Grecja: Kolejny młody lewicowiec postrzelony

[2008-12-18 20:23:16]

Jak informuje biuro prasowe Komunistycznej Partii Grecji (Kommunistiko Komma Elladas) 18 grudnia w Peristeri, robotniczej dzielnicy Aten, doszło do ataku, którego celem byli działacze ruchu studenckiego. W czasie zgromadzenia studentów w tej dzielnicy, nieznany osobnik oddał strzał z broni palnej w kierunku młodych ludzi. W incydencie ranny został uczeń Giorgos Paplomatas, członek 15-osobowej rady szkolnej. Giorgios jest też synem działacza związkowego z komunistycznej centrali PAME w branży nauczycielskiej.

Komuniści zapewniają, że ten zbrojny atak, który jest skierowany przeciwko zorganizowanemu ruchowi studenckiemu, spotka się z odpowiedzią w postaci intensyfikacji walki w sprawach edukacji, jak również walki przeciwko mechanizmom represji i antyludowej polityce. Komunikat KKE głosi, że "Ci, którzy wierzą, że takie akcje rozbroją bojowe nastroje ludu i młodzieży, przekonają się, że są w błędzie"

Greccy studenci od kilkunastu miesięcy prowadzą ostre protesty przeciwko rządowym planom zmian w systemie edukacji, w tym wprowadzeniu odpłatności za studia. W ostatnim czasie ich walka zbiegła się w czasie z radykalizacją nastrojów w ruchu pracowniczym a w ostatnich dniach doszła do tego erupcja społecznej frustracji w postaci walk z policją i symbolami kapitalizmu po tym, jak od policyjnej kuli zginął bezbronny nastolatek.

Polityczną odpowiedzialnością za ostatni incydent w dzielnicy Peristeri, KKE obarcza rząd, który sprowokował atmosferę radykalnych napięć społecznych. Partia i jej młodzieżówka zorganizowały dzisiaj po południu wiec protestacyjny w centrum Peristeri.

Nie wiadomo, kto dokonał tego zamachu. Wśród podejrzanych są aktywiści skrajnej prawicy, którzy są niechętni społecznym mobilizacjom i z nienawiścią podchodzą do lewicy. Mówi się, że także policjant, który w zeszłym tygodniu śmiertelnie postrzelił nastolatka w Atenach, jest związany z ruchem neofaszystowskim.

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


19 czerwca:

1782 - Urodził się Hugues-Félicité-Robert de Lamennais, francuski filozof, pisarz polityczny, ksiądz; rzecznik odnowy Kościoła katolickiego, teoretyk socjalizmu chrześcijańskiego, zwolennik rewolucji społecznej, 1841 zerwał z Kościołem i poświęcił się polityce.

1790 - Zniesienie tytułów i dziedzicznego szlachectwa we Francji

1935 - Początek masowych strajków protestacyjnych przeciwko narzuconej przez sanacyjną większość sejmową nowej ordynacji wyborczej do parlamentu. Akcję prowadziły PPS, KCZZ, KPP i partie socjalistyczne mniejszości narodowych.

1937 - Julian Leszczyński-Leński, sekretarz generalny KPP, członek prezydium Komitetu Wykonawczego Międzynarodówki Komunistycznej, uczestnik rewolucji październikowej na wezwanie Stalina przybywa z Paryża do Moskwy, niebawem aresztowany i zabity.

1957 - Urodziła się Anna Lindt, szwedzka polityk socjaldemokratyczna. Minister środowiska w latach 1994–1998 i minister spraw zagranicznych w rządzie Görana Perssona w latach 1998-2003. Zamordowana.

1993 - Zakończył się dwutygodniowy strajk górników ukraińskich, który objął ponad 1 mln pracowników w 214 kopalniach węgla.

2007 - Pielęgniarki rozpoczęły protest pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Cztery z nich zaczęły okupować budynek, co doprowadziło do powstania Białego Miasteczka.


?
Lewica.pl na Facebooku