Odwrót Polaków od Kościoła

[2014-07-12 23:47:55]

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił statystyki dotyczące uczestnictwa Polaków w praktykach religijnych. Wynika z nich, że w liczba osób uczestniczących w niedzielnej eucharystii zmniejszyła się przez rok o blisko 1 pkt proc. Badania za 2012 r. wskazywały, że do kościoła w niedzielę chodziło 40% Polaków, a w 2013 r było to już 39,1%. Po raz pierwszy wskaźnik spadł poniżej 40%. W latach 2003-2013 liczba osób biorących udział w niedzielnej mszy zmniejszyła się o 2 mln.

Najwyższy odsetek osób uczestniczy w niedzielnej eucharystii w południowo-wschodnich regionach Polski, czyli w diecezjach: tarnowskiej (69%) i rzeszowskiej (64,1%) oraz archidiecezjach przemyskiej (58,8%) i krakowskiej (51,3%).

Najmniej Polaków chodzi do kościoła w niedziele w regionach Polski północno-zachodniej: w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (24,3%), diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (25%), w archidiecezji łódzkiej (26,5%) i diecezji sosnowieckiej (27,5%). W archidiecezji warszawskiej w niedziele do kościoła przychodzi 30,4% osób. Spadek osób uczestniczących w mszach dotyczy wszystkich regionów w Polsce.

Autorzy badania wskazują, że w ostatnich latach dokonuje się polaryzacja postaw religijnych. Pierwszą grupą wyróżnioną w badaniu są osoby deklarujące się jako wierzące, ale w niewielkim stopniu angażujące się w życie Kościoła. Ich katolicyzm jest odziedziczony po poprzednich pokoleniach w rodzinie. To grupa najliczniejsza, ok. 60% Polaków. Druga grupa to osoby głęboko wierzące, zaangażowane we wspólnoty katolickie, np. o charakterze parafialnym, deklarujące poparcie dla moralności katolickiej. Trzecia grupa to ludzie zdystansowani od Kościoła, niewierzący i niepraktykujący.

Zdaniem autorów badania w ostatnich 20 latach najliczniejsza grupa tzw. kulturowych katolików wyraźnie się zmniejsza na rzecz obu skrajnie przeciwstawnych sobie grup – zaangażowanej w życie Kościoła i zdystansowanej od niego. Te dwa bieguny systematycznie się rozszerzają. Osoby, których związek z religią wiązał się przede wszystkim z tradycją rodzinną, a w mniejszym stopniu z osobistym doświadczeniem wiary, stopniowo przestają praktykować.

Badanie ISKK jest dokonywane co roku i oparte na kwestionariuszach w całym kraju wypełnianych przez proboszczów w poszczególnych parafiach.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku