Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Piotr Szumlewicz Rynek pracy wciąż śmieciowy

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

...Ci którzy niszczą dobre i tak lepszego nie wymyślą !

..to czego powojenna "komuna" nie zniszczyła uśmierciła "solidarność" to Polskie Rzemiosło które uzupełniało produkcję przemysłową . 1989 rok był pogrzebem tego co dawało przyzwoite utrzymanie całym rodzinom i ułatwiało codzienność "Kowalskiego". NOWE władze potrafiły niszczyć ale i sprzedawać NASZE przynoszące dochód fabryki za bezcen argumentując że są źle zarządzane, przestarzałe, i mało warte więc trzeba się ich pozbyć za tyle ile kto łaskawie da... I z tej sprzedaży "niczego" urządzali się przez 10 lat aż doprowadzili Polskich Pracowników do współczesnego raju niewolników za najniższe wynagrodzenie na jakie musieli się zgodzić.
Żadne zaklęcia obietnice,protesty nie zmienią raz uruchomionej machiny wyzysku.. System który powinno się wraz z Reformami P.Wilczka kontynuować nie rokował obalaczom PRL dojścia do zagrabienia tego na co mieli wielki apetyt. Wykorzystując naiwność tłumu oczadzonego bajkami o dobrobycie na poziomie Amerykańskich milionerów w porę zapobiegło wymykającym się fortunom i przejmując "Media" ogłupiło już większość zapewnieniem że jak się sprywatyzuje wszystko co Państwowe to będzie "super".
.."miałeś chamie złoty róg... "

autor: bambosz0, data nadania: 2019-06-20 07:09:10, suma postów tego autora: 1832

złoty róg? złoty to może nie

co najwyżej tombak
a czasem wydaje się wręcz że bakelit w pazłotku

autor: Robot-nick, data nadania: 2019-06-21 14:08:21, suma postów tego autora: 11

system "wilczkowy" - jego istnienie i jak go znieść ?

To właśnie drobna przedsiębiorczość, chwalona przez Wilczków, Korwinów i tysiące różnych polityków, odpowiada przede wszystkim za wyzysk pracownika. To przedsiębiorczość często z przymusu. O ile ta jednoosobowa działalność gospodarcza to niemal wyłącznie przymus, i w większości stopień "bycia przegranym" jeszcze większy niż u pracownika fizycznego, o tyle mała firemka na 2-9 osób zleconych czy zatrudnionych to bycie "reducentem" naszej gospodarki. Bycie reducentem, czyli ekologiczno-ekonomiczne rozkładanie gospodarki, a przede wszystkim praw pracownika i jego płacy, wprost na łopatki. Odpowiadają za wyzysk te firemki, bo są słabo zorganizowane, bo z konieczności, ze swej małości, i w konsekwencji z bycia słabym wobec urzędów państwowych i samorządowych (i przede wszystkim wobec większych konkurentów) nie mogą dla siebie tyle ugrać ile by chcieli (o swoich pracownikach nie wspominając, zresztą nie mają odruchów charytatywnych, chyba że to bliska rodzina). Taka pozycja małych firemek, to naturalna konsekwencja nieograniczonego zbytnio systemu kapitalistycznego, gdzie duży może więcej (zresztą w przyrodzie też tak jest).
Jakie byłoby najlepsze rozwiązanie dla tych firm i ich pracowników ? Połączenie ich w większe byty, nacjonalizacja i wtedy możność konkurowania w kraju i za granicą. Jednak dla każdego kraju, jak i dla funkcjonowania w nim potencjalnego socjalizmu, lepiej żeby ta konkurencja była na zewnątrz, a wewnątrz panowała (lub dominowała) współpraca ...

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2019-06-21 18:02:01, suma postów tego autora: 1506

@rysz 21 cze

I znów w samo sedno. Zwłaszcza odnośnie tych jednoosobowych działalności gospodarczych. Mówiłem to tutaj już chyba z 10 lat temu nazad. Ale wtedy bywali tu tacy, dla których to te całe jednoosobowe działalność gospodarcze stanowiły wroga numer jeden. Ludzie babrają się w tym g.wnie (tj. 1DG) bo nie mają wyjścia. A taki dla przykładu tutaj ongi bywający złośliwy przygłup Bucharin uważał, iż robią to z kapitalistycznej chciwości. Zresztą z tymi 1DG tak jest na całym chyba świecie. W Niemczech jak wiadomo to całe Gewerbe. Wypychanie ludzi na to g.wno. Niedawno czytałem o czymś podobnym w krajach Czarnej Afryki.

autor: motyl, data nadania: 2019-06-22 16:16:41, suma postów tego autora: 2154

Rzemieślnik to nie przątaczka jako jednoosobowa firma.

Rzemiosło to lata nauki zawodu - konkretnego u "Mistrzów Cechu", potem egzaminy na różne stopnie umiejętności i po kilku co najmniej latach samodzielność z możliwością zatrudniania pracowników. To P. Rysz o czym Pan pisze to zwykłe oszustwo podatkowe dla optymalizacji podatkowej. NIC wspólnego nie ma z Rzemieślnikiem i zakładem rzemieślniczym. Jest to pokraczne stosowanie prawa które zmienia się by łupić pracownika. Księgowy jako jednoosobowa firma usługowa bez praw pracowniczych to usankcjonowane bezprawie którego jak dotychczas żaden Rząd nie wyrzucił na śmietnik choć obiecywali wszyscy. Lobby kapitalisty ma sprawczość Boga.

autor: bambosz0, data nadania: 2019-06-23 16:35:54, suma postów tego autora: 1832

Wiadomo, buda z kebabem, fryzjer czy antykwariat muszą być częścią większej całości

najlepiej o zasięgu co najmniej ogólnopolskim. Tylko wtedy zapewnimy właściwą jakość usług, a pracownicy będą zatrudnieni na dożywotnich etatach.
Jezu, jacy wy jesteście oderwani od rzeczywistości.

autor: west, data nadania: 2019-06-23 18:48:11, suma postów tego autora: 6672

Wiadomo, że antykwariusz to ignorant

skupujący podręczniki szkolne, nie znający się na białych krukach. Budka z kebabem to facet potrafiący otworzyć keczup. Zaś fryzjer to fachowiec od nakładania żelu na czachę...
Jezu... ta pogarda powala.
Fryzjer, antykwariusz i kebabowiec poradzą sobie bez współczucia i szyderstw libertarianina. Na "dożywociu" nie wylądują...
Natomiast ubawiłby mnie widok cyrulika obcinającego westowi ucho, antykwariusza walącego go w łeb biblią tysiąclecia i kebabowca polewającego tę pustą pałę sosem pomidorowym...
.

autor: Hyjdelka, data nadania: 2019-06-24 16:10:47, suma postów tego autora: 152

@ hyjdelka

Biblia Tysiąclecia, wydana po raz pierwszy ledwie 54 lata temu, a potem wielokrotnie w milionach egzemplarzy, to dla Ciebie sztandarowy przykład białego kruka? ;)

autor: lewicowiec, data nadania: 2019-06-24 20:27:03, suma postów tego autora: 500

Oż kurde, tropicielu...

Napisałam "biblia tysiąclecia" małymi literami. Miałam na myśli tę "wujkową". Nie zajarzył szpieg z krainy deszczowców?
(*_*)

autor: Hyjdelka, data nadania: 2019-06-24 22:00:38, suma postów tego autora: 152

Biblia z 1965 też jest już białym krukiem,

kościół dogorywa, niczego wiekopomnego prędko nie wyda. Kupujta, kogo stać i ma fantazję...
(*_*)

autor: Hyjdelka, data nadania: 2019-06-24 22:06:11, suma postów tego autora: 152

Niesamowite, Hyjdlo. Przyznajesz, że taki prywaciarz poradzi sobie sam

bez trzykrotnych przerostów zatrudnienia, jak w PRL, zjednoczeń, instytutów branżowych i związków zawodowych?
Czyli jednak edukacja ekonomiczna dociera nawet do Hyjdli :-)

autor: west, data nadania: 2019-06-25 17:12:42, suma postów tego autora: 6672

(*_*)

Polski rzemieślnik (biznesmen) zawsze sobie poradzi. Czy to pod zaborami, komuną lub "wolną" RP. Polak potrafi.
.

autor: Hyjdelka, data nadania: 2019-07-02 19:24:04, suma postów tego autora: 152

Płace w 2018 r.

GUS opublikował informacje o poziomie zatrudnienia w gospodarce narodowej oraz o poziomie wynagrodzeń w poszczególnych działach gospodarki. Zestawienie tych faktów obrazuje poziom strukturę wynagrodzeń za pracę w Polsce.
W roku 2018 na 10 619 730 osób zatrudnionych (na podstawie stosunku pracy) aż 9 032 649 osób (czyli 85,06 proc.) pracowało w firmach (lub instytucjach), w których przeciętne wynagrodzenie było niższe od minimum socjalnego, ustalonego przez IPiSS dla typowej (4 osobowej.) rodziny, czyli od 3633 zł netto miesięcznie.
Zaledwie 1 587 081 osób (tj 14,94%) pracowało w firmach (lub instytucjach), w których przeciętne płace były wyższe od tak wyznaczonej granicy ubóstwa. Zadowalającą sytuację finansową miały osoby pracujące w działach gospodarki: Informacja i komunikacja (269 287 osób), Działalność finansowa i ubezpieczeniowa (268 892 osób), Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (427 044 osób) oraz Administracja publiczna, obrona narodowa i Obowiązkowe zabezpieczenia społeczne(...) (621 858 osób).

autor: helew1, data nadania: 2019-07-22 16:24:29, suma postów tego autora: 40

dysonans...

jak można w ogóle liczyć na poprawę warunków pracy w kraju gdzie mamy socjalistyczny rząd który importuje 0,8 miliona imigrantów rocznie, w tym z takich miejsc jak Bangladesz
halo! na każde miejsce pracy może byc co najmniej 3 dowiezionych niewolników...
ale przeciż lewica popiera imigrację czyili XXI wieczny handel ludżmi i niewolnictwo

autor: holman, data nadania: 2019-07-26 22:54:40, suma postów tego autora: 178

Dodaj komentarz