Poznań: Obchodzono dziesięciolecie polskiej Wikipedii

[2011-09-27 08:11:11]

24 września w Poznaniu twórcy, sympatycy i czytelnicy polskiej edycji Wikipedii spotkali się z okazji dziesiątej rocznica powstania polskojęzycznej wersji tej internetowej encyklopedii.

Polska wersja Wikipedii została założona 26 września 2001 roku przez lekarza internistę Krzysztofa Jasiutowicza oraz fizyka Pawła Jochyma. Pierwsze jej hasło stanowił artykuł poświęcony regule Titiusa-Bodego, dotyczącej odległości między planetami w Układzie Słonecznym. W pierwszej fazie istniała jako niezależny projekt pod nazwą Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa. Do międzynarodowego projektu Wikipedia została przyłączona w styczniu 2002 roku. Obecnie jest jedną z dwustu wersji językowych. Liczy ponad 800 tys. artykułów, co sprawia, że jest piątą co do wielkości, po edycjach: angielskiej, niemieckiej, francuskiej i włoskiej.

Pośród poruszanych podczas spotkania tematów znalazł się między innymi darmowy dostęp do Wikipedii. Tytuł jednego z wystąpień brzmiał: "Skoro w ekonomii nie ma darmowych obiadów, to skąd wzięła się darmowa encyklopedia?". Roczne utrzymanie serwerów, oprogramowania i techników-programistów kosztuje Wikipedię około 20 milionów dolarów.

Tomasz Chabinka ze stowarzyszenia Wikimedia Polska wyliczył: Przy założeniu, że Wikipedia ma około 820 milionów aktywnych użytkowników, to koszt dotarcia do informacji rocznie kosztuje około 5 centów, wystarczy, że kilka tysięcy osób dobrowolnie wpłaci jakąś kwotę i reszta użytkowników może z niej korzystać za darmo. Oprócz wpłat użytkowników, finanse Wikipedii wspierane są przez międzynarodowe korporacje, najczęściej związane z branżą internetową. Wpływa to dobrze na ich wizerunek, ale nie są one w serwisie reklamowane - przypomniał Chabinka.

Edytorami haseł mogą być wszyscy internauci, którzy po zalogowaniu opracowują interesujący ich temat. Jeżeli temat będzie opracowany źle lub będzie nieprawdziwy, to po pewnym czasie na pewno zostanie sprawdzony i usunięty lub poprawiony przez kolejnego użytkownika - powiedział Chabinka Polskiej Agencji Prasowej.

Do najbardziej znanych wpadek edytorskich polskiej wersji Wikipedii należy sprawa hasła opisującego nieistniejącą postać historyczną - Henryka Batutę. Poświęcone jej hasło, które umieszczono w 2004 roku, pozostawało niezauważone w Wikipedii przez ponad rok. Ale trzeba pamiętać że w 10-letniej historii było tylko kilka takich przypadków, a haseł mamy ponad 800 tys. - powiedział współorganizator jubileuszowego spotkania Sebastian Skolik.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


16 kwietnia:

1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.

1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.

1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.

1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.

1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.

2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.


?
Lewica.pl na Facebooku