Grecja: Zamieszki po zastrzeleniu 15-letniego anarchisty (akt.)

[2008-12-07 20:14:39]

6 grudnia po godz. 21.00 w Atenach funkcjonariusz policji zastrzelił 15-letniego anarchistę, Alexandrosa-Andreasa Grigoropoulosa.

Według policjantów zostali oni zaatakowani przez grupę anarchistów i musieli strzelać z ostrej amunicji, jednak według świadków zdarzenia policjanci nękali grupę młodych ludzi stojących na ulicy w pobliżu głównego placu w dzielnicy Exarchia, a policjant który strzelał do chłopca nie wezwał karetki.

Sprawcę śmierci anarchisty - 37-letniego Epaminondasa Korkoneasa - aresztowano pod zarzutem "umyślnego zabójstwa". W areszcie osadzono również drugiego członka patrolu policyjnego, który został oskarżony o pomoc w zabójstwie.

W wielu greckich miastach wybuchły spontaniczne protesty. Na ulice wyległa anarchiści i działacze radykalnej lewicy m.in. w Atenach, Salonikach, Komotini, Ioanninie, Patras, Mitilini, Xanthi, Seres, Sparcie, Alexandroupolis, Volos oraz Heraklionie i Chanii na Krecie.

Demonstranci w Atenach zaatakowali sklepy i banki. Zniszczono kilka samochodów. Rannych zostało trzech policjantów, w kierunku których demonstranci rzucali koktajlami Mołotowa. Do podpaleń sklepów i samochodów doszło także w Salonikach, Patras i Heraklionie. W tym ostatnim mieście manifestanci zaatakowali ponadto posterunek policji.

7 grudnia manifestanci zajęli dwie uczelnie w centrum Aten - politechnikę i uczelnię ekonomiczną. W Salonikach studenci zajęli większość uczelni, rzucając w kierunku interweniujących policjantów koktajlami Mołotowa i kamieniami. W Joaninie zaatakowano bank, zaś w Pirgos budynek sądu.

8 grudnia, w geście solidarności z demonstrantami, działacze anarchistyczni zajęli greckie ambasady w Berlinie i Londynie.

Od wielu miesięcy w Grecji trwają protesty przeciwko reformie edukacji proponowanej przez centroprawicowy rząd, która przewiduje m.in. znaczne cięcia w wydatkach budżetowych na szkolnictwo oraz wprowadza przepisy pozwalające na funkcjonowanie prywatnych uczelni wyższych.

Pikieta solidarnościowa pod ambasadą Grecji we wtorek (9 grudnia) o godz. 15.30 w Warszawie (ul. Górnośląska 35).

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1962 - Belgijskie kolonie Burundi i Rwanda uzyskały niepodległość.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.


?
Lewica.pl na Facebooku