Ateizm wychodzi z cienia
2009-01-22 18:12:50
Dla mnie jako ateisty, fakt, że nie ma Boga jest bezsporny. I mimo że Polska nadal jest postrzegana jako kraj katolicki i wyznaniowy- o czym mogliśmy się ostatnio przekonać na wystawie Czeskiego artysty w Brukseli, który w dość zabawny sposób przedstawił nasz kraj w którym księża niosą dumnie flagę w kolorach tęczy.

Ortodoksyjni katolicy zwłaszcza z Radia Maryja i polityków LPR-u , byli oczywiście oburzeni...czy nie znają pojęcia- dystans? Nie mają poczucia humoru? Widocznie nie, a przypadkowo spotkani mieszkańcy Brukseli również byli zszokowani- Polska taki katolicki kraj?- odpowiadała z uśmiechem pewna mieszkanka stolicy Belgii.

Nie chcę się wywodzić na temat i podejmować dyskusji o tym czy Bóg jest czy nie- o tym powstały setki książek i tysiące fachowych artykułów, ale o tym , że ateizm wychodzi z cienia i nie jest jakimś obciachem, ale staje się popularny.

W latach Polski Ludowej Kościół pełnił rolę alternatywy wobec władz, swoistego strażnika moralnego wobec „ateistycznego, bezbożnego komunizmu”.

Niewątpliwie w latach PRL władze popełniała ogromne błędy w stosunku do Kościoła- takie jak porwania czy morderstwa księży zamiast racjonalnie oddzielać państwo od Kościoła, a tak kler ukazywał się w oczach jako ten słabszy, biedniejszy i poszkodowany, zyskując przywódców takich jak Kardynał Wyszyński a później Karola Wojtyłę , który został Papieżem.

Jednak każdy, komu narzuca się sposób bycia bądź życia- a niewątpliwie PRL-owska władza takową narzucała, to w sposób naturalny Polacy się jej sprzeciwiali, ale już w czasach swobody moralnej- bądź jak kto woli III RP, Polacy -mimo iż nadal deklarujący się jako żarliwi katolicy- od Kościoła odchodzą, nie widzą w nim już swoistego suwerena broniącego wartości, zauważając słusznie, że tym wartościom kler się sprzeniewierzył, i nie opisują już skandali moralnych bądź zachłanności kleru reżimowe media PRL-u-ale już działające w tej wolnej Polsce, które nie są uzależnione od władz. A pedofilskie skandale bądź te ukazujące jego bogactwo, którego ciągle mało, utwierdzają Polaków coraz bardziej, że nie warto wspierać tę instytucję.

Dziś źródłem demaskującym kler jest nie tylko lewicowa prasa- ze świetnym tygodnikiem Fakty i Mity, ale również media prawicowe- jak Rzeczpospolita czy Gazeta Wyborcza, powstaje wiele ciekawych inicjatyw- jest wspaniały portal racjonalista.pl propagujący wiarę w człowieka! , który stworzył listę ateistów i agnostyków, a ostatnio pojawił się portal niepokorni.pl- społecznościowy portal dla ateistów.

Tak więc z ufnością patrzmy w przyszłość!

poprzedninastępny komentarze