Częstochowa: Powtórne wybory do Senatu (akt.)

[2006-01-23 01:04:25]

W częstochowskim okręgu wyborczym zakończyły się o godz. 20-tej powtórzone wybory do Senatu. O dwa mandaty ubiegało się 10 kandydatów.

Wybory zostały powtórzone, ponieważ we wrześniu na kartach do głosowania brakowało nazw komitetów wyborczych. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego o fotele w Senacie z częstochowskiego okręgu wyborczego ubiegali się ci sami kandydaci, którzy startowali we wrześniowych wyborach.

Większość wyborców przyszła do lokali wyborczych w południe i wczesnym popołudniem. Ostatecznie frekwencja wyniosła zaledwie 9,3 proc.

Jak poinformowała w poniedziałek, kilka minut po północy, Okręgowa Komisja Wyborcza w Częstochowie, największą liczbę głosów zdobył Czesław Ryszka (PiS) - 20 193, czyli 30,27 proc. wszystkich oddanych. Drugi w kolejności Jarosław W. Lasecki (niezależny) uzyskał poparcie 13 533 osób (20,29 proc.).

Pozostali kandydaci do Senatu w Okręgu nr 27 uzyskali następującą liczbę głosów: Piotr Kurpios (PO) 9335 (13,99 proc.), Józef Błaszczeć (LPR) 5960 głosów (8,93 proc.), Marek Lewandowski (SLD) 5386 (8,07 proc.), Danuta Polak (SdPl-UP) 4406 (6,6 proc.), Grzegorz Lipowski (Komitet Wyborczy G. Lipowskiego) Henryk Kiepura (PSL) 2346 (3,51 proc.), Wacław Przybyło (Komitet Wyborczy Platformy Janusza Korwin-Mikkego) 1835 (2,75 proc.) i Elżbieta Jasińska (PSL) 1118 (1,67 proc.)
O ile ponowny wybór kandydata PiS nie jest niespodzianką, to wygrana biznesmena Jarosława Laseckiego jest doprawdy zaskakująca. Człowiek ten jeszcze kilka miesięcy przed wrześniowymi wyborami był swoim okręgu praktycznie nieznany. Jednak setki tysięcy złotych jakie wyłożył na kampanię wyborczą zrobiły swoje. Okazuje się, że wystarczy oblepić swoimi plakatami autobusy i zapchać skrzynki pocztowe, by mieć mandat w kieszeni. To smutne, że Polska amerykanizuje się w tak szybkim tempie.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku