Duży wzrost poparcia dla protestów związkowych

[2013-10-25 13:46:07]

W ciągu ostatniego miesiąca bardzo wyraźnie wzrosło poparcie dla inicjatywy związkowców. Obecnie wyraża je aż 69 proc. Polaków (wzrost o 19 pkt proc.), natomiast przeciwnych jest 24 proc. badanych (spadek o 13 pkt proc.). Tylko 7 proc. respondentów nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie.

Poparcie dla akcji protestacyjnej przeważa we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Najczęściej deklarują je osoby mające od 45 do 54 lat, badani z wykształceniem zawodowym, respondenci z gospodarstw domowych o najniższych dochodach per capita i źle oceniający swoją sytuację materialną. Aprobata dominuje również w takich grupach zawodowych, jak robotnicy (wykwalifikowani i niewykwalifikowani) oraz rolnicy, a ponadto wśród bezrobotnych i biernych zawodowo zajmujących się domem. Z kolei relatywnie wysoki poziom sprzeciwu wobec protestów związkowych obserwujemy wśród najstarszych ankietowanych, najlepiej wykształconych, mieszkańców największych aglomeracji, osób uzyskujących wysokie dochody per capita, dobrze oceniających własną sytuację materialną, kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem, prywatnych przedsiębiorców oraz respondentów o lewicowych poglądach politycznych, a także nieuczestniczących w praktykach religijnych. CBOS zwraca też uwagę, że aż 91 proc. członków związków zawodowych popiera protesty.

Stosunek do akcji protestacyjnej zależy również od identyfikacji partyjnych. Wsparcie dla protestujących zadeklarowało 91 proc. zwolenników PiS, 83 proc. PSL, 57 proc. SLD i 35 proc. PO.

W październiku 59 proc. respondentów (od września wzrost o 19 pkt proc.) uważa, że organizacje związkowe reprezentują interesy ludzi takich jak oni, natomiast jedna trzecia 33 proc. (spadek o 16 pkt proc.) neguje wspólnotę interesów ze związkowcami.

Mimo wzrostu poparcia dla akcji protestacyjnej i wzrostu identyfikacji z inicjatywą związkowców, Polacy nie wierzą, aby protesty przełożyły się na zmianę polityki rządu. Tylko 15 proc. badanych uważa, że protesty będą miały wpływ na politykę rządu w sprawach pracowniczych, a aż 73 proc. przewiduje, że rząd pozostanie przy swoim stanowisku w zakresie zmian w prawie pracy i w innych kwestiach dotyczących sytuacji pracowników najemnych.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 3–9 października 2013 roku na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku