Polscy parlamentarzyści przeciw blokadzie Strefy Gazy

[2010-05-25 12:54:17]

W związku ze zorganizowaniem znanego pod nazwą Flotylla Wolności konwoju humanitarnego ośmiu statków, transportujących dobra pierwszej potrzeby do Strefy Gazy, przewodnicząca Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej Jolanta Szczypińska (PiS), jej wiceprzewodniczący Piotr Cybulski (PiS), członkowie Zbigniew Kozak (PiS), Henryk Milcarz (SLD) i Mirosława Masłowska (PiS) oraz prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Palestyńczyków Polskich Omar Faris sygnowali specjalne oświadczenie.

Czytamy w nim: W tym tygodniu z misją humanitarną wyruszył do Gazy konwój złożony z ośmiu statków, przewożących materiały budowlane i pomoc medyczną niezbędną dla ludności cywilnej w Gazie. Pasażerowie statków są obrońcami praw człowieka i pracownikami wielu akcji humanitarnych. Zgodnie z procedurami wszystkie statki wcześniej poddano szczegółowej kontroli w portach, z których wyruszyły, żaden transport oraz osoby znajdujące się na pokładzie statków nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa Izraela. Pomoc ma być dostarczona organizacjom humanitarnym w Gazie.

Dalej sygnatariusze i sygnatariuszki wyrażają swój niepokój i potępienie izraelskich gróźb użycia przemocy przeciwko Flotylli Wolności: z wielkim niepokojem i oburzeniem przyjęliśmy oświadczenie władz Izraela, grożące tej flotylli użyciem siły, w celu jej przejęcia powstrzymania od dostarczenia pomocy humanitarnej.

Przypominają oni następnie o wpływie nałożonej przez Izrael długotrwałej blokady Strefy Gazy na zamieszkałą tam ludność cywilną: Całkowita blokada Strefy Gazy przez Izrael trwa już ponad 3 lata i oznacza coraz bardziej tragiczną sytuację mieszkańców Gazy, o której mogliśmy się przekonać wspólnie z delegacją parlamentarzystów Europy podczas wizyty w Gazie w styczniu tego roku.

Jak stwierdzają Szczypińska, Cybulski, Kozak, Milcarz, Masłowska i Faris, polityka izraelska wobec Gazy oznacza drastyczne łamanie prawa międzynarodowego. Zgodnie z art. art. 55 i 56 Czwartej Konwencji Genewskiej (Konwencja Genewska o ochronie osób cywilnych podczas wojny) Izrael zobowiązany jest w miarę wszystkich swoich możliwości do zapewnienia dostaw żywności i środków medycznych na potrzeby ludności cywilnej, jak też do utrzymania funkcjonowania placówek szpitalnych oraz innych służb medycznych.

Członkowie Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej i Omar Faris przypominają, że w trakcie inwazji Izraela na Strefę Gazy zimą 2008-2009 wojska izraelskie uszkodziły bądź zniszczyły co najmniej 11 000 domów, 105 fabryk, 20 szpitali i klinik oraz 159 szkół, uniwersytetów, przedszkoli i instytucji publicznych. Wskazują na przewlekłe skutki zniszczeń wojennych i blokady: Około 51 800 mieszkańców Strefy Gazy zmuszonych było do emigracji, a blisko 20 000 do dziś pozostaje bezdomnymi. Izrael nie podjął dosłownie żadnych działań na rzecz odbudowy infrastruktury Gazy. Stan zniszczeń wojennych w Strefie Gazy jest ogromny, niezmieniony od dnia zakończenia działań wojennych a sytuacja bytowa ludności katastrofalna.

Czytamy również, że Izrael zakazał dostaw do Gazy ponad 2000 dóbr, w tym materiałów budowlanych cementu, szkła, papieru, żelaza, ale również leków, w tym onkologicznych, mebli, tkanin, środków higieny, soków owocowych a nawet zabawek dla dzieci itp. Sygnatariusze i sygnatariuszki oświadczenia cytują następnie słowa byłej szefowej UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) Karen Koning Abu Zajd, wedle której bardzo niewiele dzieli Gazę od tego, aby stała się pierwszym terytorium, rozmyślnie doprowadzonym do stanu skrajnej nędzy, za wiedzą, przyzwoleniem i – można rzec – poparciem społeczności międzynarodowej.

Apelują: Kryzys humanitarny w Strefie Gazy oraz pogwałcenie praw człowieka jest faktem, za który odpowiedzialność musi wziąć milcząca społeczność międzynarodowa. Czas na podjęcie wszelkich konkretnych działań w sprawie zniesienia blokady w Gazie!

Wreszcie sygnatariusze i sygnatariuszki oświadczenia wyrażają jednoznaczne poparcie dla Flotylli Wolności, której działania mają za cel realizację zasad prawa międzynarodowego w związku z koniecznością obrony prawa mieszkańców Strefy Gazy do ich ludzkiej godności, oraz wysuwają jasne żądanie: Domagamy się, aby wszystkie państwa wypełniały swoje zobowiązania wynikające z Czwartej Konwencji Genewskiej zapewniając przestrzeganie prawa międzynarodowego przez Izrael, w celu natychmiastowego zakończenia śmiercionośnej blokady Gazy. Wyrażają nadzieję, że doprowadzi to do powstrzymania Izraela przed użyciem przemocy przeciwko pokojowemu konwojowi, podkreślając, że uczestniczą w nim cywile, i że należy zapewnić bezpieczne przybicie wszystkich uczestniczących w misji okrętów do portów w Gazie.

Pełny tekst oświadczenia można przeczytać tutaj.

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


16 czerwca:

1842 - Na Kubie urodził się Paul Lafargue, filozof marksistowski, działacz i teoretyk francuskiego oraz międzynarodowego ruchu robotniczego.

1879 - Z inicjatywy O. Kapeli, J. Jasińskiego i K. Fina powstała pierwsza w Poznaniu socjalistyczna organizacja związkowa.

1944 - Wykonano wyrok śmierci na najmłodszym w historii USA skazańcu, 14-letnim George'u Stinneyu, pochodzącym z ubogiej, czarnej rodziny. W 2014 sąd uznał, że został skazany niesłusznie i nie zapewniono mu podstawowych praw.

2007 - Zmarł Józef Kaleta, ekonomista, polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji.

2007 - Powstała niemiecka partia lewicowa Die Linke.

2008 - W Kalifornii weszło w życie prawo legalizujące małżeństwa jednopłciowe.

2016 - W Birstall została zamordowana posłanka do brytyjskiej Izby Gmin z ramienia Partii Pracy Jo Cox.


?
Lewica.pl na Facebooku