Kraków: Mieszkańcy przeciw smogowi

[2013-01-04 19:00:21]

W Krakowie narasta ruch społeczny na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście. – Trzeba działać, bo oddychamy najbardziej zatrutym powietrzem w Polsce – przypominali uczestnicy spotkania, które 3 stycznia odbyło się w Cafe Szafe, na tydzień przed planowaną manifestacją antysmogową.

- Chcemy, by powietrze w Krakowie było bezpieczne dla zdrowia i życia ludzi – zaczęła Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, oddolnej inicjatywy działającej od grudnia. Tymczasem w mieście regularnie przekraczane są normy stężeń pyłów zawieszonych dopuszczonych prawem Unii Europejskiej i uznawanych za bezpieczne przez WHO. Na szkodliwe skutki smogu najbardziej, obok astmatyków, narażeni są najmłodsi. To dlatego w działania KAS zaangażowanych jest wiele matek, zatroskanych o swoje dzieci.

- Władze jedynie pozorują działania, ale wieloletnie plany w istocie odsuwają jakąkolwiek poprawę sytuacji w odległą przyszłość. Pytanie, czy w ogóle będzie dane nam jej dożyć - mówił ekspert grupy Andrzej Guła. Dlatego głównym postulatem KAS jest szybkie doprowadzenie do zakazu palenia węglem i innymi paliwami stałymi w piecach domowych, przy uwzględnieniu kilkuletniego okresu przejściowego na dostosowanie instalacji grzewczych. Internetową petycję w tej sprawie podpisało już blisko 4 tysiące osób, jeszcze więcej gromadzi społeczność KAS na Facebooku, która na bieżąco monitoruje stan zanieczyszczenia powietrza w mieście. Od grudnia działa również strona internetowa www.krakowskialarmsmogowy.pl. Ale działania grupy nie kończą się w sieci. W przyszły czwartek ulicami Krakowa ma przejść Marsz Antysmogowy. Jego uczestnicy w maseczkach przeciwpyłowych zaniosą swoje postulaty do Ratusza. KAS liczy, że dzięki jego akcjom uda się nagłośnić problem i wywrzeć presję na zdecydowane działania władz.

Marek Tobolewski



Foto: KAS

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku