Finlandia: Strajk pocztowców spowodował dymisję premiera

[2019-12-06 13:12:09]


















Kierujący Socjaldemokratyczną Partią Finlandii (SDP) Antti Rinne złożył swoją rezygnację na ręce prezydenta Sauliego Niinistö, który rezygnację przyjął. Poprosił przy tym ustępującego szefa rządu, aby jego gabinet tymczasowo administrował krajem do czasu powołania nowego premiera.

Premier Rinne podał się do dymisji po tym jak współtworząca koalicję rządzącą liberalna Partię Centrum stwierdziła, że straciła do niego zaufanie w związku ze strajkiem fińskiej poczty. Aby nie ryzykować rozpadu wielopartyjnej koalicji szef rządu postanowił odejść. Przez ostatnie tygodnie był ostro krytykowany za to, że jego rząd nie poradził sobie ze strajkiem pracowników państwowej spółki pocztowej Posti.

Protest fińskich pocztowców trwa już od połowy listopada, paraliżując komunikację listową i dostarczanie przesyłek w całym kraju. Strajkuje bowiem większość pracowników Posti: listonosze, kierowcy, pracownicy sortowni i punktów pocztowych.

Strajk wybuchł po tym, jak kierownictwo Posti postanowiło zreorganizować zatrudnienie, a 700 z 10 tys. pracowników zaoferowano nowe, dużo gorsze umowy o pracę za niższe wynagrodzenie. Pocztowe związki zawodowe postanowiły przeciw temu zaprotestować, a do pocztowców przyłączyły się potem związki z kolejnych branż, np. transportowej, co wywołało zakłócenia w funkcjonowaniu lotniska transportu miejskiego w Helsinkach czy promów pływających do Szwecji i Estonii.

W trakcie strajku z rządu w Helsinkach płynęły sprzeczne sygnały. Liberałowie krytykowali plany zarządu Posti, twierdząc że nie mieli o nich wcześniej pojęcia. Jednocześnie Rinne zapewniał, że osobiście nakazał zarządowi Posti wycofanie się z decyzji o zmianach umów. Tymczasem kierownictwo pocztowej spółki informowało, że działa, ponieważ ma rządowe wsparcie.

Jeszcze przed premierem do dymisji podała się, również wywodząca się z SDP minister ds. samorządu lokalnego i własności publicznej, której podlega Posti, Sirpa Paatero. Ujawniono bowiem, że akurat ona rzeczywiście znała plany zarządu pocztowej spółki wcześniej i nie wyraziła wobec nich sprzeciwu. Jednak strajk i wywołane nim emocje były już tak wielkie, że jej odejście ze stanowiska nie wystarczyło.

Tamtejsze media na następców Rinnego typują dwoje kandydatów: 34-letnią minister transportu i komunikacji Sannę Marin oraz szefa klubu parlamentarnego SDP 37-letniego Anttiego Lindtmana. Gdyby wybrano Marin, byłaby najmłodszym szefem rządu w historii kraju.

Nie wiadomo jednak, jak długo potrwa wewnątrzpartyjna rywalizacja o rządową schedę po Rinnem, który pozostanie dalej szefem SDP. Niewykluczone, że nowy premier zostanie powołany dopiero w styczniu, aby jeszcze bardziej nie zakłócać przebiegu fińskiej prezydencji w UE. Wszystko wskazuje na to, że na najbliższym szczycie w Brukseli fińską delegacją nadal będzie kierował Rinne.

ms, wch

fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


18 kwietnia:

1904 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego lewicowego dziennika L'Humanité.

1905 - Pierwsze walki na barykadach prowadzone z policją i wojskiem przez łódzkich robotników.

1937 - Podczas strajku chłopskiego w Racławicach doszło do starć z policją, w wyniku których zginęło trzech chłopów.

1955 - W Princeton zmarł Albert Einstein, genialny fizyk, socjalista.

1970 - W Warszawie zmarł Michał Kalecki, wybitny ekonomista, profesor Zakładu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk i Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, członek rzeczywisty PAN.

1973 - Ukazało się pierwsze wydanie francuskiego centrolewicowego dziennika Libération.


?
Lewica.pl na Facebooku