Gorzów Wlkp.: Protest w obronie pracowników szpitala

[2013-04-14 22:43:04]

Ponad 200 osób demonstrowało w piątek w Gorzowie Wielkopolskim. Protestowali pracownicy kostrzyńskiego szpitala, którym gorzowski powiat od sześciu lat zalega z wypłatą pensji i odpraw. Po likwidacji szpitala starosta Józef Kruczkowski obiecał byłym pracownikom, że samorząd co roku będzie przeznaczał mln zł na wypłatę zaległych należności. Od tamtego czasu nie otrzymali oni żadnych pieniędzy, a samorząd przedłuża likwidację szpitala, aby odroczyć spłatę długów wobec pracowników.



Protest w Gorzowie zorganizował Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza". Poparły go również inne centrale związkowe - NSZZ "Solidarność" oraz "Sierpień 80". Demonstracja była też wyrazem sprzeciwu wobec prywatyzacji usług publicznych – w szczególności służby zdrowia. W woj. lubuskim większość szpitali powiatowych została już skomercjalizowana, bądź czeka je to w niedalekiej przyszłości.

Protestujący przeszli przed biura poselskie lokalnych parlamentarzystów PO i PSL. Barbara Rosołowska z lubuskiej komisji OZZ "IP", była pracownica kostrzyńskiego szpitala, powiedziała o zapewnieniach polityków, którzy przed wyborami zapewniali, że postarają się rozwiązać problem. Po wyborach nie zrobili nic, aby pracownicy otrzymali zaległe pieniądze.

Demonstranci przeszli przez centrum miasta wznosząc okrzyki "Prywatyzacja nie wyszła nam na zdrowie!" oraz "Dość łamania praw pracowniczych!". Niesiono też transparenty z hasłami przeciwko komercjalizacji służby zdrowia.



Protest zakończył się w budynku Urzędu Wojewódzkiego. Demonstranci weszli do holu i domagali się podjęcia przez wojewodę działań w celu rozwiązania problemu. Wyszedł do nich przedstawiciel urzędników, który wywołał salwy śmiechu mówiąc, że niewypłacanie wynagrodzeń to grzech i usprawiedliwiając, że wojewoda nie może zbyt wiele zrobić.

Na koniec demonstracji wyrazy solidarności z protestującymi przekazali przedstawiciele różnych komisji zakładowych i środowiskowych OZZ "IP" i przedstawiciel WZZ "Sierpień 80". Wypowiadał się również pracownik gorzowskiego szpitala, który jest obecnie prywatyzowany.

Piotr Ciszewski

fot. J.E.


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


1 maja:

1826 - Zmarł Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich (1807-1812), autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1886 - Wybuch ogólnokrajowego strajku w USA; robotnicy domagali się m.in. ośmiogodzinnego dnia pracy.

1890 - Pierwsze obchody międzynarodowego święta robotniczego na świecie, zorganizowane także na ziemiach polskich.

1892 - W Łodzi rozpoczęły się masowe protesty socjalne, w których wzięło udział 70 tys. robotników (tzw. "bunt łódzki").

1900 - Urodził się Aleksander Wat (Chwat), jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1936 - Jednolitofrontowe pochody 1-majowe w całej Polsce; Łodź - 80 tysięcy uczestników, Lwów - 50 tysięcy, Warszawa - 40 tysięcy; starcia z bojówkarzami endeckimi.

1958 - Zmarł Oscar Torp, polityk Norweskiej Partii Pracy. Sprawował funkcję premiera od 1951 do 1955.


?
Lewica.pl na Facebooku