Europa: Strajki i protesty przeciwko cięciom budżetowym

[2012-11-15 00:59:31]

14 listopada 2012 w kilku krajach europejskich miały miejsce strajki i demonstracje przeciwko cięciom budżetowym.

We Włoszech związek CGIL stał na czele strajku generalnego przeciwko reformom prawa pracy wprowadzanym przez rząd Mario Montiego - liberalizacji reguł zatrudniania i zwalniania pracowników, a także przeciwko cięciom budżetowym i podwyżkom podatków uderzających w rodziny. Na ulicach studenci protestowali przeciwko redukcji wydatków na edukację i bezrobociu.

W Hiszpanii związki zawodowe rozpoczęły drugi w tym roku strajk generalny przeciwko cięciom budżetowym, które ich zdaniem zarzynają gospodarkę, niszczą miejsca pracy i uderzają we wszystkich z wyjątkiem bogatych. Liderzy związkowi oskarżają rząd Partii Ludowej o łamanie obietnic wyborczych poczynionych przed rokiem i o używanie kryzysu jako zasłony dymnej do demontażu usług publicznych, cichej prywatyzacji i odbierania praw pracowniczych.

W Niemczech ludzie raczej nie narzekali na swoje własne problemy, ale podkreślali potrzebę większej równości społecznej w obliczu kryzysu. Federacja związków zawodowych DGB zmobilizowała wiele tysięcy do zademonstrowania solidarności ze strajkującymi w południowej Europie. Pod hasłem „przeciwko podziałom społecznym w Europie” przypominano, że to pracownicy w Grecji, Hiszpanii i Portugalii płacą za kryzys, za który nie są odpowiedzialni.

We Francji pięć głównych związków zawodowych zorganizowało około stu protestów przeciwko „terapii szokowej”, wymierzonej przeciwko ludziom pracy. Przestrzegano, że oszczędności wpychają Europę w „stagnację gospodarczą, jeśli nie w recesję” i są niesprawiedliwe. W samej Francji bezrobocie rośnie nieprzerwanie od 17 miesięcy.

Grecy, których siła nabywcza spadła przeciętnie o 35 procent, chcą anulowania obniżek pensji i emerytur, a także przywrócenia umów zbiorowych, które obowiązywały przez dziesięciolecia. Protestują też przeciwko zwolnieniu do 2015 roku 150 tysięcy urzędników państwowych. Pierwsza fala zwolnień ma nastąpić już w grudniu i stanowi część pakietu oszczędnościowego w wysokości 13,5 mld euro, zatwierdzonego przez parlament kilka dni wcześniej. Grecy domagają się także wypłaty zaległych emerytur i pensji oraz odstąpienia od masowych prywatyzacji i fuzji przynoszących straty organizacji zarządzanych przez państwo.

Jarosław Klebaniuk



fot. www.cgil.it

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


25 kwietnia:

1921 - Komisja Centralna Związków Zawodowych podjęła uchwałę o zerwaniu stosunków z KPRP i zwalczaniu komunistów w ruchu związkowym.

1947 - Założono Robotniczą Spółdzielnię Wydawniczą „Prasa” .

1974 - W Portugalii postępowi oficerowie skupieni wokół Ruchu Sił Zbrojnych dokonali zamachu stanu, w wyniku którego obalono rządy dyktatorskie (tzw. rewolucja goździków).

1975 - W Portugalii Partia Socjalistyczna wygrała wybory do Zgromadzenia Narodowego.

2004 - Socjaldemokrata Heinz Fischer został prezydentem Austrii.

2005 - Socjaldemokrata Jiří Paroubek został premierem Czech.

2009 - Socjaldemokraci i Zieloni wygrali przedterminowe wybory parlamentarne na Islandii.


?
Lewica.pl na Facebooku