SdPl: Konflikt w sprawie porozumienia wyborczego z PO (akt.)

[2011-06-09 10:48:45]

W Socjaldemokracji Polskiej trwa ostry konflikt w sprawie przyszłości politycznej partii oraz ws. przewodniczącego Wojciecha Filemonowicza.

Zarząd Krajowy SdPl, zdominowany przez ludzi popierających Filemonowicza, od 9 miesięcy odmawia zwołania Konwentu Krajowego SdPl. Nie odbył się też, statutowo przewidziany na połowę 2010 roku, Kongres Krajowy SdPl. Posiedzenia organów statutowych partii nie są zwoływane, gdyż większość w nich mają przeciwnicy przewodniczącego Filemonowicza i jego polityki. Filemonowicz od wielu miesięcy prowadzi sekretne negocjacje z Platformą Obywatelską, dotyczące wspólnego startu w wyborach parlamentarnych, o których nie informuje członków partii. Od kilku dni informacje o negocjacjach lider SdPl z politykami PO pojawiają się w mediach.

Wyraźny konflikt można było zaobserwować już w wyborach samorządowych 2010 roku, gdy poszczególne organizacje terenowe SdPl odmawiały zarejestrowania promowanego przez Filemonowicza komitetu wyborczego KKW Lewica (złożonego z SdPl, Unii Lewicy III RP i Polskiej Lewicy) i startowały z list innych komitetów wyborczych zazwyczaj wspólnie z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. KKW Lewica nie uzyskał w całym kraju żadnego mandatu. Do samorządu dostało się za to kilkunastu przedstawicieli SdPl startujących z innych komitetów, głównie z list SLD.

Polityka przewodniczącego Filemonowicza doprowadziła do otwartego buntu. W marcu 2011 roku Sąd Krajowy SdPl odwołał Filemonowicza z funkcji przewodniczącego SdPl, w związku z doprowadzeniem do utraty subwencji budżetowej. Przewodniczący Filemonowicz odmówił uznania wyroku Sądu Krajowego i planował zwołać obrady Konwentu Krajowego, złożonego wyłącznie z własnych zwolenników. Jednak w wyniku porozumienia, któremu patronował Marek Borowski. Zakładało ono zwołanie pojednawczego Konwentu Krajowego na 15 maja 2011 roku. Kilka dni przed tym terminem Filemonowicz i Zarząd Krajowy znów przesunęli datę Konwentu Krajowego na 12 czerwca.

6 czerwca 2011 roku przewodniczący Filemonowicz podjął kolejną próbę przesunięcia terminu Konwentu Krajowego, jednak w głosowaniu w Zarządzie Krajowym padł wynik 6 do 6, co oznaczało, że uchwała o przesunięciu terminu została odrzucona. 8 czerwca, z naruszeniem statutu partii, Filemonowicz rozpoczął obrady kolejnego Zarządu Krajowego, który odwołał posiedzenie Konwentu Krajowego, a także usunął z partii swoich przeciwników, m.in. wiceprzewodniczącego Bartosza Dominiaka, sekretarza generalnego Eugeniusza Fijałkowskiego oraz członków Sądu Krajowego.

Dominiak i Fijałkowski przygotowali wniosek do Sądu Krajowego, który ma uznać wczorajsze uchwały Zarządu Krajowego za nieważne oraz odwołać z funkcji przewodniczącego Filemonowicza.

12 czerwca ma odbyć się posiedzenie Konwentu Krajowego SdPl. Przeciwnicy Filemonowicza liczą, że zadeklaruje on, iż partia pozostaje wierna linii socjaldemokratycznej i odrzuca koalicję wyborczą z Platformą Obywatelską.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


3 sierpnia:

1903 - Urodził się Habib Burgiba, pierwszy prezydent niepodległej Tunezji. Zredukował wpływy religii na państwo. Rozszerzył prawa kobiet w życiu społecznym, socjalnym, ekonomicznym i prawnym m.in. zakazał małżeństw poligamicznych.

1925 - Urodził się Alain Touraine, francuski socjolog, badacz ruchów społecznych.

1929 - Zmarł Thorstein Veblen, ekonomista i socjolog amerykański pochodzenia norweskiego. Autor "Teorii klasy próźniaczej".

1948 - Árpad Szakasits, przywódca Partii Socjaldemokratycznej, został prezydentem Węgier.

1963 - Zmarł Jan Gronkiewicz, robotnik i działacz polityczny m.in. w PPS, samorządowiec, poseł.

2005 - Zmarła Françoise d'Eaubonne, francuska pisarka, eseistka i poetka. Zapoczątkowała ruch ekofeministyczny.

2007 - Zmarł Ron Brown, działacz Szkockiej Partii Socjalistycznej i były deputowany Partii Pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku