Poczta Polska krytycznie o li¶cie Zwi±zkowej Alternatywy do Andrzeja Dudy

[2019-12-20 21:03:35]

Poczta Polska krytycznie oceni³a list Zwi±zku Zawodowego Zwi±zkowa Alternatywa do prezydenta RP, Andrzeja Dudy w sprawie zwolnionego dyscyplinarnie lidera Wolnego Zwi±zku Zawodowego Pracowników Poczty, Piotra Moniuszki.

„W nawi±zaniu do listu przewodnicz±cego Zwi±zku Zawodowego Zwi±zkowa Alternatywa Piotra Szumlewicza, skierowanego do Prezydenta RP Andrzeja Dudy w dniu 18.12.2019 r., Poczta Polska S.A. informuje, ¿e pismo to zawiera szereg informacji nieprawdziwych, nie znajduj±cych ¿adnego odzwierciedlenia w faktach. List dotyczy sytuacji p. Piotra Moniuszki, by³ego pracownika Poczty Polskiej, z którym nasza Spó³ka rozwi±za³a umowê o pracê z powodu ciê¿kiego naruszenia przez niego obowi±zków pracowniczych. Pan Moniuszko skorzysta³ z przys³uguj±cego mu prawa odwo³ania siê od rozwi±zania umowy o prace do s±du pracy” – czytamy w li¶cie przes³anym redakcji lewica.pl przez rzecznika prasowego Poczty Polskiej, Justynê Siwek.

„Pragnê podkre¶liæ, ¿e nie jest prawdziw± informacja, ¿e Prezes Zarz±du Poczty Polskiej Przemys³aw Sypniewski odmawia spotkañ z przedstawicielami zwi±zków zawodowych dzia³aj±cych w Spó³ce. Pracownicy Poczty Polskiej zrzeszaj± siê obecnie w 85 organizacji zwi±zkowych. Spotkania Zarz±du ze stron± spo³eczn± odbywaj± siê regularnie, zarówno na poziomie Centrali Spó³ki, jak i w regionach. Pan Piotr Moniuszko, dzia³aj±c w Wolnym Zwi±zku Zawodowym Pracowników Poczty, mia³ wielokrotnie mo¿liwo¶æ uczestniczenia w tego typu spotkaniach. Niestety, w ostatnim czasie, zarówno on jak i pozostali przedstawiciele WZZPP nie korzystali z tych mo¿liwo¶ci. Zamiast tego, Pan Moniuszko skupi³ swoj± aktywno¶æ na dzia³aniach medialnych, polegaj±cych na podawaniu do publicznej wiadomo¶ci nieprawdziwych informacji na temat funkcjonowania Poczty Polskiej” – t³umaczy Siwek.

W swoim o¶wiadczeniu Poczta podtrzymuje równie¿ swoje stanowisko co do przyczyn zwolnienia dyscyplinarnego Moniuszki. „O¶wiadczamy, ¿e nieprawdziw± jest rozpowszechniana przez p. Piotra Moniuszkê jak i p. Szumlewicza informacja, ¿e Poczcie Polskiej grozi upad³o¶æ. Sytuacja finansowa Spó³ki jest stabilna i nie ma jakichkolwiek podstaw dla formu³owania takiego twierdzenia. Wszelkie dzia³ania godz±ce w renomê Poczty Polskiej jako przedsiêbiorcy i najwiêkszego pracodawcy w kraju i nara¿aj±ce na szwank jej interes prawny lub finansowy bêd± spotykaæ siê z adekwatn± reakcj± naszej Spó³ki” – czytamy w li¶cie rzecznika Poczty.

Poczta stanowczo odcina siê od zarzutów, ¿e firma pozbawia zwi±zkowca mieszkania: „Nie jest prawd±, ¿e p. Piotr Moniuszko zosta³ pozbawiony przez by³ego pracodawcê dachu nad g³ow±. P. Piotr Moniuszko przez kilka lat wynajmowa³ mieszkanie nale¿±ce do Poczty Polskiej. Jeszcze w maju 2019 roku obie strony uzgodni³y przed³u¿enie umowy najmu na okres kolejnych trzech lat. Niestety, Pan Piotr Moniuszko odmówi³ zawarcia aneksu przed³u¿aj±cego umowê najmu, wskutek czego umowa wygas³a. Obecnie, Pan Moniuszko korzysta z lokalu o powierzchni ponad 68 m2 bezumownie, uiszczaj±c czynsz wg stawki, któr± dowolnie dla siebie ustali³. W tej sytuacji, naturalnym by³o, ¿e nasza Spó³ka kierowa³a do Pana Moniuszki kolejne wezwania do uregulowania sytuacji prawnej zwi±zanej z lokalem i nie sposób dzia³añ tych uto¿samiaæ z personalnym atakiem na najemcê, a tym bardziej jego dziecko. Poczta Polska traktuje wszystkich swoich najemców, w tym wielu naszych pracowników, wedle tych samych zasad”.

W podsumowaniu rzecznik Poczty raz jeszcze krytykuje list zwi±zkowców do prezydenta: „Poczta Polska sprzeciwia siê nieuczciwemu wykorzystywaniu przez sygnatariusza listu do Prezydenta RP, p. Piotra Szumlewicza jak i samego p. Moniuszkê nieprawdziwych informacji odnosz±cych siê do osobistej sytuacji Pana Moniuszki oraz jego dziecka. Pan Moniuszko pozostaje w sporze s±dowym z by³ym pracodawc± i jak wskazuje praktyka ostatnich miesiêcy, próbuje on wykorzystywaæ ka¿dy mo¿liwy sposób, aby zaszkodziæ wizerunkowi by³ego pracodawcy. Jeste¶my zdania, ¿e spór prawny, który toczymy z Panem Moniuszk±, powinien zostaæ rozstrzygniêty na sali s±dowej, a brak argumentów prawnych nie powinien byæ zastêpowany dzia³aniami w sferze medialnej, opartymi na nieprawdziwych i szkaluj±cych oponenta informacjach”.

Z rzecznik Poczty nie zgodzi³ siê Moniuszko. W rozmowie z portalem podtrzymuje krytykê firmy i odrzuca zarzuty o rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji. Nie boi siê te¿ gró¼b procesowych ze strony firmy.

Zwi±zkowiec wskaza³, ¿e „jeszcze przed wrêczeniem wypowiedzenia na wniosek Zarz±du WZZPP mia³o doj¶æ do spotkania z prezesem PP S.A. Przemys³awem Sypniewskim. Uzgodniony termin spotkania zosta³ na dzieñ przed spotkaniem odwo³any ze strony prezesa Zarz±du i ustalony na 9 pa¼dziernika 2019 r., gdzie na trzy godziny przed wyznaczon± godzin± spotkania zosta³o ono równie¿ odwo³ane. Zarz±d WZZPP pomimo to jeszcze kilkukrotnie wystêpowa³ o spotkanie z Zarz±dem PP S.A., jednak nie doczekali¶my siê ¿adnej odpowiedzi”. Moniuszko wskazuje te¿, ¿e zarz±d Poczty odmawia rozmowy z nim, choæ jest wci±¿ liderem zwi±zku. „Nie ma naszej zgody, by pracodawca decydowa³, kto z ramienia WZZPP ma reprezentowaæ zwi±zek w spotkaniach z pracodawc±. Ponadto pracodawca uniemo¿liwi³ mi dostêp do poczty elektronicznej, na któr± kieruje ró¿ne pisma. Nie przesy³a te¿ korespondencji na inny, przes³any adres mailowy. Nie sposób nie wspomnieæ, ¿e od sierpnia jeste¶my jako zwi±zek pozbawieni dostêpu do sprzêtu technicznego w postaci komputera czy drukarki”.

Odnosz±c siê do kwestii wynajmu mieszkania, Moniuszko wskazuje, ¿e od maja 2019 r. oczekuje podania przez Pocztê Polskê przyczyn podniesienia stawki czynszu. „Nie widzê ¿adnych okoliczno¶ci uzasadniaj±cych konieczno¶æ podniesienia stawki czynszu najmu lokalu. Poczta Polska w tym zakresie unika rzeczowej odpowiedzi” – komentuje zwi±zkowiec, który podkre¶la, ¿e ju¿ kilka razy bezskutecznie apelowa³ do firmy, aby uzasadni³a podniesienie czynszu. Moniuszko odrzuca te¿ zarzut rzecznik Poczty, ¿e sam ustali³ sobie stawki czynszu. „Nie ustali³em sobie ¿adnej stawki czynszu. Op³acam czynsz w tej samej wysoko¶ci, jaka wynika z wygas³ej umowy 31 lipca 2019” – mówi lider WZZPP.

Do sprawy odniós³ siê te¿ lider Zwi±zkowej Alternatywy, Piotr Szumlewicz. „Próby zastraszenia liderów zwi±zkowych, w tym zwolnienia dyscyplinarne i gro¿enie pozwami to smutny standard w spó³kach skarbu pañstwa. Zamiast dbaæ o dialog spo³eczny i prowadziæ partnerskie rozmowy ze zwi±zkami zawodowymi, nominaci partii rz±dz±cej traktuj± firmy nadzorowane przez pañstwo jako swoje prywatne folwarki. Na to naszej zgody nie bêdzie i nie damy siê zastraszyæ” – mówi Szumlewicz.

AM


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



25 LAT POLSKI W NATO(WSKICH WOJNACH)
Warszawa, ul. D³uga 29, I piêtro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
13 marca 2024 (¶roda), godz. 18.30
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek
"PPS dlaczego siê nie uda³o" - kupiê!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów d¼wiêku do wspólnego projektu.
wszêdzie
zawsze

Wiêcej og³oszeñ...


18 kwietnia:

1904 - Ukaza³o siê pierwsze wydanie francuskiego lewicowego dziennika L'Humanité.

1905 - Pierwsze walki na barykadach prowadzone z policj± i wojskiem przez ³ódzkich robotników.

1937 - Podczas strajku ch³opskiego w Rac³awicach dosz³o do staræ z policj±, w wyniku których zginê³o trzech ch³opów.

1955 - W Princeton zmar³ Albert Einstein, genialny fizyk, socjalista.

1970 - W Warszawie zmar³ Micha³ Kalecki, wybitny ekonomista, profesor Zak³adu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk i Szko³y G³ównej Planowania i Statystyki, cz³onek rzeczywisty PAN.

1973 - Ukaza³o siê pierwsze wydanie francuskiego centrolewicowego dziennika Libération.


?
Lewica.pl na Facebooku