Amadou Guindo: Ty też jesteś bogiem

[2012-10-28 12:27:13]

Jesteś Bogiem to film który jeszcze przed pojawieniem się w kinach zdążył zrobić już duże zamieszanie w polskiej kinematografii. Jestem pewien, że znawcom kina nawet nie śniła się produkcja o hip-hopowym składzie, robiąca dobre wrażenie na festiwalu w Gdyni. Tymczasem udało się jej zgarnąć tam wiele istotnych nagród, w tym za debiut reżyserski dla Leszka Dawida. Wejście do kin okazało się jeszcze bardziej spektakularne: w ciągu niespełna trzech dni film przyciągnął do nich aż 373 796 widzów, plasując się na trzecim miejscu wśród polskich debiutów po 1989 r. W momencie w którym piszę ten tekst, na seans Jesteś Bogiem wybrało się ponad milion widzów. Bez olbrzymiej kampanii reklamowej, oscarowej nominacji czy gwiazdorskiej obsady produkcja stała się kasowym przebojem.

Nie jest to zasługa mistrzowskiego scenariusza albo artystycznego montażu. W pierwszej i drugiej kwestii autorom można zarzucić pewne niedociągnięcia. Fabuła nie oddaje pełnej i autentycznej historii Paktofoniki, a jedynie się o nią ociera, tak aby to cała opowieść była bardziej przyswajalna i łatwiejsza dla widza. Niektórzy malkontenci dopatrzyli się też nieistniejących w tamtych czasach marek piwa i anteny satelitarnej telewizji, która również nie powinna się znaleźć w kadrze, ale to już przesadzone wymachiwanie własnym znawstwem i wysublimowanym gustem ze strony ludzi, którzy nie potrafią przestać narzekać.

Polskie kino dawno nie wypuściło produkcji o tak ciekawej i oryginalnej fabule. Ogromnym atutem jest muzyka Paktofoniki, która wspaniale buduje klimat opowieści, pojawia się w odpowiednich scenach i na bieżąco tłumaczy nam stany wewnętrzne bohaterów. Leszek Dawid zatrudnił młodych, zdolnych i świeżych aktorów, którzy wykreowali ciekawe, żywe i autentyczne postacie raperów. Okazało się, że nieźle nakręcona opowieść o trzech chłopakach ze Śląska, decydujących się zrobić coś ze swoim życiem, może przyciągnąć do kina więcej widzów niż kolejna komedia romantyczna albo film historyczny zapchany gwiazdami TVN. Tę przyziemną historię o heroicznych zmaganiach młodych ludzi, którzy wspólnie postanowili babrać się w bagnie show-biznesu, aby móc wyszarpać dla siebie kawałek nieba, polecam każdemu, niezależnie od wieku, poglądów czy preferencji muzycznych. Natomiast dla fanów Paktofoniki jest to pozycja obowiązkowa.

Byłem niezwykle zadowolony, kiedy na czerwcowej okładce magazynu „Kino” mogłem zobaczyć kadr z Marcinem Kowalczykiem, Tomaszem Schuchardtem i Dawidem Ogrodnikiem jako Magikiem, Fokusem i Rahimem. Wychowałem się na tej muzyce, ale gazetami które czytałem w dzieciństwie były brukowe magazyny dla nastolatków. Liroy uchodził w tamtym czasie za archetyp polskiego rapera, a w rodzimej telewizji królowały teleturnieje z Zygmuntem Chajzerem. Kaseta PFK którą podkradałem bratu przewietrzyła moją głowę z wielu szkodliwych poglądów na temat wartościowej muzyki.

Dziś, już nieco starszy, nadal leczę się tymi kawałkami. Wczoraj z płyty kompaktowej, dzisiaj w sali kinowej.

Jesteś Bogiem, reżyseria: Leszek Dawid, scenariusz: Maciej Pisuk. Premiera polska: 21 września 2012 r.

Amadou Guindo


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży
Nowy Lewicowy Vlog
Warszawa
Zapraszamy do współpracy
Polska
cały czas
"Czerwony katechizm" - F. Czacki

Więcej ogłoszeń...


20 czerwca:

1929 - Urodził się Jean Baudrillard, francuski socjolog i filozof kultury. Był jednym z inicjatorów nurtu postmodernistycznego w teorii społecznej oraz radykalnym krytykiem współczesnego społeczeństwa i kultury.

1930 - Wybrano Tymczasowy Komitet Wykonawczy Centrolewu w składzie: Mieczysław Niedziałkowski, Stanisław Wrona, Michał Róg, Władysław Kiernik, Wacław Bitner, Adam Chądzyński.

1936 - Kraków: Zorganizowane przez Towarzystwo Uniwersytetu Robotniczego (TUR) Dni Kultury Robotniczej z udziałem TUR z ok. 100 miejscowości.

1937 - Andreu Nin, kataloński socjalista, lider POUM został zamordowany przez stalinistów.

1940 - Urodził się Eugen Drewermann, niemiecki teolog, psychoterapeuta, pisarz. Krytyk Kościoła katolickiego. Autor m.in. książki "Kler. Psychologia ideału"


?
Lewica.pl na Facebooku