SMC: Socjalizm, który nie jest feministyczny, jest reakcyjny

[2013-10-16 22:22:12]

Napisałam ten tekst z powodu wciąż pojawiających się na naszej stronie komentarzy w rodzaju „przecież feminizm jest zły”.

To co mnie denerwuje, to ludzie, którzy utożsamiają się z feminizmem, ale chcą żeby kobiety były dominującą płcią, dyskryminują transpłciowych mężczyzn i kobiety i zostają feminist(k)ami na przekór. Ale zgadzam się prawie z wszystkim innym.

1. Owszem, prawdą jest, że część radykalnego feminizmu jest transfobiczna. Wiele osób ze środowiska feministycznego nazywa tę postawę TERF (trans-excluding radical feminists). Jest to opresyjny, genderowo esencjalistyczny, niesocjalistyczny punkt widzenia. Krytyka takiej postawy jest słuszna, ale ciągłe podnoszenie tej kwestii, jakby była reprezentatywna dla całego feminizmu, wynika z ignorancji bądź jest zawoalowanym atakiem na feminizm. Część najostrzejszej krytyki wymierzonej w TERF wyszła ze środowiska feministycznego.

2. Feminizm nie postuluje dominującej roli kobiet. Jednak doświadczając przemocy ze strony mężczyzn, wiele wyczerpanych, gwałconych i maltretowanych kobiet ma prawo powiedzieć „Chciałabym, żeby wszyscy mężczyźni po prostu zniknęli”. Jeśli masz z tym problem, poważnie przemyśl swoje życie. W rzeczywistości obawa przed ewentualnym nastaniem matriarchatu jest z reguły przejawem strachu przed zrzeknięciem się męskich przywilejów.

3. Lesbijki są lesbijkami, ich motywacja to nie twoja sprawa. Żadna kobieta nie musi uprawiać z tobą seksu. Jeżeli wszystkie kobiety na świecie zdecydują, że chcą być lesbijkami, tak dla zabawy, i nigdy już nie spać z żadnym mężczyzną, to ICH sprawa. Jeżeli twój problem z feminizmem jest taki, że zmienia on kobiety w lesbijki, zastanów się nad wstąpieniem do partii konserwatywnej. Jestem zmęczona postawą „feminizm zmienia kobiety w lesbijki tylko po to żeby zaprzeczyć, że mój fiut jest super, trzeba je POWSTRZYMAĆ”. Jestem lesbijką, ponieważ kocham kobiety. Potrzebuję feminizmu, bo ciągle jestem prześladowana, napastowana seksualnie, wyśmiewana, poniżana i lekceważona. Jeżeli zdecydowałabym się zrezygnować z mężczyzn, dla zabawy, albo dla deklaracji politycznej – niespodzianka – to też byłby wyłącznie mój wybór.

Krytyka feminizmu jest potrzebna – zbyt często był liberalny, skupiał się na potrzebach białych kobiet z klasy średniej, brakowało w nim analizy klasowej i podejścia intersekcjonalnego. Jako socjaliści i socjalistki cenimy intersekcjonalność i wiemy, że feminizm jest tak samo ważny jak walka z rasizmem, równouprawnienie osób LGBT, walka z wykluczeniem osób niepełnosprawnych i walka klas. Należy czuwać nad tym, żeby nasz feminizm, jak i nasz socjalizm, były intersekcjonalne. Analiza pracy, wyzysku i opresji, która nie bierze pod uwagę nieodpłatnej pracy kobiet jest do niczego.

Analiza patriarchatu, która nie bierze pod uwagę opresji rasowej i klasowej jest do niczego. Ale komentarze w rodzaju „feminizm nie zawsze jest intersekcjonalny, więc nie jest ważny, a kobiety i tak nie są dyskryminowane, przecież przepuszczamy je w drzwiach” nie przejdą. Kiedy pomijasz fakt, że feminizm podnosił te kwestie i udajesz, że tylko mężczyźni z zewnątrz są zdolni do krytyki feminizmu, pokazujesz, że jesteś ignorantem w kwestii feminizmu albo celowo przedstawiasz go w złym świetle dla własnego interesu politycznego.

Socjalizm, który nie jest feministyczny, jest reakcyjny!

Socialist Meme Caucus
tłumaczenie: Ludwig Bodmer



Artykuł ukazał się na fanpejdżu Socialist Meme Caucus na Facebooku. Polskie tłumaczenie pochodzi z "Codziennika Feministycznego".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku