Niemcy: Ogromny spadek poparcia dla USA
[2013-11-08 23:11:57]
Zdaniem ARD prestiż USA w Niemczech spadł obecnie do poziomu z czasów prezydenta George'a W. Busha. Odmowa przez Berlin udziału w wojnie z Irakiem w 2003 roku doprowadziła do poważnego kryzysu we wzajemnych kontaktach. Tylko nieco więcej niż jedna trzecia Niemców uważa, że Ameryka jest nadal godnym zaufania partnerem ich kraju, a 61 proc. oceniło, że afera szpiegowska bardzo mocno lub mocno obciążyła stosunki niemiecko-amerykańskie. Takie dane zawiera z kolei sondaż "Politbarometer" opublikowany przez drugi program telewizji niemieckiej ZDF. Z badań tych wynika, że stosunek do byłego pracownika służb wywiadowczych Edwarda Snowdena, który po ucieczce z USA ujawnił informacje o inwigilowaniu przez służby USA na ogromną skalę czołowych polityków i zwykłych obywateli na całym świecie, dzieli społeczeństwo niemieckie. 46 proc. uczestników sondażu opowiedziało się za przyznaniem Snowdenowi azylu w Niemczech, nawet za cenę narażenia na szwank stosunków z USA. Identyczny odsetek ankietowanych jest przeciwny udzieleniu demaskatorowi schronienia w Niemczech. Najmniej zwolenników jego przyjęcia (jedna trzecia) jest wśród zwolenników partii chadeckich CDU/CSU, najwięcej (68 proc.) - wśród sympatyków Lewicy (Die Linke). Były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), zbiegł w maju z USA do Hongkongu, a następnie znalazł się w Rosji, gdzie uzyskał roczny azyl. Przekazał dziennikarzom dokumenty, z których wynika, że amerykańskie służby podsłuchiwały rozmowy telefoniczne kanclerki Angeli Merkel i 34 innych czołowych polityków na świecie. Snowden wyraził gotowość złożenia zeznań w Niemczech, jeżeli władze w Berlinie zapewnią mu bezpieczeństwo. Niemiecki rząd wykluczył jednak taką możliwość, by nie szkodzić i tak już nadwyrężonym stosunkom z Waszyngtonem. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?