KPI przekształci się w obywatelski komitet wyborczy. Podczas konferencji prasowej aktywiści zaprezentowali swój manifest i wskazali główne obszary programowe. – Nazywamy się Kraków Przeciw Igrzyskom, bo sprzeciwiamy się uprawianej przez prezydenta Majchrowskiego i Platformę Obywatelską polityce igrzysk, polityce efekciarstwa i arogancji – zaczyna się manifest.
KPI deklaruje, że jego program jest pozytywny. – Chcemy Krakowa mieszkańców, a nie polityków i deweloperów, którzy za życia budują sobie pomniki – stanowi manifest. KPI zamierza w swojej kampanii podjąć tematy transportu, kultury, edukacji, środowiska naturalnego, mieszkalnictwa, sportu, rewitalizacji Nowej Huty oraz zrównoważonego rozwoju, pozwalającego zaspokajać potrzeby mieszkańców.
Na konferencji prasowej poszczególne wątki programowe prezentowały osoby ze stowarzyszeń Kraków Miastem Rowerów i Nowa Huta Teraźniejszości oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego i Partii Zieloni. Reprezentanci tych i innych miejskich środowisk społecznych znaleźć się mają na listach obywatelskiego komitetu wyborczego KPI. Szczegółowy program wyborczy KPI przedstawi we wrześniu.
Sam Leśniak kandydować będzie na prezydenta miasta. – Polityka nas nie brzydzi, mamy dość skompromitowanych polityków – powiedział na konferencji. KPI dostał propozycję współpracy od polityków, niezależnego Sławomira Ptaszkiewicza (niegdyś PO) i Łukasza Gibały z Twojego Ruchu, ale je odrzucił. – Chcemy działać dla miasta, a nie wspierać polityków, którzy krakowskie wybory będą traktowali jako trampolinę do polityki ogólnopolskiej – dodał Leśniak.
Pół godziny po konferencji prasowej KPI Jacek Majchrowski zapowiedział, że będzie się po raz czwarty ubiegał o stanowisko prezydenta Krakowa. – Nie chcę, by Kraków, który jest w tej chwili ostoją spokoju, przestał nią być i został rozdrapany przez partie polityczne, dla realizacji swojego interesu partyjnego nie myśląc o interesie miasta – uzasadnił swoją decyzję prezydent rządzący Krakowem od 2002 rok.
Fot. Jakub Włodek / jakubwlodek.blogspot.com