Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Zbigniew Marcin Kowalewski: Chłopi w godzinie ognisk

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

?

Wyselekcjonowana wojskowa elita jako motor walki politycznej, a ślepy terror wobec chłopów oraz manipulowanie mitycznymi wyobrażeniami jako jej narzędzie - w dodatku (bez jakiegokolwiek skrępowania) podane jako norma a nie np. wymuszony jakimiś okolicznościami wybieg taktyczny. Nawet jak na standardy PRL-owskiego, czy choćby najbardziej "wulgarnie-stalinowskiego" marksizmu to jakaś aberracja, bliska chyba strategii i taktyce faszystowskiej (?) - w historycznym, nie potocznym sensie tego słowa.

autor: _Michal_, data nadania: 2010-07-13 22:52:11, suma postów tego autora: 4409

Awangarda zbrojna

jako nośnik "iskry" rewolucyjnej oraz element struktóry polityczno-wojskowej.Ognisko baza rewolucyjna w oparciu o spauperyzowane chłopstwo.Doskonały pomysł sprawdzający się w takich krajach jak Kolumbia,Nepal,Wietnam nie do przeniesienia jednak na teren Europejski.Tekst mimo wszystko ciekawy

autor: czerwony93, data nadania: 2010-07-14 09:02:48, suma postów tego autora: 2259

Autor zmienił poglądy

To bardzo stary tekst, sprzed 40 lat. Dużo w nim młodzieńczej fascynacji żołnierską przygodą. O tamtej pory autor dość mocno zmodyfikował swoje poglądy.

autor: RUMBURAK, data nadania: 2010-07-14 13:32:11, suma postów tego autora: 233

Czerwony93,

tak, ale istotą partyzantki jest właśnie jak najlepsza współpraca z biedniejszą częścią chłopstwa, a nie jej wyłączne wymuszanie przez terror i cyniczne żerowanie na jej wierzeniach, przy równoczesnej świadomej i dobrowolnej rezygnacji z podejmowania agitacji i innych form pracy politycznej (patrz: wątek wieców), jak radzi autor tekstu. Chyba, że za wzorzec działań partyzanckich uznamy "państwo" pułkownika Kurtza z "Czasu apokalipsy" :-) Choć film Coppoli powstał później niż ten artykuł, a autor nie mógł przewidzieć takiego wykorzystania powieści Conrada we współczesnym kontekście.

autor: _Michal_, data nadania: 2010-07-14 19:38:39, suma postów tego autora: 4409

jak ten czas mija

,,Wielki południowoamerykański filozof José Carlos Mariátegui pisał przed kilkudziesięciu laty, że "kryzys cywilizacji burżuazyjnej okazał się oczywisty, odkąd cywilizacja ta spostrzegła brak swojego mitu". Wówczas "stała się niedowierzająca, sceptyczna, nihilistyczna. Liberalny mit Odrodzenia zestarzał się zbytnio. Proletariat natomiast ma mit: rewolucję społeczną. Ku temu mitowi podąża porywczo i czynnie"

Jeszcze niedawno w zdania takie jak powyższe wierzyło wiele osób. Dziś brzmią już śmiesznie, jakby ktoś próbował wskrzesić język polityczny z epoki Stuartów.

autor: nosferatu, data nadania: 2010-07-14 22:38:46, suma postów tego autora: 465

czy ktoś z was może czytał

studia Régisa Debray'ego pt. "Rewolucja w rewolucji?", które rekomenduje autor artykułu?

autor: nosferatu, data nadania: 2010-07-14 22:44:31, suma postów tego autora: 465

Dodaj komentarz