USA: Pentagon ostrzega WikiLeaks przed nowymi publikacjami

[2010-08-14 13:11:10]

Pentagon ostrzegł demaskatorski portal WikiLeaks, że byłoby szczytem nieodpowiedzialności, gdyby zgodnie z zapowiedzią opublikował dalsze materiały dotyczące wojny w Afganistanie. W odpowiedzi na plan publikacji kolejnych 15 tysięcy dokumentów, których treść nie została upubliczniona w lipcu wraz z 92 tysiącami innych, rzecznik Pentagonu Geoff Morrell powtórzył 12 sierpnia żądanie usunięcia z Internetu kopii materiałów oznaczonych jako "tajne" i ich zwrotu rządowi. Według Departamentu Obrony USA przeciek - jeden z największych w historii - naraził na niebezpieczeństwo amerykańskie siły zbrojne oraz ich informatorów w Afganistanie.

Założyciel WikiLeaks Julian Assange (na zdjęciu z 2006 roku) powiedział, że ma 7 tysięcy nowych kartotek, a zapytany, czy zamierza je opublikować, zdecydowanie potwierdził. Pośród dotychczas opublikowanych materiałów znajdują się takie, które wskazują na bezpośrednie spotkania przedstawicieli wywiadu pakistańskiego z Talibami, a także dowody na to, że śmierć niewinnych cywilów z rąk sił międzynarodowych była ukrywana.

Strona internetowa www.wikileaks.org utworzona w grudniu 2006 roku przez Assange’a pomyślana jest jako pierwsza agencja wywiadowcza ludu. Stanowi medium rozpowszechniania demaskatorskich materiałów przez anonimowych pracowników różnych instytucji, zazwyczaj rządowych, z całego świata. Materiały te z reguły nie najlepiej świadczą o uczciwości, moralności i przestrzeganiu prawa przez ludzi, którzy sprawują władzę.

Jak podaje aljazeera.net, choć portal chroni dane swoich informatorów, podejrzenie amerykańskiego wywiadu w przypadku afgańskich kartotek padło na Bradleya Manninga, analityka wywiadu, który został aresztowany za przekazanie wideo, na którym w 2007 roku żołnierze z helikoptera Apache strzelali do cywilów w stolicy Iraku - Bagdadzie.

Zdaniem Stefana Steinberga z portalu www.wsws.org, media w Europie po początkowym zainteresowaniu samymi szokującymi materiałami przekazanymi im przez Assange’a, obecnie więcej uwagi poświęcają krytyce przecieku. We francuskim "Le Monde" cytowane są nawet opinie przedstawicieli organizacji broniących prawa człowieka, takich jak Amnesty International, które powtarzają tezę Pentagonu o zagrożeniu życia żołnierzy i informatorów. Kampania przeciwko WikiLeaks jest częścią zabiegów medialnych służących budowaniu poparcia dla wojny.

W dokumencie CIA (Centralnej Agencji Wywiadowczej, nie Centrum Informacji Anarchistycznej) z 11 marca 2010 roku pt. "Why Counting on Apathy Might Not Be Enough" ("Dlaczego liczenie na apatię może nie wystarczyć") skupiono się na sposobach zapewnienia poparcia dla wojny w Afganistania w Europie Zachodzniej. Wobec tego, że około 80 procent opinii publicznej we Francji i Niemczech jest przeciwnych jakiejkolwiek eskalacji wojny, CIA ostrzega w nim, że jeśli niektóre z prognoz krwawego lata w Afganistanie się sprawdzą, to pasywna niechęć Francuzów i Niemców do obecności ich wojsk może zamienić się w aktywną i silnie oddziałującą politycznie wrogość. Zwracając uwagę na to, że niewywiązanie się z obietnicy wycofania wojsk z Afganistanu było jedną z przyczyn upadku holenderskiego rządu, CIA ostrzega, że podobna perspektywa może sprawić, że rządy dwóch największych krajów kontynentalnej Europy mogą być niechętne do płacenia politycznej ceny za zwiększanie liczebności wojsk czy przedłużanie ich pobytu. Jako antidotum w raporcie rekomendowana jest ofensywa komunikacyjna, która we Francji ma przybrać położenie nacisku na to, że Talibowie odmawiają dziewczętom dostępu do edukacji, a w Niemczech - straszenie tym, że porażka w Afganistanie przyczyni się do narażenia tego kraju na ataki terrorystyczne, opium i uchodźców.

Według Steinberga obecna nagonka na WikiLeaks w prasie francuskiej i niemieckiej jest właśnie przejawem wcielania w życie tej postulowanej w raporcie CIA "ofensywy komunikacyjnej". Przy okazji krytyki rzekomego narażenia ludzi na niebezpieczeństwo przez portal Assange’a wyciągane są także wnioski polityczne i formułowane postulaty o charakterze prowojennym. Czołowy korespondent polityczny gazety "Die Welt" Ansgar Graw postuluje, żeby zwiększyć militarne i finansowe zaangażowanie NATO i ISAF (International Security Assistance Force), kontynuując wojnę do roku 2015 i dłużej.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1778 - W Ermenonville zmarł Jan Jakub Rousseau, postępowy francuski pisarz, filozof i pedagog, twórca koncepcji swobodnego wychowania.

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy. Pierwszy premier niepodległego Konga. Obalony i zamordowany.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

1994 - Nowe prawo mieszkaniowe, wprowadzone przez rząd SLD-PSL, zezwoliło na eksmisję na bruk.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku