Związkowcy Społem przeciw podatkowym propozycjom rządu

[2016-02-04 13:55:47]

Zrzeszona w OPZZ Federacja Związków Zawodowych Spółdzielczości Produkcji, Handlu i Usług działająca w sklepach Społem krytycznie podeszła do deklaracji rządu dotyczących podatku od handlu. Zdaniem związkowców propozycje rządowe w obecnym kształcie są szkodliwe i ich skutkiem byłaby likwidacja znacznej części placówek handlowych oraz fala zwolnień pracowników.

W propozycji rządowej sieci handlowe mają płacić 0,7% dla przychodów do 300 mln zł miesięcznie, a powyżej tej kwoty stawka rośnie do 1,3%. Dodatkowo większość sejmowa chce wprowadzić specjalny podatek wysokości 1,9% przychodu za handel w soboty, niedziele i święta. Kwota wolna od podatku ma wynieść 1,5 mln zł miesięcznie.

Dla Społem najgroźniejszy jest pomysł, aby podatek był odprowadzany od sieci, a nie poszczególnych sklepów. W praktyce to rozwiązanie oznaczałoby, że nawet nieduże sieci handlowe weszłyby w stawkę 1,3%, co oznaczałaby dla nich radykalny spadek stopy zysku. W konsekwencji upadłaby znaczna część sieci średniej wielkości, a umocniłyby się największe i najbardziej majętne sieci hipermarketów zagranicznych. Z drugiej strony rząd wsparłby w ten sposób najmniejsze sklepy, w których ceny są wysokie, a standardy pracy i płace często bardzo niskie.

Warto pamiętać, że płace w handlu detalicznym wciąż należą do najniższych na polskim rynku pracy. Po wdrożeniu propozycji rządowych znacznie trudniej będzie nam negocjować podwyżki płac. Dotyczy to też handlu w weekendy i święta, kiedy stawki za pracę powinny być wyższe niż w dni powszednie. Wysokie opodatkowanie handlu w weekendy mogłoby raczej przyczynić się do zwolnień niż wyższych płac.

Związkowcy Społem apelują o zniesienie najwyższej stawki podatku przychodowego lub jej obniżenie przynajmniej do 1% oraz zniesienie weekendowego podatku „karnego”. Jednocześnie federacja sugeruje rozważenie innych rozwiązań od tych rekomendowanych przez rząd. Zdaniem związkowców ekipa rządząca powinna stanowczo przeciwdziałać unikaniu płacenia podatków przez część sieci handlowych. Autorzy oświadczenia wskazują, że w rozwiniętych krajach zachodnich wpływy do budżetu z opodatkowania firm są znacznie wyższe niż w Polsce przy wyższych stawkach podatku CIT. Demokratyczne państwo posiada instrumenty, aby konsekwentnie ściągać podatki od przedsiębiorstw i powinno je wykorzystywać. Jednocześnie uważamy, że rząd powinien rozważyć wprowadzenie progresji w podatku CIT.

Podsumowując pismo, związkowcy grożą, że przyjęcie zmian w obecnym kształcie spotkałoby się akcjami protestacyjnymi tysięcy pracowników Społem. Mimo to liczą, że „rząd, który obiecywał „dobrą zmianę”, odejdzie od rozwiązań szkodliwych dla pracowników, konsumentów i całej gospodarki”.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


28 lutego:

1925 - Urodził się Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

1986 - W zamachu zginął Olof Palme, przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier Szwecji.

1991 - Zakończyła się I wojna w Zatoce Perskiej

2011 - W Suhar w Omanie kontynuowano protesty, w których zginęła jedna osoba, a 20 odniosło obrażenia


?
Lewica.pl na Facebooku