Wędliny Constaru krążą "gdzieś" po Polsce

[2005-04-21 21:23:50]

W tydzień po ujawnieniu przez dziennikarzy programu "Uwaga" skandalu z wędlinami "drugiej świeżości" w starachowickim zakładzie Constaru, szefowie tej firmy zorganizowali specjalną konferencję prasową, podczas której starali się przekonać dziennikarzy, że produkty Constaru nieodpowiedniej jakości nigdy nie trafiły do obrotu handlowego.

Według Zbigniewa Szpaka - przewodniczącego Rady Nadzorczej Constar SA - w zakładzie były co prawda nieprawidłowości z nadzorem pracowników, ale nigdy nie miał miejsca proceder odświeżania wędlin i przemetkowywania produktów celem ich ponownego wprowadzenia do obrotu. Prawdą jest, że na terenie firmy znajdowały się produkty pochodzące ze zwrotów, niemniej zakład był na bieżąco kontrolowany przez inspektorów weterynarii, którzy nie mieli żadnych zastrzeżeń.

Władze Constaru zleciły w ostatnich dniach własną kontrolę, którą przeprowadzić mieli "niezależni eksperci rekrutujący się z wybitnych autorytetów naukowych". Jak odkryli dziennikarze, jeden z tych "gigantycznych autorytetów naukowych" – profesor doktor habilitowany, był wcześniej przewodniczącym rady nadzorczej Animexu, który razem z Constarem należy do tej samej grupy kapitałowej.

Ani przewodniczący Szpak, ani pozostali przedstawiciele Constaru nie potrafili odpowiedzieć, co się dzieje z towarem wycofanym ze sklepu. Jak stwierdził Szpak "znalazły się one na ciężarówkach, takich chłodniach. Te ciężarówki chłodnie, które przejęły towar, są w różnych miejscach".
Obserwując konferencję prasową, zorganizowaną przez szefów firmy, która truła nas swoimi produktami, popadłem w głębokie zdumienie, które stopniowo ustąpiło poczuciu bezradności.

Znając skalę korupcji i rozkładu naszego państwa nie trudno znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób proceder sztucznego "odświeżania" zepsutego mięsa mógł bez przeszkód funkcjonować przez wiele lat pod okiem miejscowych lekarzy weterynarii. Trudno natomiast zrozumieć przesłanki, którymi kierowali się szefowie "znanej i renomowanej firmy na rynku", robiąc wszystko, by pogrążyć ją w oczach opinii publicznej jeszcze bardziej. Być może jednak w kraju, gdzie powiatowi lekarze weterynarii nigdy nie mają żadnych zastrzeżeń, najlepszą taktyką jest zaprzeczanie do samego końca, czyli do czasu, kiedy wszyscy zapomną o ukrytej kamerze i krążących gdzieś ciężarówkach.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


7 grudnia:

1921 - USA: Działacze anarchistyczni Nicola Sacco i Bartolomeo Vanzetti skazani na śmierć za rzekome zabójstwo.

1924 - W Lizbonie urodził się Mario Soares, polityk Portugalskiej Partii Socjalistycznej. W latach 1976-78 oraz 1983-85 obejmował urząd Premiera Rządu Portugalii, a w latach 1986-1996 prezydent Portugalii (dwie kadencje).

1928 - W East Oak Lane koło Filadelfii urodził się Noam Chomsky, współtwórca (wraz z Zelligiem Harrisem) gramatyki transformacyjno-generatywnej, lewicowy myśliciel, krytyk imperializmu.

1935 - III Kongres Stronnictwa Ludowego; postulaty wywłaszczenia majątków obszarniczych bez odszkodowania.

1990 - W Monachium zmarł na AIDS Horst Bienek, niemiecki pisarz, publicysta, tłumacz, reżyser filmowy, uczeń B. Brechta, więzień łagrów.

2002 - Demokratyczną Partię Lewicy utworzyli w Kutnie przedstawiciele lewicowych komitetów lokalnych, które powstały przed wyborami samorządowymi w tym samym roku na skutek konfliktów w Sojuszu Lewicy Demokratycznej


?
Lewica.pl na Facebooku