Niemcy: Brandenburgia ma nowego lewicowego premiera

[2013-08-28 12:33:12]

28 sierpnia Dietmar Woidke (na zdjęciu) z SPD został wybrany na nowego premiera Brandenburgii, wschodnioniemieckiego kraju związkowego (landu) graniczącego z Polską. Jego poprzednik Matthias Platzeck ustąpił ze stanowiska ze względu na stan zdrowia.

W tajnym głosowaniu w parlamencie w Poczdamie Woidke otrzymał 59 z 87 oddanych głosów - o cztery więcej, niż łączna liczba głosów, jakimi dysponuje koalicja rządząca Brandenburgią SPD i Lewicy.

51-letni socjaldemokrata kierował ostatnio resortem spraw wewnętrznych, zajmując się między innymi zwalczaniem przestępczości przy granicy z Polską. Od 26 sierpnia Woidke jest też szefem SPD w Brandenburgii. Ten fan muzyki rockowej zapowiedział, że nie przeprowadzi się do stolicy Brandenburgii Poczdamu, lecz nadal będzie mieszkał w Forst nad polsko-niemiecką granicą.

Platzeck, najpopularniejszy brandenburski polityk odszedł po jedenastu latach ze stanowiska premiera ze względu na stan zdrowia. 59-letni socjaldemokrata przeszedł w czerwcu lekki udar. Jak tłumaczył, lekarze zabronili mu pracy w dotychczasowym wymiarze 80 godzin tygodniowo, co na tym stanowisku jest normą. Ustępujący premier powiedział, że demokracja jest przekazaniem władzy na czas określony. Trzeba wystrzegać się myśli, że jest się niezastąpionym.

W latach 1998-2002 Platzeck był burmistrzem stolicy landu - Poczdamu. Rządzona przez niego Brandenburgia utrzymuje bliskie kontakty z polskimi województwami, a postulat współpracy z Polską wpisany jest do konstytucji landu. Brandenburgia jest członkiem międzyregionalnej sieci "Partnerstwo-Odra", do której po stronie polskiej należą województwa: wielkopolskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie i lubuskie.

SPD obawia się, że rezygnacja popularnego polityka może wpłynąć negatywnie na wynik wyborów do parlamentu Brandenburgii w przyszłym roku.

jkl

Fot. www.spd-brandenburg.de


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Konferencja naukowa
Uniwersytet Warszawski
21-22 października
Poszukuję
WYSTAWA: Jeśli dziś padnie Madryt, jutro padnie Warszawa. Polskie wątki w wojnie domowej w Hiszpanii
Warszawa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Galeria
7 lipca - 1 października 2023
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 września:

1792 - Francja: Zniesienie monarchii i ustanowienie Republiki Francuskiej.

1932 - Urodził się Algirdas Brazauskas, centrolewicowy polityk litewski.

1938 - Urodził się Dean Reed amerykański muzyk rockowy, aktor o lewicowych poglądach, zwany Czerwonym Elvisem. Wyemigrował do NRD.

1947 - W Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

1953 - W Dakarze urodziła się Ségolène Royal, francuska polityk, członkini Partii Socjalistycznej. W 2007 kandydatka PS w wyborach prezydenckich.

2002 - Niemcy: Rządząca koalicja SPD-Partia Zielonych wygrała wybory do Bundestagu.


?
Lewica.pl na Facebooku