Piotr Ostrowski, Cezary ¯urawski: BCC, czyli ostateczne rozwi±zanie kwestii

[2012-01-27 08:58:08]

Z niezwyk³ym zainteresowaniem przeczytali¶my stanowisko Konwentu Business Centre Club dotycz±ce proponowanych zmian w przepisach prawa pracy i ustawach pokrewnych.



Zg³oszone propozycje przez tak szacown± organizacjê jak± jest BCC, dbaj±c± o pozytywny wizerunek biznesu w Polsce oraz o przyjazny klimat dla prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczej w kraju nad Wis³± s± naszym zdaniem zbyt skromne. Minimalizm zmian jest wed³ug nas nie do przyjêcia. Uwa¿amy je za skandaliczne, haniebne, godne najwy¿szego napiêtnowania i – gdyby sytuacja bud¿etu pañstwa by³a nieco lepsza – domagaliby¶my siê powo³ania publicznego instytutu, którego g³ównym zadaniem by³oby dopracowanie zaprezentowanych zmian.

Doceniaj±c jednak wagê przenikliwo¶ci umys³ów ekspertów BCC pragniemy uzupe³niæ zg³oszone pryncypia o te, które w znacznie dono¶niejszy sposób przys³u¿± siê powodzeniu ca³ego spo³eczeñstwa. Bierzemy naturalnie pod uwagê rozwój ekonomiczny Polski, wielki skok ku dobrobytowi i wzrostowi wydajno¶ci, d±¿enia ka¿dej jednostki do przedsiêbiorczo¶ci oraz ³atw± do przewidzenia spazmatycznie-entuzjastyczn± reakcjê rynków finansowych. Jednocze¶nie, uwzglêdniaj±c przyjazne relacje BCC z SLD jakie dostrzegli¶my po podpisaniu wspólnego porozumienia przedwyborczego, uznajemy, ¿e nie mo¿emy byæ gorsi i ¶mia³o, prowadzeni ideami Miltona Friedmana, prezentujemy poni¿ej nasze propozycje.

Ku rozwojowi Polski: etap 1.



Za kluczowe uwa¿amy zmiany kodeksowego okre¶lenia „pracodawca” na: (1) „dobroczyñca”, dla przedsiêbiorstw powy¿ej 100 pracowników i (2) „wybawiciel”, dla przedsiêbiorstw do 99 pracowników. Bez tej mentalnej zmiany realizacja kolejnych etapów jest niemo¿liwa.

Ku rozwojowi Polski: etap 2.



Szybko rozwijaj±ca siê Polska w kierunku przedsiêbiorczo¶ci i przyjaznego klimatu dla biznesu potrzebuje (jak Grecja strukturalnego programu dostosowawczego MFW) wprowadzenia do¶æ szczegó³owego systemu kar: za spó¼nienie – kara ch³osty, za chorobê – wyrywanie paznokci, za chodzenie na przerwy – wypalanie oczu, za kwestionowanie s³usznych uwag dobroczyñcy/wybawiciela – obcinanie jêzyka.

Na marginesie warto dodaæ, ¿e kary cielesne by³y stosowane w ojczy¼nie Adama Smitha – patrona BCC – jeszcze w XVIII wieku, w czasie pe³nego rozkwitu wolnego rynku, w okresie do którego zawsze powinien nawi±zywaæ polski kapitalizm.

Te sprzyjaj±ce rozwojowi kary proponujemy uzale¿niaæ od charakteru bran¿y. Niech to rynki zadecyduj±, która jest najlepsza. Bran¿a chemiczna – oblewanie kwasem, motoryzacyjna – ³amanie ko³em; spo¿ywcza – przetrzymywanie w ch³odni, turystyczna – tygodniowy pobyt na Saharze itd.

Bior±c pod uwagê, ¿e zawsze warto czerpaæ z do¶wiadczenia innych krajów i regionów implementujemy: Hiszpania – hiszpañskie buty, Francja – gilotyna, Turcja – falaka, Ameryka £aciñska – zrzucanie z samolotu do morza (oczywi¶cie paliwo lotnicze kwalifikujemy jako koszt uzyskania przychodu), Ameryka Pó³nocna – podtapianie; Azja – obcinanie cz³onków itd.

Ku rozwojowi Polski: etap 3.



