Borejza: O Czerwony Sztandar

[2005-12-22 11:33:57]

Lewica w Polsce utożsamiła się z ruchem walki o prawa mniejszości seksualnych. Czerwony sztandar, a więc sztandar walki z biedą i wyzyskiem został zafarbowany na tęczowe barwy. Centrum lewicowego programu i jego znakiem rozpoznawczym stają się marsze równości. Dla mnie staje się to symbolem bezsilności i tak naprawdę głupoty wynikającej z zamknięcia się na problemy i skupienia się na zabawie oraz własnym image`u lewicowych działaczy.

Taka lewica, będąca ruchem dobrej zabawy (tak, twierdzę, że marsz mimo „ciężkich” represji jest dobrą zabawą) i tęczowej koalicji jest daleko od codziennych trosk, i zmartwień większości ludzi. Nie potrafi znaleźć wspólnego języka z ludźmi poza środowiskami akademickimi, czemu trudno się dziwić skoro nawet go nie szuka oraz nigdy nie będzie w stanie zdobyć społecznego zaufania. Kwestie istotne są pomijane. Natomiast te, które się podejmuje - dla większości społeczeństwa są sprawami obcymi, i tak naprawdę mało ważnymi. Do tego, że osobiście zna homoseksualistę przyznaje się 16% Polaków. Dla reszty są to sprawy mało ważne (dla sporej części z tych 16% też) i lokujące się w sferze prywatnej. Samych homoseksualistów jest w Polsce, według rachunków organizacji gejowskich, 5–7%. Ludzi żyjących poniżej minimum egzystencji jest 12%. W ich obronie nikt nie organizuje marszów, chociaż skutki wykluczenia przez biedę są często dotkliwsze niż koszta wykluczenia z racji homoseksualizmu (które wiąże się zresztą na ogół z rodzinami i najbliższym otoczeniem, a tutaj manifestacje nie pomogą).

Właśnie wokół sprawy dyskryminacji homoseksualistów antagonizuje się społeczeństwo. Antagonizuje ponieważ próbując przekonać do swoich racji organizatorzy marszów wyciągają coś, co dla większości Polaków jest składnikiem sfery prywatnej i jako takie „nie przeszkadza”, do sfery publicznej. Na dokładkę nadają tym działaniom bardzo wzniosły wymiar porównując je na przykład do protestów robotniczych z poprzedniej epoki, co nie tylko oznacza jakikolwiek brak dystansu do siebie, ale jest też komiczne. Można by powiedzieć, że to ich problem. Tyle, że dzieje się to pod sztandarem lewicy. Utożsamiając cały ruch lewicowy z jedną tylko, jak już powiedziałem nie najważniejszą i silnie antagonizującą sprawą robi mu się olbrzymią krzywdę. Zwłaszcza w kraju o olbrzymich problemach społecznych (bezrobocie, olbrzymie nierówności dochodowe, obszary biedy i wykluczenia).

Dla wszystkich, włącznie z homoseksualistami, byłoby lepiej gdyby ruch lewicowy zamiast się bawić (i dorabiać do tego ideologię walki o rzeczy naprawdę ważne) zabrał się do pracy.

Obecnie w Polsce istnieje potrzeba dwóch typów działań. Po pierwsze „pracy u podstaw”, działań w swoich lokalnych wspólnotach, takich jakie na przykład podejmują w Warszawie Młodzi Socjaliści oraz intensywnych działań programowych. Polska lewica nie ma pomysłu na Polskę. I nad takim pomysłem należy pracować, a to wymaga działań zorganizowanych i dużego nakładu pracy. Nie buduje się wizji politycznych w oparciu o spotkania na temat „Akcji Hiacynt”, ale w pracy, działaniu i w ciągłym kontakcie z ludzkimi problemami.

Tomasz Borejza


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


27 czerwca:

1869 - W Kownie urodziła się Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet.

1875 - Zjazd zjednoczeniowy niemieckiej socjaldemokracji w Gotha. We wspólną partię łączą się niemieccy zwolennicy Marksa i Lassalle'a.

1880 - Urodziła się Helen Keller, amerykańska głuchoniewidoma pisarka, pedagożka i działaczka społeczna. Była członkinią Socjalistycznej Partii Ameryki i związku zawodowego Robotników Przemysłowych Świata. Działała na rzecz praw wyborczych kobiet, praw pracowni

1905 - Doszło do buntu załogi na pancerniku rosyjskiej floty czarnomorskiej Potiomkin.

1947 - Urodził się Tron Øgrim, norweski pisarz, dziennikarz i lewicowy działacz polityczny.

1952 - Gwatemala: Postępowy prezydent Jacobo Arbenz ogłosił reformę rolną.

1960 - Zmarł Harry Pollitt, brytyjski działacz komunistyczny. Współzałożyciel KP Wlk. Brytanii w 1920, od 1956 jej przewodniczący.

1969 - USA: Stonewall riots – nowojorskie zamieszki, które wybuchły na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych po ataku policji na pub "Stonewall Inn". Zapoczątkowało to amerykański i światowy ruch walki o prawa mniejszości seksualnych.

1973 - Zmarł Earl Browder, przywódca Partii Komunistycznej USA w latach 1932-45.

1978 - Pierwszy Polak w kosmosie - w locie statku kosmicznego Sojuz 30 uczestniczył Mirosław Hermaszewski.

1993 - Irak: USA zbombardowały siedzibę irackiego wywiadu - na Bagdad spadły 23 pociski "Tomahawk".

2010 - Na Islandii zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Umiarkowani członkowie partii Synaspismós opuścili koalicję SYRIZA i utworzyli partię Demokratyczna Lewica (DIMAR).

2013 - Kevin Rudd (ALP) został po raz drugi premierem Australii.

2019 - Socjaldemokratka Mette Frederiksen objęła urząd premiera Danii.

2020 - Zmarł Belaid Abdessalam, algierski polityk Frontu Wyzwolenia Narodowego, minister, premier Algierii (1992–1993)


?
Lewica.pl na Facebooku