Libia: Wschodnia prowincja ogłosiła autonomię

[2012-03-07 03:59:11]

Wschodnia prowincja Libii Cyrenajka (arabska nazwa: Barka) ogłosiła 6 marca autonomię w ramach państwa libijskiego. Decyzję tę podjęto na posiedzeniu specjalnie w tym celu zwołanego Kongresu Narodu Cyrenajki. W Kongresie uczestniczyło około 3 tysięcy osób, w tym szejkowie plemion, politycy, dowódcy oddziałów walczących zbrojnie z siłami Muammara Kaddafiego. Jak ustalono na Kongresie, region Cyrenajki będzie miał swój własny parlament, sądownictwo i policję. W gestii rządu centralnego pozostawiono natomiast politykę zagraniczną. Przewodniczącym Kongresu wybrany został Ahmed Zubair al-Senussi, będący jednocześnie członkiem urzędującego w Trypolisie rządu przejściowego – Tymczasowej Rady Narodowej (TRN).

Decyzja o ogłoszeniu autonomii wywołała ostrą reakcję ze strony czołowych przedstawicieli władz centralnych. Przewodniczący TRN Mustafa Abdel Dżalil nazwał autonomistów spiskowcami, stwierdzając: Muszę niestety powiedzieć, że obce mocarstwa finansowały i popierały powstały na wschodzie spisek. Nie sprecyzował jednak jakie obce państwa na myśli.

Na początku br. doszło w stolicy prowincji – Bengazi do protestów i zamieszek. W dniu 21 stycznia grupa młodych ludzi wdarła się do miejscowej siedziby TRN w momencie, gdy znajdował się tam Mustafa Abdel Dżalil. Protestujący wyrazili w ten sposób niezadowolenie z braku przejrzystości działalności władz w Trypolisie, niewypłacaniu kompensacji bojownikom oraz obecności we władzach przedstawicieli dawnego reżimu. W wyniku tych protestów zwolniony został z funkcji wiceprzewodniczący TRN Abdel Hafiz Gog.

Cyrenajka jest tym regionem, gdzie zapoczątkowana została zbrojna rewolta przeciwko Kaddafiemu. Jest to też teren bogaty w złoża ropy naftowej. W połowie lat 50-ych XX wieku Cyrenajka stanowiła, obok Fezzanu i Trypolitanii, jeden z trzech regionów autonomicznych. Autonomia została zniesiona pod rządami Kaddafiego, który za jeden z głównych celów uznawał utrzymanie jedności kraju.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


19 czerwca:

1782 - Urodził się Hugues-Félicité-Robert de Lamennais, francuski filozof, pisarz polityczny, ksiądz; rzecznik odnowy Kościoła katolickiego, teoretyk socjalizmu chrześcijańskiego, zwolennik rewolucji społecznej, 1841 zerwał z Kościołem i poświęcił się polityce.

1790 - Zniesienie tytułów i dziedzicznego szlachectwa we Francji

1935 - Początek masowych strajków protestacyjnych przeciwko narzuconej przez sanacyjną większość sejmową nowej ordynacji wyborczej do parlamentu. Akcję prowadziły PPS, KCZZ, KPP i partie socjalistyczne mniejszości narodowych.

1937 - Julian Leszczyński-Leński, sekretarz generalny KPP, członek prezydium Komitetu Wykonawczego Międzynarodówki Komunistycznej, uczestnik rewolucji październikowej na wezwanie Stalina przybywa z Paryża do Moskwy, niebawem aresztowany i zabity.

1957 - Urodziła się Anna Lindt, szwedzka polityk socjaldemokratyczna. Minister środowiska w latach 1994–1998 i minister spraw zagranicznych w rządzie Görana Perssona w latach 1998-2003. Zamordowana.

1993 - Zakończył się dwutygodniowy strajk górników ukraińskich, który objął ponad 1 mln pracowników w 214 kopalniach węgla.

2007 - Pielęgniarki rozpoczęły protest pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Cztery z nich zaczęły okupować budynek, co doprowadziło do powstania Białego Miasteczka.


?
Lewica.pl na Facebooku