Czechy/Słowacja: 15. rocznica Aksamitnej Rewolucji

[2004-11-18 01:49:32]

W Czechach i na Słowacji obchodzona jest uroczyście 15. rocznica wybuchu Aksamitnej Rewolucji, która doprowadziła do demokratycznych przemian w ówczesnej Czechosłowacji. 17 listopada 1989 roku służby bezpieczeństwa brutalnie stłumiły odbywającą się legalnie na placu Wacława w Pradze manifestację studentów z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta. Zdarzenie to wywołało falę strajków i manifestacji, która w półtora miesiąca doprowadziła do upadku rządów Gustava Husáka i nominowania przywódcy opozycji Václava Havla na nowego prezydenta Czechosłowacji.

Obecny prezydent Republiki Czeskiej Václav Klaus tak mówił dziś podczas uroczystości o wydarzeniach sprzed 15 lat: Spontaniczne i niespodziewane odważne wystąpienie praskich studentów i nawiązująca do niego brutalna napaść policji stały się tą pomyślną iskrą, która w krótkim czasie doprowadziła do wyzwolenia kraju.

Uczestnicy praskich uroczystości z okazji 15. rocznicy Rewolucji zapalili na placu Narodowym setki świeczek mające upamiętnić osoby walczące o demokrację (zdjęcie). Potem zebrani przemaszerowali w pochodzie przez Václavské Náměstí.

Uroczystości rocznicowe odbyły się także w stolicy Słowacji - Bratysławie. Wziął w nich udział prezydent Republiki Słowackiej Ivan Gašparovič. Uczestników obchodów w Bratysławie było jednak zdecydowanie mniej niż w Pradze. Słowaccy socjologowie tłumaczą ten fakt tym, że duża część Słowaków kojarzy okres istnienia Czechosłowacji z licznymi przywilejami i bezpieczeństwem socjalnym. Według badań aż 59 proc. Słowaków uważa, że ich sytuacja pogorszyła się w porównaniu z okresem przed 1989 rokiem. Dlatego też Słowacy nie czują potrzeby obchodzenia rocznicy obalenia dawnego ustroju.

Rocznicę świętowano także w większych miastach Republiki Czeskiej. W Ołomuńcu odsłonięto pomnik ku czci walczących o demokrację. Podobnych uroczystości nie było jednak w miastach słowackich.

Upadek totalitaryzmu w Czechosłowacji przypomniano także w Warszawie. Pokazano wystawę fotografii pod tytułem: "Portret czeskiego społeczeństwa u progu Europy" prezentującą dokumentację wydarzeń 17 listopada 1989 roku oraz działalność czeskich opozycjonistów.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku