Afganistan: Skandaliczne zachowanie Amerykanów

[2012-01-12 15:42:41]

Do Internetu wyciekło nagranie prezentujące skandaliczne zachowanie żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej w Afganistanie. Marines na kompromitującym wideo dokonują zbezczeszczenia zwłok zabitych przez siebie partyzantów. Grupa mężczyzn w mundurach elitarnej jednostki oddaje mocz na ciała 3 martwych talibów.

Zachowanie stanowczo potępił rząd USA, który określił je mianem wstrząsającego, broniąc się jedynie, że nie ma pewności co do autentyczności nagrania. Zdaniem rzecznika Pentagonu, Johna Kirby, zachowanie to jest gorszące i niegodne kogokolwiek w mundurze. Kirby stwierdził w wypowiedzi dla Al-Dżaziry, że poczuł je aż w żołądku. Krytycznie wypowiedzieli się również na temat zaistniałej sytuacji przedstawiciele reżimu Hamida Karzaja, prezydenta Afganistanu. Jego oficjalne biuro określiło incydent jako przykład oburzającego i nieludzkiego zachowania, domagając się od swojego sojusznika wyegzekwowania najcięższych możliwych kar od jego winowajców.

Talibowie w swoim oświadczeniu określili sytuację jako działanie wbrew prawom człowieka, będące jednak tylko jednym z szokujących zachowań amerykańskich żołnierzy na terytorium Afganistanu. Incydent może znacznie utrudnić rozpoczęte niedawno rokowania partyzantów z rządem Karzaja, firmowanym przez Waszyngton.

To nie pierwszy przypadek skandalicznego traktowania zwłok Afgańczyków przez amerykańskich żołnierzy. W marcu ubiegłego roku „der Spiegel” oraz „Rolling Stone” opublikowały zdjęcia Amerykanów pozujących nad ciałami Afgańczyków, mordowanych uprzednio przez siebie „dla sportu”. 12-osoby szwadron śmierci utworzony przez oprawców określono mianem „kill team-u”. Sam tylko niemiecki tygodnik opublikował ok. 4 tys. fotografii z tej serii, które następnie w większości zniknęły z sieci po interwencji amerykańskiej armii.

Na terenie Afganistanu przebywa obecnie ok. 20 tys. marines, głównie w prowincjach Kandahar i Helmand na południu ogarniętego wojną domową państwa. Wideo można obejrzeć tutaj.

Fot. kadr z filmu

Łukasz Drozda


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Weekend z Dąbrowszczakami we Wrocławiu
Wrocław, Possitive Day, ul. Bogusławkiego 41
23-25.08.2019
Lewica na Śląsku
Siemianowice Śl., ul. Topolowa 1a
20 sierpnia (wtorek), godz. 18.00
Cieszyn: Polska mniejszych i średnich miast
Świetlica Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie, ul. Przykopa 20
30 sierpnia (piątek), godz. 18.00-20.00
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

21 sierpnia:

1859 - Urodził się Ludwik Krzywicki, jeden z wybitniejszych polskich myślicieli marksistowskich, socjolog i ekonomista, pedagog, działacz społeczny, polityk. Twórca polskiej socjologii.

1892 - We Lwowie urodził się Adam Próchnik, wybitny działacz socjalistyczny i oświatowy, historyk, poseł PPS.

1925 - Na stokach warszawskiej Cytadeli rozstrzelano komunistów: Władysława Hibnera, Władysława Kniewskiego i Henryka Rutkowskiego, sprawców nieudanego zamachu na policyjnego prowokatora.

1940 - W Meksyku zmarł ciężko ranny Lew Trocki, jeden z przywódców rewolucji październikowej, zamordowany na rozkaz Stalina.

1942 - W obozie KL Auschwitz zmarł Stanisław Dubois jeden z przywódców lewego skrzydła PPS, współtwórca Czerwonego Harcerstwa.

2006 - Rosja: W przeprowadzonym przez nacjonalistów zamachu bombowym moskiewskim Bazarze Czerkizowskim zginęło 14 osób, głównie azjatyckich handlarzy.

2010 - Australia: W wyborach parlamentarnych zwyciężyła centrolewicowa Australijska Partia Pracy.


 
Lewica.pl na Facebooku