Boliwia: Evo Morales wygrał wybory

[2005-12-19 19:37:23]

Lewicowy kandydat na urząd prezydenta Boliwii - Evo Morales - zwyciężył w niedzielnych wyborach. Według nieoficjalnych jeszcze wyników wyborów Moralesa poparło 51 proc. głosujących, co wystarcza do objęcia przez niego stanowiska prezydenta. Gdyby żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości głosów, o tym, kto zostanie głową państwa, zadecydowałoby głosowanie w Kongresie.

Głównego rywala Moralesa - liberała Jorge Quirogę - poparło nieco ponad 30 proc. głosujących. Quiroga uznał swoją porażkę i pogratulował zwycięstwa Evo Moralesowi.

Trzeci kandydat - biznesmen Samuel Doria Medina - uzyskał kilkunastoprocentowe poparcie.

Evo Morales jest liderem Ruchu na rzecz Socjalizmu (Movimiento al Socialismo). W czerwcu tego roku stanął na czele społecznych protestów, które doprowadziły do ustąpienia ze stanowiska prezydenta Carlosa Mesy. Morales znany jest z antyamerykańskiego nastawienia. Opowiada się za nacjonalizacją przemysłu wydobywczego i zniesieniem zakazu uprawy liści koki. Jest także uznawany za rzecznika rdzennej ludności indiańskiej Boliwii. Morales jest członkiem indiańskiego plemienia Ajmara. Będzie pierwszym "indiańskim" prezydentem w historii kraju oraz kolejnym, wywodzącym się z ruchu lewicowego, obecnie urzędującym prezydentem w Ameryce Południowej.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze

Więcej ogłoszeń...


9 sierpnia:

1930 - Urodził się Jacques Parizeau, kanadyjski ekonomista i polityk, zwolennik interwencjonizmu, nacjonalizacji i niepodległości Quebecu. Premier Quebecu w latach 1994-96.

1943 - Koło wsi Borów (pow. kraśnicki) oddział NSZ rozstrzelał 26-28 partyzantów Gwardii Ludowej i 4 mieszkańców pobliskich wsi.

1945 - Japonia: Amerykanie zrzucili bombę atomową na Nagasaki, zabijając ok. 75 tys. ludzi.

1963 - Zmarł Jan Gronkiewicz, działacz związkowy i polityczny, radny miasta Częstochowy, poseł do KRN i Sejmu Ustawodawczego, przeciwnik zjednoczenia PPS i PPR.


?
Lewica.pl na Facebooku