TVP Kraków kłamie i odmawia sprostowania

[2009-06-06 19:37:04]

W telewizyjnej Kronice Krakowskiej, wyemitowano materiał sugerujący, że uczestnicy lokatorskich protestów to rasiści. Na żądanie sprostowania kierownictwo lokalnej TVP nie zareagowało.

4 czerwca, przed wspólną demonstracją anarchistów, lokatorów i związkowców odbył się o wiec organizowany przez Forum Jedności i Godności Lokatorów z udziałem kilkudziesięciu osób.

W trakcie wiecu doszło do incydentu z udziałem grupy neofaszystów, którzy próbowali przyłączyć się do protestu lokatorów. Lokatorzy wyprosili ich ze zgromadzenia.

Na miejscu była ekipa Telewizji Kraków, która nagrała relację z wiecu i z głównej demonstracji.

W wydaniu telewizyjnym Kroniki Krakowskiej 4 czerwca o godz. 18.00 można było jednak zobaczyć wypowiedź jednego z neofaszystów, jako rzekomego uczestnika protestu lokatorów. Powiedział on: Przyjadą tu bogaci murzyni, jakieś wieprze i będą tu zajmować substancję mieszkaniową.

W krótkiej relacji wśród dwóch zacytowanych informacji najwięcej miejsca poświęcono wypowiedzi neofaszysty, stwarzając wrażenie, że jest ona reprezentatywna dla środowiska lokatorów. Chwilę potem lektor telewizyjny poinformował, że lokatorzy przyłączyli się do demonstracji anarchistów.

Małgorzata Witkowska z Forum Jedności i Godności Lokatorów napisała sprostowanie do redakcji krakowskiej telewizji prosząc o odczytanie w TVP oświadczenia, że wspomniany neofaszysta nie ma nic wspólnego z akcją lokatorów.

W oświadczeniu możemy między innymi przeczytać: Swojego wystąpienia nie konsultował z nami, wielokrotnie zwracałam mu uwagę, odnosił się do mnie pogardliwie i obraźliwie. Dziś wiem że osoba ta nie przyszła z powodów stricte "lokatorskich" - miał swoje cele, które usiłował, jak widać z powodzeniem zrealizować. W imieniu swoim i innych poruszonych tą wypowiedzią uczestników, odcinam się od głoszonych przez niego treści, absolutnie nie współpracowałam z tym człowiekiem, w najmniejszym stopniu nie podzielam treści które głosił. Niemniej przepraszam - proszę (błagam wręcz o zamieszczenie) tego oświadczenia.

Do 6 czerwca żadne sprostowanie nie zostało odczytane w TVP Kraków. Kiedy jeden z działaczy zatelefonował do redakcji telewizji usłyszał, że treść i zasadność ewentualnego sprostowania na antenie TVP zależy od spełnienia wymogów prawa prasowego.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:GETTO WALCZY! 80. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116
19 kwietnia (środa), godz. 18.30
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


3 czerwca:

1837 - W Berdyczowie powstał Związek Ludu Polskiego; dążył do radykalnej reformy stosunków społecznych.

1916 - Sukcesem zakończył się strajk górników Zagłębia Dąbrowskiego przeciwko pracy w niedzielę i święta.

1992 - W Rio de Janeiro rozpoczęła się konferencja "Środowisko i rozwój", znana również jako "Szczyt Ziemi".

1997 - Lionel Jospin z Partii Socjalistycznej został premierem Francji.

2008 - Strajk pracowników Poczty Polskiej.

2015 - Raimonds Vējonis z Łotewskiej Partii Zielonych został wybrany przez parlament na urząd prezydenta Łotwy.


?
Lewica.pl na Facebooku