Izrael: Przymusowa przysięga wierności państwu?

[2010-10-10 20:23:07]

Rząd Izraela zatwierdził 10 października prawo, zgodnie z którym nowi nie-żydowscy obywatele będą musieli składać przysięgę wierności Izraelowi jako żydowskiemu i demokratycznemu państwu. Ustawa, której pomysłodawcą jest prawicowy minister spraw zagranicznych Awigdor Lieberman (na zdjęciu), aby weszła w życie, musi być jeszcze zatwierdzona przez Kneset. Jednak już teraz wzbudziła kontrowersje. W rządzie została wprawdzie przegłosowana dużą większością, pomimo opozycji ze strony Partii Pracy, ale została skomentowana przez jednego z ministrów jako "posmak faszyzmu".

Przysięga wierności będzie dotyczyć głównie Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, którzy poślubią obywatela lub obywatelkę Izraela. Obecnie nie-Żydzi stanowią około 20 procent populacji Izraela. To właśnie głównie oni oceniają nowe prawo jako prowokacyjne i rasistowskie. Jednak i niektórzy wysoko postawieni izraelscy Żydzi są przeciwni takiej przymusowej deklaracji bezwarunkowej lojalności.

Minister Spraw Społecznych Izaak Herzog powiedział w wojskowym radiu Izraela: Jest posmak faszyzmu na obrzeżach izraelskiego społeczeństwa. Ogólny obraz jest bardzo niepokojący i zagraża demokratycznemu charakterowi państwa Izrael. Przetacza się istne tsunami środków, które ograniczają prawa... Zapłacimy za to wysoką cenę.

Jak podał guardian.co.uk, pierwotnie Lieberman zabiegał o to, żeby wszyscy Palestyńczycy musieli przysięgać wierność, ale ostatecznie (na razie) ma to obowiązywać jedynie nowych imigrantów starających się o obywatelstwo.

Nieoficjalnie mówi się, że premier Benjamin Netajahu poparł ustawę w zamian za to, że prawicowe partie w jego koalicyjnym rządzie ugną się pod amerykańską presją, żeby przedłużyć moratorium na budowanie nowych osad na Zachodnim Brzegu, które ma wygasnąć za dwa tygodnie. Jeśli nie zostanie przedłużone, to negocjacje pokojowe najprawdopodobniej zostaną zerwane.

Przewodniczący Knesetu, Reuven Rivlin skrytykował propozycję: To prawo nie przysłuży się nam jako społeczeństwu i państwu. Wręcz przeciwnie, może uzbroić naszych wrogów i przeciwników na świecie w ich staraniach, by podkreślić tendencje do separatyzmu czy nawet rasizmu wewnątrz Izraela.

Liberalny komentator Gideon Levy napisał w gazecie "Haaretz" 10 października: Zapamiętajcie ten dzień. To jest dzień, w którym Izrael zmienia swój charakter... Od teraz będziemy żyli w nowym, oficjalnie zatwierdzonym, etnokratycznym, teokratycznym, nacjonalistycznym i rasistowskim kraju.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


28 czerwca:

1712 - W Genewie urodził się Jan Jakub Rousseau, pisarz, filozof i pedagog, twórca koncepcji swobodnego wychowania.

1878 - W Maziarni k. Chełma urodził się Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.

1883 - W Krakowie urodził się Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.

1892 - Urodził się Edward H. Carr, brytyjski historyk, dziennikarz i teoretyk stosunków międzynarodowych. marksista.

1896 - W Argentynie powstała Partia Socjalistyczna (Partido Socialista).

1900 - Urodził się Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta. W okresie międzywojennym działacz lewicowy. Autor "Dlaczego jestem socjalistą?". Po wojnie - w PZPR.

1919 - Została powołana Międzynarodowa Organizacja Pracy.

1924 - Powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.

1929 - W Poznaniu urodził się Alfred Miodowicz, hutnik, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

1936 - Śmiercią samobójczą zmarł Aleksander Berkman, amerykański działacz anarchistyczny.

1937 - W Wiedniu zmarł Max Adler, wybitny działacz ruchu robotniczego, czołowy przedstawiciel austromarksizmu.

1937 - Na łamach „Robotnika” ukazała się deklaracja Legionu Młodych-Frakcji o zaprzestaniu działalności i przystąpieniu do PPS.

1942 - Wincenty Markowski został przedstawicielem Polskich Socjalistów w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym.

1948 - Wykluczenie Jugosławii z Kominformu.

1950 - Sejm PRL przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.

1960 - Władze Kuby dokonały konfiskaty i nacjonalizacji amerykańskich rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych na jej terytorium.

1967 - Izrael zaanektował należacą do Jordanii i zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Okupuje ją do dziś.

2009 - W wyniku wojskowego zamachu stanu w Hondurasie od władzy odsunięto lewicowego prezydenta Manuela Zelayę.

2013 - Na placu Taksim w Stambule rozpoczął się antyrządowy protest, który ogarnął w następnych dniach inne miasta i regiony Turcji.

2020 - Zmarł Mimi Soltysik, amerykański polityk i muzyk, współprzewodniczący Socjalistycznej Partii USA

2020 - Zmarła Shen Jilan, chińska polityczka, delegatka do Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (1954–2020)


?
Lewica.pl na Facebooku