ZNP i "Solidarność" bronią Karty Nauczyciela

[2012-06-14 19:11:36]

Wiele środowisk nauczycielskich z oburzeniem przyjęło wypowiedź Leszka Balcerowicza w "Rzeczpospolitej" (11.06.2012). Były wicepremier i minister finansów uznał Kartę Nauczyciela za przeżytek minionego systemu politycznego. Ma to być przykład przywileju, który nie daje żadnych korzyści uczniom i rodzicom. Nie zrobiono niczego dla podniesienia jakości kształcenia, a polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie. Balcerowicz wzywa do skończenia z obowiązującą w szkolnictwie socjalistyczną urawniłowką, mówi też o potrzebie wzmocnienia presji antyroszczeniowej i dalszej prywatyzacji systemu edukacji.

Związek Nauczycielstwa Polskiego wydał oświadczenie, w którym odniósł się do tych opinii:

Podobne, jak te zawarte w polskiej Karcie, regulacje prawne istnieją we wszystkich cywilizowanych krajach. Nie istnieją, na przykład na Haiti, bo tam w ogóle nie istnieje system publicznej edukacji.

Zarobki polskich nauczycieli sytuują ich na trzecim miejscu od końca wśród wszystkich krajów OECD. Pracują oni nie osiemnaście, a czterdzieści godzin tygodniowo, bo zadania nauczycieli nie ograniczają się do stania przy tablicy. Nastąpiła też znaczna poprawa wyników polskich uczniów w badaniach PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów). OECD upubliczniło polskie dokonania, aby inne kraje mogły brać przykład.

Przeciwko planom likwidacji Karty Nauczyciela wielokrotnie wypowiadała się Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Państwo nie powinno się zrzekać odpowiedzialności za oświatę. Szkoła to nie zakład produkcyjny ani bank, nie liczą się tylko pieniądze. Nie takie to proste - oświadczyła Halina Krupińska, wiceprzewodnicząca SKOiW NSZZ "Solidarność".

Tomasz Kłusek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


16 kwietnia:

1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.

1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.

1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.

1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.

1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.

2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.


?
Lewica.pl na Facebooku