SMC: Socjalizm, który nie jest feministyczny, jest reakcyjny

[2013-10-16 22:22:12]

Napisałam ten tekst z powodu wciąż pojawiających się na naszej stronie komentarzy w rodzaju „przecież feminizm jest zły”.

To co mnie denerwuje, to ludzie, którzy utożsamiają się z feminizmem, ale chcą żeby kobiety były dominującą płcią, dyskryminują transpłciowych mężczyzn i kobiety i zostają feminist(k)ami na przekór. Ale zgadzam się prawie z wszystkim innym.

1. Owszem, prawdą jest, że część radykalnego feminizmu jest transfobiczna. Wiele osób ze środowiska feministycznego nazywa tę postawę TERF (trans-excluding radical feminists). Jest to opresyjny, genderowo esencjalistyczny, niesocjalistyczny punkt widzenia. Krytyka takiej postawy jest słuszna, ale ciągłe podnoszenie tej kwestii, jakby była reprezentatywna dla całego feminizmu, wynika z ignorancji bądź jest zawoalowanym atakiem na feminizm. Część najostrzejszej krytyki wymierzonej w TERF wyszła ze środowiska feministycznego.

2. Feminizm nie postuluje dominującej roli kobiet. Jednak doświadczając przemocy ze strony mężczyzn, wiele wyczerpanych, gwałconych i maltretowanych kobiet ma prawo powiedzieć „Chciałabym, żeby wszyscy mężczyźni po prostu zniknęli”. Jeśli masz z tym problem, poważnie przemyśl swoje życie. W rzeczywistości obawa przed ewentualnym nastaniem matriarchatu jest z reguły przejawem strachu przed zrzeknięciem się męskich przywilejów.

3. Lesbijki są lesbijkami, ich motywacja to nie twoja sprawa. Żadna kobieta nie musi uprawiać z tobą seksu. Jeżeli wszystkie kobiety na świecie zdecydują, że chcą być lesbijkami, tak dla zabawy, i nigdy już nie spać z żadnym mężczyzną, to ICH sprawa. Jeżeli twój problem z feminizmem jest taki, że zmienia on kobiety w lesbijki, zastanów się nad wstąpieniem do partii konserwatywnej. Jestem zmęczona postawą „feminizm zmienia kobiety w lesbijki tylko po to żeby zaprzeczyć, że mój fiut jest super, trzeba je POWSTRZYMAĆ”. Jestem lesbijką, ponieważ kocham kobiety. Potrzebuję feminizmu, bo ciągle jestem prześladowana, napastowana seksualnie, wyśmiewana, poniżana i lekceważona. Jeżeli zdecydowałabym się zrezygnować z mężczyzn, dla zabawy, albo dla deklaracji politycznej – niespodzianka – to też byłby wyłącznie mój wybór.

Krytyka feminizmu jest potrzebna – zbyt często był liberalny, skupiał się na potrzebach białych kobiet z klasy średniej, brakowało w nim analizy klasowej i podejścia intersekcjonalnego. Jako socjaliści i socjalistki cenimy intersekcjonalność i wiemy, że feminizm jest tak samo ważny jak walka z rasizmem, równouprawnienie osób LGBT, walka z wykluczeniem osób niepełnosprawnych i walka klas. Należy czuwać nad tym, żeby nasz feminizm, jak i nasz socjalizm, były intersekcjonalne. Analiza pracy, wyzysku i opresji, która nie bierze pod uwagę nieodpłatnej pracy kobiet jest do niczego.

Analiza patriarchatu, która nie bierze pod uwagę opresji rasowej i klasowej jest do niczego. Ale komentarze w rodzaju „feminizm nie zawsze jest intersekcjonalny, więc nie jest ważny, a kobiety i tak nie są dyskryminowane, przecież przepuszczamy je w drzwiach” nie przejdą. Kiedy pomijasz fakt, że feminizm podnosił te kwestie i udajesz, że tylko mężczyźni z zewnątrz są zdolni do krytyki feminizmu, pokazujesz, że jesteś ignorantem w kwestii feminizmu albo celowo przedstawiasz go w złym świetle dla własnego interesu politycznego.

Socjalizm, który nie jest feministyczny, jest reakcyjny!

Socialist Meme Caucus
tłumaczenie: Ludwig BodmerArtykuł ukazał się na fanpejdżu Socialist Meme Caucus na Facebooku. Polskie tłumaczenie pochodzi z "Codziennika Feministycznego".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:


blogi - ostatnie wpisy


co? gdzie? kiedy?

Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


kalendarium

5 grudnia:

1907 - W Hłuszkach urodziła się Alina Centkiewicz, pisarka, 1946-50 wiceprzewodnicząca Ligi Kobiet, członkini TPD. W 1958 jako szósta kobieta na świecie stanęła na Antarktydzie.

1915 - Powstało Polskie Stronnictwo Ludowe "Wyzwolenie", lewicowa partia chłopska.

1929 - Powołano Centrolew.

1972 - Gough Whitlam z Australijskiej Partii Pracy został premierem Australii.

2005 - W Wielkiej Brytanii wszedł w życie Civil Partnership Act i zarejestrowano pierwszy związek partnerski pary homoseksualnej.

2012 - Zmarł Oscar Niemeyer, brazylijski architekt, przedstawiciel światowej architektury modernistycznej, komunista.

2013 - Zmarł Nelson Mandela, wybitny południowoafrykański polityk, pierwszy czarnoskóry prezydent RPA, laureat pokojowej Nagrody Nobla.


 
Lewica.pl na Facebooku