Prezydent nie ułaskawi Piotra Ikonowicza?

[2013-10-22 22:12:18]

Prezydent Bronisław Komorowski (na zdjęciu), odpowiedział dzisiaj w formie listu otwartego byłym działaczom opozycji demokratycznej, którzy zwrócili się do niego z apelem o ułaskawienie Piotra Ikonowicza, który został skazany na 3 miesiące aresztu w związku z wydarzeniami, które miały miejsce podczas blokady eksmisji na bruk w 2000 roku.

Ryszard Bugaj, Ewa Hołuszko, Danuta Kuroń, Barbara Labuda, Karol Modzelewski, Józef Pinior, Władysław Frasyniuk, Ewa Milewicz oraz Zbigniew i Zofia Romaszewscy napisali do prezydenta m.in. że liczą, że czasy, kiedy w Polsce działalność społeczna niosła ze sobą ryzyko więzienia minęły bezpowrotnie oraz, że proces, w którym skazano Piotra Ikonowicza był ich zdaniem kontrowersyjnie prowadzony.

Komorowski w swoim liście stwierdził, że z uwagą przeczytał głosy dotyczące ułaskawienia Ikonowicza oraz, że łączy go wspólna historia walki o wolność. List byłych opozycjonistów prezydent nazywa m.in. apelem o ułaskawienie wspólnego znajomego. Dalej Komorowski podkreśla, że Ikonowicz jest winny przestępstwa, że jako poseł winien być szczególnie zobowiązany do przestrzegania prawa oraz, że nie skorzystał z prawa do wniesienia apelacji. Prezydent kończy swój list deklaracją, że przy korzystaniu z prawa łaski opiera się na opiniach sądu i Prokuratora Generalnego oraz, że nie korzysta z tej prerogatywy, jeżeli przynajmniej jedna z tych instytucji nie odniesie się do ułaskawienia pozytywnie.

Listem prezydenta oburzony jest sam Ikonowicz. Według niego, prawnicy prezydenta nawet nie zapoznali się z aktami sądowymi jego sprawy. Mój adwokat był w sądzie i przeglądał akta, nie ma w nich najmniejszej wzmianki o wypożyczeniu dokumentów do Kancelarii Prezydenta. Pan Prezydent deklaruje więc, że jestem winny zarzucanego mi czynu bez zapoznania się z dokumentacją sądową.

Ikonowicz zwraca także uwagę, że prezydent w swoim liście nie odnosi się w ogóle do sedna sprawy, okoliczności związanych z blokadami eksmisji i jego działalnością społeczną. Z listu pana prezydenta wynika, że próbuję sobie załatwić ułaskawienie po dawnej, opozycyjnej znajomości. Za takie ułaskawienie, to ja podziękuję - skwitował Ikonowicz.

Grzegorz Ilnicki

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku