Cenzura w YouTube, czyli czym jest wolność słowa dla wielkich korporacji?

[2007-07-05 15:03:24]

Wiele ostatnio mówiło się o ataku na wolność słowa w Wenezueli z powodu nie odnowienia przez rząd koncesji dla stacji telewizyjnej RCTV. Nikt jednak nie mówi o tym jak wielkie korporacje medialne podważają na co dzień wolność słowa.

Internet jest wspaniałym i relatywnie niezależnym oraz demokratycznym źródłem informacji. Wystarczy wspomnieć takie serwisy jak Wikipedia czy strony niezależnych mediów. W ciągu ostatniego roku karierę zrobił serwis YouTube (obecnie własność korporacji Google), dzięki któremu praktycznie każdy może udostępnić wszystkim internautom swój film video. To właśnie dzięki temu serwisowi i jego klonom – takim jak DollyMotion – możemy między innymi na bieżąco śledzić sytuację w Wenezueli. Na wielu niezależnych serwisach internetowych znajdują się dosłownie setki filmów, głównie będących nagraniami programów informacyjnych i publicystycznych z państwowych telewizji w Wenezueli, dzięki którym dowiadujemy się co ma do powiedzenia druga strona konfliktu.

Wolność słowa ma jednak swoje granice. Ustanawia je – jak zawsze na wolnym rynku – niewidzialna ręka. Tym razem uosabiał ją zarząd firmy Google, który zdecydował się na usunięcie 453 filmów zgranych do serwisu przez jednego z użytkowników. Filmy te stanowiły część szerszej akcji informacyjnej o tym co tak naprawdę dzieje się w Wenezueli. Jaki jest oficjalny powód? Jeden z umieszczonych przez Luigino Bracciego filmów „łamie prawa autorskie”! Rzeczony film to nagranie wyemitowanej przez hiszpański kanał Antena 3 debaty między dziennikarzem prywatnego kanału wenezuelskiego Globovisión, a dwoma hiszpańskimi naukowcami, którzy bronili decyzji rządu wenezuelskiego o nie przedłużeniu koncesji dla kanału RCTV. Kanał Antena 3 uznał, że umieszczanie nagrania tej debaty na YouTube jest niedopuszczalnym łamaniem praw autorskich i własności intelektualnej. Firma YouTube zablokowała więc konto Luiginiemu Bracci’emu i wykasowała wszystkie 453 filmy, które załadował on na serwer w ciągu ostatniego półtora roku.

Dodać jeszcze należy, że oburzenie kanału Antena 3 na „łamanie praw autorskich” jest bardzo selektywne, gdyż na samym tylko YouTubie znajduje się co najmniej 1800 nagrań programów emitowanych przez tę stację. Bardziej do myślenia daje fakt, że filmy Bracciego ściągnęło ponad półtora miliona użytkowników, a ten ostatni – który ściągnął na siebie gniew Anteny 3 i YouTube – w ciągu kilku dni obejrzało ponad 20.000 osób.

Przypadek Bracciego jeszcze raz pokazuje, że w obecnym świecie wszelkie środki masowego przekazu pełnią rolę służebną wobec wielkich korporacji, a nie wobec społeczeństwa. jeszcze raz unaocznia on także, iż cała gadanina wielkich koncernów medialnych o wolności słowa i jej rzekomemu łamaniu przez Wenezuelę to wielkie oszustwo. Jedynymi, którzy łamią wolność słowa i modelują informacje tak, by im pasowały są właśnie te koncerny. Czas wreszcie położyć kres ich dominacji i zawalczyć o nowy porządek ekonomiczny, w którym media znajdą się pod kontrolą społeczną, a nie zarządów wielkich korporacji.

Wojciech Figiel


Artykuł pochodzi ze strony www.socjalizm.org.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:GETTO WALCZY! 80. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116
19 kwietnia (środa), godz. 18.30
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


3 czerwca:

1837 - W Berdyczowie powstał Związek Ludu Polskiego; dążył do radykalnej reformy stosunków społecznych.

1916 - Sukcesem zakończył się strajk górników Zagłębia Dąbrowskiego przeciwko pracy w niedzielę i święta.

1992 - W Rio de Janeiro rozpoczęła się konferencja "Środowisko i rozwój", znana również jako "Szczyt Ziemi".

1997 - Lionel Jospin z Partii Socjalistycznej został premierem Francji.

2008 - Strajk pracowników Poczty Polskiej.

2015 - Raimonds Vējonis z Łotewskiej Partii Zielonych został wybrany przez parlament na urząd prezydenta Łotwy.


?
Lewica.pl na Facebooku