Katolickie kapłanki w Austrii

[2002-07-03 18:05:59]

Na łodzi na Dunaju, przy akompaniamencie głośnego sprzeciwu niemieckich i austriackich biskupów , w obecności trzystu świadków, wyświęcono dziewięć kobiet z Austrii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych na rzymsko-katolickie kapłanki. Ceremonii dokonał argentyński arcybiskup Romulo Braschi, kapłan rzymsko-katolicki, związany obecnie z odłamem Kościoła ignorowanego przez Watykan.

„Kobiety stanowią połowę wszystkich chrześcijan. Jeżeli to wyświecenie faktycznie nie odpowiada prawom Kościoła, to sprzeciwia się ono tradycji, a nie wierze - powiedziała Christine Mayr-Lumetzberger, była zakonnica, obecnie rzeczniczka grupy kapłanek. Grupa ta, w której znajduje się kilka pionierskich teolożek uważa, że kościelny sprzeciw wobec wyświęcania kobiet, nie ma żadnych podstaw skrypturalnych. „Zarówno doktryna na mocy której można zakazać kapłaństwa kobiet jak i prawo, które oparte jest na niej, są heretyckie - napisały dwie z wyświęconych właśnie kapłanek, teolożki, Ida Raming i Iris Mueller - kobiety które wzięły udział w "nielegalnej" ordynacji, rozumieją swoje działanie jako jasny znak protestu przeciwko prawu kościelnemu, które dyskryminuje je.”

Zwolennicy kapłaństwa kobiet przekonują, że skazywanie kobiet na wieczny status katolików drugiej klasy sprawia, ze coraz bardziej rozluźniają się związki Kościoła z coraz liczniejszą grupą wyznawców.

Kościół katolicki zawsze sprzeciwiał się kapłaństwu kobiet na tej podstawie, że Jezus wybrał jedynie mężczyzn na apostołów. W posłaniu odczytanym w kościołach całej diecezji, biskup Linzu Maximilian Aichern obawia się, ze to "sekciarskie oszustwo, może stworzyć podział w Kościele”. „Jeśli one posuną się dalej - ostrzegł biskup St. Poelten Kurt Krenn - osoby zamieszane w tę sprawę mogą zostać ekskomunikowane”. Niektórzy obserwatorzy uważają, że ekskomunika będzie automatyczna wraz z pierwszą próba udzielania sakramentów przez nowoordynowane kapłanki.

Kościół austriacki od lat przeżywa kryzys kapłaństwa. W kraju, który liczy 8 milionów obywateli, w tym 6 milionów katolików, w ostatnim roku wyświęcono jedynie 23 księży, podczas gdy jeszcze w latach siedemdziesiątych przeciętnie ordynowano 75 księży każdego roku – podają kościelne statystyki.

Adam Sochaczewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 września:

1895 - Zmarł Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1918 - Urodził się Willi Ritschard, polityk szwajcarski, członek Szwajcarskiej Rady Związkowej (rządu) z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, w 1978 prezydent Szwajcarii.

1919 - W Warszawie obradował Zjazd PPS-Opozycji, kierowanej przez T. Żarskiego i A. Landego. Zjazd opowiedział się za dyktaturą proletariatu w postaci Polskiej Republiki Socjalistycznej, współpracą z KPRP i przystąpieniem do Międzynarodówki Komunistycznej.

1930 - Urodził się Immanuel Wallerstein, lewicowy socjolog amerykański, twórca teorii systemu-świata.

1932 - Urodził się Víctor Jara, chilijski bard, gitarzysta, autor tekstów piosenek, poeta, pedagog, lewicowy aktywista polityczny.

1958 - Francja: Referendum ws. nowej konstytucji. Równe prawo głosu otrzymali wszyscy mieszkańcy francuskich kolonii.

1966 - Zmarł André Breton, francuski pisarz, główny teoretyk nadrealizmu. Członek Francuskiej Partii Komunistycznej, wydalony w 1933.

1969 - RFN: SPD Willy'ego Brandta odniosła zwycięstwo w wyborach do Bundestagu.

1970 - Zmarł John Dos Passos, amerykański prozaik, dramaturg, poeta i reporter. Autor m.in. "Manhattan Transfer", trylogii "USA" i pacyfistycznej powieści "Trzej żołnierze".

1970 - Zmarł prezydent Egiptu, Gamal Naser.

1981 - Zmarł Rómulo Betancourt, centrolewicowy prezydent Wenezueli w latach 1945-48 i 1959-64.

1994 - W Waszyngtonie Izrael i OWP podpisały porozumienie o autonomii dla Zachodniego Brzegu Jordanu.

2000 - Palestyna: Początek drugiej Intifady.

2003 - Zmarł Tadeusz Zieliński, polityk, prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1992-96. Kandydat Unii Pracy w wyborach prezydenckich w 1995 r.

2007 - Salwador: Mauricio Funes został oficjalnie wybrany kandydatem lewicowego Frontu Wyzwolenia Narodowego im. Farabundo Marti (FMLN).


?
Lewica.pl na Facebooku