Wielotysięczna manifestacja OPZZ: Mamy dość!

[2018-09-25 01:29:05]

22 września w Warszawie odbyła się demonstracja związków zawodowych zrzeszonych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych. Łącznie w manifestacji OPZZ wzięło udział około 20 tys. osób z różnych branż, w tym nauczycieli, metalowców, pracowników ZUS, pracowników służby zdrowia czy strażaków.

Przed demonstracją, o 10.30 odbyła się konferencja prasowa mazowieckich struktur OPZZ, na której ich przewodniczący Piotr Szumlewicz mówił o przyczynach protestu. Wskazywał między innymi na zamrożone płace w budżetówce, niski wzrost minimalnego wynagrodzenia, olbrzymią skalę umów śmieciowych, brak troski o usługi publiczne przez obóz rządzący czy zawłaszczanie kolejnych instytucji przez władzę, gigantyczne. W imieniu swojej Rady domagał się wyższych płac w sferze państwowej i samorządowej, znacznie wyższej płacy minimalnej, dwa i pół razy wyższych stawek za pracę w niedzielę oraz walki z mobbingiem i dyskryminacją. Szumlewicz mówił też o trudnej sytuacji i kolejnych wrogich działaniach zarządu firmy wobec pracowników. Na konferencji wystąpiła też Justyna Przybylska ze związku Ad Rem, która mówiła o niskich płacach i niestabilnych umowach w wymiarze sądownictwa oraz Jurij Kariagin z Międzyzakładowego Związku Pracowników Ukraińskich w Polsce, który wskazywał na trudną sytuację pracowników ukraińskich w Polsce i potrzebie równych płac za te samą pracę. Poparcie dla demonstrujących wyrazili także, obecni na konferencji, kandydaci na prezydenta Warszawy: Piotr Ikonowicz (Ruch Sprawiedliwości Społecznej), Andrzej Rozenek (SLD-Lewica Razem) i Jan Śpiewak (Wygra Warszawa).

Demonstracja zebrała się o 12 na placu Trzech Krzyży, przy czym nauczyciele zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego przyszli z Torwaru, gdzie spotkali się godzinę wcześniej. Ogólnopolska manifestacja OPZZ szła pod hasłem #Mam dość, a jej uczestnicy nieśli między innymi transparenty z hasłami: „Koniec obietnic”, „Mamy dość arogancji władzy”, „Chcemy godnej płacy, a nie jałmużny”, „Rząd obiecuje, Polak bieduje!”, „Usługi publiczne są w śmierci klinicznej”, „Nie chcemy być tanią siłą roboczą!”.

Wśród głównych postulatów związkowców znalazły się: szybki wzrost wynagrodzeń, wzrost płacy minimalnej do 50% przeciętnego wynagrodzenia i wyłączenia z niej wszystkich dodatków, likwidacja umów śmieciowych, dialog społeczny od zakładu pracy po szczebel krajowy, zatrzymanie stopniowej likwidacji emerytur pomostowych dla pracujących w warunkach szkodliwych i o szczególnym charakterze, wyższe płace w sferze budżetowej oraz zwiększenie nakładów finansowych na edukację, ochronę zdrowia i służby mundurowe, wydłużenie urlopu wypoczynkowej do 32 dni i skrócenie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo, wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w całej Unii Europejskiej, odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, szybki wzrost rent i emerytur, wprowadzenie możliwości przejścia na emeryturę ze względu na staż pracy.

Największą grupą zawodową biorącą udział w demonstracji byli nauczyciele, którzy domagali się między innymi dymisji minister edukacji Anny Zalewskiej, a także zwiększenia nakładów na szkolnictwo.

Demonstracja poszła po Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie jej przedstawiciele chcieli przekazać swoje postulaty premierowi, Mateuszowi Morawieckiemu. Niestety w tym czasie był on w Olsztynie na spotkaniu z wyborcami.

Agnieszka Mrozik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku