Tunezja: Stan zdrowia strajkujących związkowczyń Latelec pogarsza się

[2014-07-11 20:09:03]


















Już 18 dni trwa strajk głodowy Sonii Jebli i Monii Dridi, działaczek związkowych z francuskiej firmy Latelec w Tunezji, zwolnionych nielegalnie z pracy ponad rok temu. W głodówce towarzyszą im pracownicy innej firmy, Leman Industrie, także nielegalnie zwolnieni oraz 6 bezrobotnych represjonowanych za dyktatury Ben Alego, którym nowa ustawa przyznaje pierwszeństwo w dostępie do posad publicznych jako rekompensatę za ówczesne represje. Jednak jak w wielu innych przypadkach, tak i tym razem państwo tunezyjskie robi niewiele, by prawo to było respektowane.

Stan zdrowia osłabionej Sonii Beli dramatycznie się pogarsza – grozi jej zawał serca oraz ustanie pracy nerek czyli śmierć.

Na jej los nieczuli są jednak kapitaliści francuscy: francuskie kierownictwo Latelec odmawia poważnych negocjacji ze strajkującymi ilustrując przy tym jak mało poważa prawo kraju przecież formalnie niepodległego, z nowym rządem „ekspertów” i nową demokratyczną konstytucją.

Strajkujące są wspierane przez Tunezyjskie Stowarzyszenie Kobiet Demokratek ATFD, Unię Generalną Studentów Tunezyjskich UGET, Unię Dyplomowanych Bezrobotnych UDC, Forum Tunezyjskie Praw Ekonomicznych i Społecznych, FTDES (struktura odpowiedzialna za organizacje Światowego Forum Społecznego w Tunezji), Międzynarodową Federację Praw Człowieka FIDH, słowem praktycznie wszystkie liczące się oficjalnie nowe i stare organizacje tunezyjskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Organizacje te wsparły zeszłej zimy i uczestniczyły w tzw. dialogu narodowym, czyli w narzuconych przez zachodnie rządy Francji i Niemiec (niemiecki ambasador w Tunezji bardzo chwalił się w mediach własnym udziałem w ułatwieniu negocjacji) negocjacjach między nieudolnym rządem Ennadhy, (umiarkowani islamiści), post-Benalistami skupionymi w partii Nidaa Tounes, tunezyjską burżuazją z organizacji biznesu UTICA oraz w/w reprezentantami społeczeństwa obywatelskiego. Głównym przedstawicielem interesów społeczeństwa był w tych negocjacjach rzekomo wzorowanych na polskim Okrągłym Stole lewicowy związek zawodowy UGTT.

Jednak zdaniem wielu działaczy lewicy tunezyjskiej negocjacje te okazały się fiaskiem z perspektywy interesów ludzi pracy. UGTT, która w tej chwili bardziej interesuje się nominacja do Nagrody Nobla, niż obroną klasy robotniczej skompromitowała się. Przestała walczyć o prawa własnych delegatów związkowych którymi są również Sonia Beli i Monia Dridi. UGTT godziła się na coraz większe kompromisy a francuski biznes żądał coraz więcej uległości.

Według strajkujących związkowczyń uczestnictwo UGTT w „Dialogu Narodowym” spowodowało, że ten zaczął sprzedawać w imię interesu narodowego nawet życie i zdrowie swoich członków. Wniosek jest jeden, jak podkreślają Sonia Jbeli i Monia Dridi: związki zawodowe są od tego by bronić ludzi pracy, a nie formować rządy ekspertów czy dbać o tzw. inwestorów zagranicznych.

Dopiero strajki koleżanek Sonii i Monii w fabryce Latelec 2 i 4 lipca zmusiły centralę do powrotu do tego co jest jej sensem istnienia – obrony interesów pracowniczych. Na 190 robotnic aż 130 strajkowało solidarnie domagając się przywrócenia do pracy zwolnionych nielegalnie związkowczyń.

Francuski koncern gra jak zwykle na zwłokę: wyznaczył na piątek 4 lipca termin negocjacji, następnie go przesunął na poniedziałek, by dzisiaj zakomunikować że odmawia negocjacji nad przywróceniem do pracy i że jedynie UGTT będzie mogło uzyskać odszkodowanie pieniężne za pozbycie się Sonii i Monii.

Listy wsparcia prosimy przesyłać do Komitetu Pomocy Związkowczyniom z UGTT Latelec Fouchana:

https://www.facebook.com/ComiteSoutienSyndicalistesLatelecFouchana?ref=hl

Monika Karbowska, Ewa Groszewska



Fot. Monika Karbowska


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku