Ministerstwo obrony zapowiada pobór 200 tysięcy rezerwistów

[2022-12-08 10:35:36]

Rada Ministrów opublikowała projekt rozporządzenia, który ma być przyjęty do końca roku. Większość z ponad 200 tysięcy powołanych osób ma przebyć specjalne szkolenia o charakterze bojowym. Nie wiadomo jeszcze, na czym konkretnie mają polegać te szkolenia. Spośród całej tej sumy, 38 tysięcy mają stanowić żołnierze rezerwy (osoby, które już wcześniej przebyły szkolenie wojskowe), zaś 28 tysięcy osób przewiduje się w ramach zgłoszenia i dobrowolnej służby wojskowej. Na ćwiczenia ma zostać powołanych również 10 tysięcy osób już pełniących służbę oraz Legia Akademicka, złożona z 800 studentów, zainteresowanych odbyciem szkolenia wojskowego. Tymczasowej mobilizacji, w razie trudności wypełnienia progu 200 tysięcy osób, mogą zostać poddani dowolni mężczyźni po kwalifikacji wojskowej, która ma miejsce zwykle około 18 roku życia. Górnym progiem wiekowym powołania jest w wypadku cywilów wiek 55 lat. Także kobiety mogą zostać powołane na szkolenie, zwłaszcza po studiach lub szkoleniach medycznych, ratowniczych, policyjnych lub wojskowych.

Tomasz Ryszdrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:ll ROCZNICA WOJNY W UKRAINIE. JAK ROZUMIEĆ IMPERIALIZM (NIE TYLKO ROSYJSKI)?
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
28 lutego 2024 (środa), godz. 18.30
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


2 marca:

1889 - W twierdzy szlisselburskiej zmarł Ludwik Waryński, twórca I Proletariatu, wybitny działacz i ideolog ruchu socjalistycznego.

1900 - Urodził się Kurt Weill, kompozytor niemiecki pochodzenia żydowskiego, od 1935 mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

1917 - Początek strajku łódzkich tramwajarzy; trwał do 12 marca.

1919 - Powstanie Międzynarodówki Komunistycznej (Kominternu).

1926 - Z połączenia odłamu PSL „Wyzwolenie” pod nazwą Jedność Ludowa oraz partii Związek Chłopski powstało lewicowe Stronnictwo Chłopskie. Istniało do 1931.

1946 - Zmarł Józef Dziuba ps. Profesor, pedagog, działacz niepodległościowy i sportowy, zastępca prezydenta Częstochowy.

2006 - Ukazał się pierwszy numer polskiej edycji miesięcznika "Le Monde diplomatique".


?
Lewica.pl na Facebooku