Szyszkowska: Po wyborach w Kuźnicy

[2007-11-16 10:04:24]

Sytuacja w Polsce przypomina stan chaosu. Przeprowadzane co dwa, bądź co cztery lata wybory prowadzą w konsekwencji do zmian w polityce gospodarczej i społecznej. Do reorganizacji instytucji państwowych, zwalniania ich dotychczasowych pracowników i zatrudniania w nich nowych osób nie tylko na szczeblach ministerialnych. Częsta zmiana ekip politycznych powoduje brak stabilizacji. Sprawia, że gospodarka podlega zmiennym decyzjom. Jednym z przejawów braku konsekwencji w rządzeniu jest np. zapowiedź wznowienia przez PO prywatyzacji. Dalsza niekontrolowana prywatyzacja doprowadzi w rezultacie do zwiększonego jeszcze bardziej rozwarstwienia materialnego Polaków.

W sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się po wyborach, należy oczekiwać wiele od sił lewicowych, zwłaszcza tych, które pozostają poza zamkniętymi dla nich drzwiami mediów. Nie zgadzam się z Krzysztofem Pilawskim, który w opracowaniu "Lewica po wyborach. Co dalej?" stwierdza, że na SLD i SdPl "spoczywa główna odpowiedzialność za przyszłość lewicy w Polsce". Połączenie się z SLD z Partią Demokratyczną - przed czym ostrzegałam na tych łamach - było już wyraźnym odwrotem od lewicowości. Zmniejszyło popularność SLD w społeczeństwie, co wyrażono w czasie ostatnich wyborów.

Poza centrolewicą, niewiele różniącą się od PO, niezbędna jest lewica. Za jej zbudowanie odpowiedzialność spada na partie, które dotychczas nie były w parlamencie, a więc głównie PPS, na RACJĘ Polskiej Lewicy i Młodych Socjalistów oraz na tych działaczy SLD i Unii Pracy, którzy nie przyczynili się do zwrotu ich partii w kierunku rozczarowującym społeczeństwo.

Lewica w Polsce jest niezbędna, bo w taki sposób myśli zdecydowana większość naszego społeczeństwa. Ale pamiętajmy, że lewicę trzeba budować posługując się nowym, prostym i jednoznacznym językiem, pozbawionym wielu wyświechtanych pojęć. Odwoływanie się do godności człowieka i nieprzyznawanie zasiłków bezrobotnym oraz dalsze uczestniczenie w wojnie irackiej jest wewnętrznie sprzeczne.

Trzeba zdać sobie sprawę, że ideowość jest podstawową siłą partii, zarówno lewicowych, jak i prawicowych. Te ostatnie to rozumieją. Pomaga im w tym Kościół.

Właśnie w ostatnie sobotę i niedzielę odbyła się w Kuźnicy na Helu ogólnopolska konferencja na temat "Wartości lewicowe w polskiej kulturze XX wieku". Organizatorami były Fundacja im. Róży Luksemburg oraz Stowarzyszenie Kultury Europejskiej (SEC). W kręgu przedstawicieli różnych środowisk, z artystycznymi i literackimi włącznie, dyskutowaliśmy o wartościach lewicowych w twórczości Brzozowskiego, Żeromskiego, Gombrowicza, Witkacego, Świętochowskiego, Przybyszewskiego, Broniewskiego, Abramowskiego, Krzywickiego. Redaktor naczelny "Przeglądu Socjalistycznego" Andrzej Ziemski wykazał wpływy doświadczeń ideowych PPS na kulturę polską. Wieczór kultury kaszubskiej pozwolił na przybliżenie struktury i sposobu działania maszoperii, czyli swoistej formy spółdzielczości rybackiej, do której sensownie byłoby powrócić i to w niejednej dziedzinie. Piotr Lisowski wskazał z kolei na lewicowe tendencje polskiego Kościoła narodowego. Konferencja doprowadziła do ustalenia, czego dziś należy oczekiwać od ruchów lewicowych.

Postawy i sposoby myślenia inteligencji polskiej XX wieku różnią się od postaw i sposobów myślenia inteligencji obecnej, skoro dzisiaj rektorzy wyższych polskich uczelni proponują wprowadzenie wyłącznie odpłatnych studiów, by podać jeden przykład. W mniemaniu twórców tego projektu byłby to wyraz równości. Ale dodajmy, że jedynie dla zamożnych. Biedni nie będą studiować.

Maria Szyszkowska


Felieton ukazał się w dzienniku "Trybuna".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku