ONZ: Dostęp do wody "fundamentalnym prawem człowieka"

[2010-07-29 08:27:10]

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, że dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych stanowi fundamentalne prawo człowieka. Za rezolucją, która nie pociąga za sobą żadnych konkretnych działań głosowały 122 państwa, 41 wstrzymało się, żadne nie było przeciwko. Państwa wstrzymujące się argumentowały, że rezolucja może zaszkodzić kierowanemu przez Radę Praw Człowieka ONZ w Genewie procesowi tworzenia konsensusu, dotyczącego praw do wody.

Jak podaje bbc.co.uk, pośród państw, które wstrzymały się od głosu były: USA, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Botswana. Natomiast za rezolucją głosowały między innymi: Chiny, Rosja, Niemcy, Francja, Hiszpania i Brazylia.

Zgodnie z danymi ONZ około 1 milion 500 tysięcy dzieci w wieku poniżej 5 lat umiera co roku w wyniku chorób związanych z brakiem dostępu do wody i urządzeń sanitarnych. Obecnie na świecie 884 miliony ludzi nie mają dostępu do niezagrażającej zdrowiu wody pitnej, a ponad 2 miliardy 600 milionów nie może korzystać z podstawowych urządzeń sanitarnych.

Dokument deklaruje, że prawo do bezpiecznej i czystej wody pitnej oraz urządzeń sanitarnych jest prawem człowieka niezbędnym do tego, żeby w pełni korzystać z prawa do życia. Wzywa społeczność międzynarodową, żeby zwiększyła wysiłki zmierzające do zapewnienia bezpiecznej, czystej, dostępnej i taniej wody i urządzeń sanitarnych dla wszystkich.

Dziennikarka BBC Barbara Plett doniosła z Nowego Jorku, że zdaniem niektórych państw deklaracja nie określa jasno zakresu nowych praw człowieka oraz zobowiązań, które ze sobą niesie.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1962 - Belgijskie kolonie Burundi i Rwanda uzyskały niepodległość.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.


?
Lewica.pl na Facebooku