Niezwykle istotne s± oczywi¶cie zmiany w dzia³alno¶ci zwi±zkowej, polegaj±ce na usprawnieniu funkcjonowania zwi±zków zawodowych w kontek¶cie sprzyjania, a nie jak dotychczas, utrudniania w prowadzeniu biznesu. Oto propozycja niezbêdnych zmian:
§1. Zapisanie siê do zwi±zku powinno odbywaæ siê u notariusza, przy obecno¶ci i za zgod± dobroczyñcy/wybawiciela, przy czym taksa nie mo¿e byæ ni¿sza ni¿ 1000 z³;
§2. Aby rozpocz±æ dzia³alno¶æ zwi±zkow± zak³ad pracy musi byæ uzwi±zkowiony w 100%, przy za³o¿eniu, ¿e przez okres 14 dni pracownicy bêd± chodzili po zak³adzie pracy (i poza nim) specjalnie oznakowani (wzór oznaczeñ okre¶li rozporz±dzenie BCC);
§3. Imienn± listê osób nale¿±cych do zwi±zku nale¿y przekazywaæ dobroczyñcy/wybawicielowi co kwadrans;
§4. W sytuacji, gdy uzwi±zkowienie spadnie poni¿ej 100% dobroczyñca/wybawiciel nie ma obowi±zku tolerowaæ ich wiêcej i mo¿e rozpêdziæ rozwydrzon± ha³astrê na cztery wiatry (zdajemy sobie sprawê z niefortunnego sformu³owania, które zawsze mo¿na zast±piæ s³owem „replacement”);
§5. Dobroczyñca/wybawiciel, który zatrudni zwolnionego zwi±zkowca jest usuwany z BCC z roczn± odpraw± z bud¿etu pañstwa.

Ku rozwojowi Polski: etap 4.



Zmian likwiduj±cych przeszkody w rozwoju przedsiêbiorczo¶ci nigdy za ma³o:
1. likwidacja wszelkich umów, pracownik bêdzie siê dowiadywa³ jak by³ zatrudniony w momencie zwolnienia;
2. prawo dobroczyñcy/wybawiciela do zasady ius primae noctis (prawo pierwszej nocy). Powinno to ograniczyæ bezzasadne oskar¿enia o molestowanie i mobbing, a tak¿e stworzyæ w przedsiêbiorstwie bardziej rodzinn± atmosferê. Sprzyja to wzrostowi wydajno¶ci i identyfikacji pracownika z firm±.

¦wiat³o¶æ zaprezentowanych my¶li pozwala przypuszczaæ, ¿e BCC byæ mo¿e oka¿e siê kolejnym kandydatem do pokojowego Nobla, a mo¿e nawet pierwszego polskiego Nobla z ekonomii? Tego nie wiemy, ale za to wiemy jak na powy¿sze propozycje zareaguj± rynki.

Jednocze¶nie powy¿sze zmiany proponujemy przedstawiaæ na forum miêdzynarodowym jako polski wk³ad w walkê z kryzysem. Jeste¶my przekonani, ¿e zajmie kluczowe miejsce w panteonie najwa¿niejszych osi±gniêæ cywilizacji.

Oczywi¶cie nasze propozycje przedstawiciel BCC powinien przedstawiaæ wszystkim pracownikom w zak³adach pracy. Entuzjazm gwarantowany!

Za inspiracjê dziêkujemy: Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones i Michael Palin.

Piotr Ostrowski
Cezary ¯urawski



Tekst ukaza³ siê na stronie Ogólnopolskiego Porozumienia Zwi±zków Zawodowych.

drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. D³uga 29, I piêtro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (¶roda), godz. 18.30
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek
"PPS dlaczego siê nie uda³o" - kupiê!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów d¼wiêku do wspólnego projektu.
wszêdzie
zawsze

Wiêcej og³oszeñ...


23 kwietnia:

1890 - W Bia³ej Krakowskiej (dzi¶ dzielnica Bielska-Bia³ej) dosz³o do demonstracji robotniczej. W wyniku staræ z ¿andarmeri± zginê³o 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodzi³ siê Emanuel Mink, pseud. Mundek, dzia³acz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpañskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny ¶wiatowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczê³y siê: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjê³y decyzjê o po³±czeniu siê w jednolit± Polsk± Partiê Socjalistyczn±; przyjêto zasadê parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodzi³ siê Paavo Lipponen, polityk fiñski, dziennikarz, dzia³acz Fiñskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodnicz±cy parlamentu.

1942 - Urodzi³ siê Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginê³o w ataku lotnictwa NATO na stacjê radiowo-telewizyjn± w Belgradzie.

2006 - Na Wêgrzech odby³a siê II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciê¿y³a Wêgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku