Dębica: Trwa protest pracowników Chłodni Igloopol

[2005-02-25 13:09:13]

Ponad 200 pracowników Chłodni Igloopol w Dębicy w województwie podkarpackim protestowało na miejskim rynku przeciwko tragicznej sytuacji zakładów. Protest dębickich pracowników trwa już ponad miesiąc; do tej pory pikietowali oni wielokrotnie budynek Starostwa Powiatowego w Dębicy a także siedzibę Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. W budynkach zakładu cały czas prowadzony jest strajk okupacyjny.

Pracownicy Chłodni Igloopol domagają się wypłaty zaległych wynagrodzeń oraz pomocy władz powiatu i województwa w procesie ratowania zagrożonych miejsc pracy. Zatrudnieni w Igloopolu pozwali także do Sądu Pracy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w związku z odmową wypłaty ze swoich środków zaległych pensji. Pensji nie otrzymujemy od października ubiegłego roku. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych odmówił nam pomocy - powiedział Jacek Duś, przewodniczący zakładowej "Solidarności" i międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego.

Protestujący pracownicy Igloopolu przeszli ulicami Dębicy skandując: "Chcemy pracować a nie głodować!". Zapowiadają kontynuowanie protestów na ulicach miasta. Związkowcy podkreślają jednak, że cierpliwość pracowników Igloopolu jest na wyczerpaniu i może dojść do zaostrzenia protestu. Pracownicy Igloopolu grożą blokadami dębickich urzędów, przebiegającej przez Dębicę drogi krajowej numer 4, łączącej Śląsk i Kraków z Rzeszowem, Przemyślem i granicą ukraińską oraz linii kolejowej z Kraków - Przemyśl. Nie wykluczają również, że dalszy brak zainteresowania ich sytuacją ze strony władz może doprowadzić do rozruchów w mieście.

Chłodnie Igloopol zatrudniają ponad 400 pracowników w Dębicy i kilku oddziałach na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


16 kwietnia:

1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.

1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.

1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.

1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.

1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.

2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.


?
Lewica.pl na Facebooku