Władze Wrocławia z PO pozwoliły budować na terenie zalewowym (akt.)

[2010-05-23 17:39:35]

W "Faktach po Faktach" 22 maja wieczorem w TVN24 jeden z liderów Platformy Obywatelskiej, pochodzący z Dolnego Śląska Grzegorz Schetyna komentując powódź na wrocławskim osiedlu Kozanów oświadczył, że nie rozumie, dlaczego gmina pozwoliła na to, żeby na terenie zalanym przez powódź w 1997 roku zostały zbudowane nowe budynki.

Kozanów został trzynaście lat temu najbardziej dotknięty przez wodę, która – podobnie jak i teraz – wylała z rzeki Ślęzy, wpadającej nieopodal do Odry. W obu przypadkach powódź została spowodowana na skutek tak zwanej "cofki", a więc cofnięcia się wody z dopływu Odry, w której fala kulminacyjna osiągnęła bardzo wysoki poziom. W lipcu 1997 roku w niektórych blokach woda sięgała do drugiego piętra. W powodzi, która rozpoczęła się na Kozanowie 22 maja 2010, stan wody w niektórych miejscach przekroczył dwa metry. Gdyby nie podpiwniczenia, zapewne byłby wyższy.

Schetyna, szef klubu parlamentarnego PO, nazwał zbudowanie osiedla na terenie, który doświadczył tak dramatycznej powodzi w 1997 roku kompletnym szaleństwem i stwierdził, że wszystko stanęło na głowie. Zapowiedział, że przyjdzie czas na wyjaśnienie, kto zawinił, czas na wnioski i twarde decyzje. Jego zdaniem trzeba wyegzekwować od nadzoru budowlanego, by ten zakazał stawiania nowych domów na terenach zagrożonych powodzią. Zapowiedział też spór między administracją rządową a samorządową. Nie odpowiedział natomiast na pytanie dziennikarki, dlaczego odpowiednie przepisy (zakazujące budownictwa na terenach powodziowych) nie powstały przez trzynaście lat.

Prezydentem Wrocławia od 2002 roku jest niegdyś popierany przez Platformę Obywatelską Rafał Dutkiewicz. W latach 2001-2002 prezydentem był Stanisław Huskowski, obecny poseł PO, a przed nim, w latach 1990-2001, Bogdan Zdrojewski, obecny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poseł PO. W sprawozdaniu wykonania zadań za 2001 rok z 13 czerwca 2002 roku Huskowski opisuje swoje osiągnięcia i mówi między innymi o wybudowaniu nowych mieszkań na obszarach obecnie najbardziej dotkniętych powodzią: Tu przykład tych osiedli, które udało się wybudować z pieniędzy gminnych: Ratyń I, Ratyń II, Ratyń III, budownictwo przy ul. Stabłowickiej i Głównej, na Kozanowie przy ul. Ignuta będące w trakcie realizacji. Tutaj znajduje się pełna treść wystąpienia Huskowskiego: http://www.wroclaw.pl/p/2318/.

Jarosław Klebaniuk
Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


28 lipca:

1794 - W wyniku przewrotu 9 thermidora został zgilotynowany Maksymilian Robespierre, przywódca jakobinów.

1921 - Sekretarz generalny CKW PPS Jerzy Sochacki zrezygnował z funkcji, nie godząc się ze zmianą stanowiska kierownictwa PPS wobec wojny z Rosją Radziecką.

1942 - W Warszawie aresztowany został przewodniczący KC Polskich Socjalistów, H. Wachowicz. Jego funkcję objął W. Markowski.

1942 - Powołano Żydowską Organizację Bojową.

1944 - W lasach gościeradowskich zginęła w walce z hitlerowcami Wacława Marek, włókienniczka, działaczka KPP, sekretarz 5 Okręgu PPR.

1954 - Urodził się Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, przywódca rewolucji boliwariańskiej.

1957 - Powstała Międzynarodówka Sytuacjonistyczna, inspirowana pismami Guy Deborda.

1990 - Ustawa o partiach politycznych; partia mogła powstać po podpisaniu deklaracji przez 15 osób.

1990 - Powstała Solidarność Pracy z Ryszardem Bugajem i Karolem Modzelewskim. W czerwcu 1992 przekształciła się w Unię Pracy.

1990 - Postkomuniści zdobyli 85% głosów w pierwszych wielopartyjnych wyborach parlamentarnych w Mongolii.

2005 - IRA ogłosiła zakończenie walki zbrojnej.


?
Lewica.pl na Facebooku