Polska krajem wyznaniowym?
2008-01-28 15:27:02
W moich artykułach chciałbym omawiać kwestie związane z problemem Polski jako świeckiego państwa. Czy nasz kraj jest krajem wyznaniowym? Konstytucja gwarantuje rodział państwa od kościoła, jednak nasz kraj przejawia bardzo ważną cechę państwa wyznaniowego - finansuje kościół katolicki.

W odpowiedzi na interpelację posła Jana Orkisza do Prezesa Rady Ministrów nr 9766 czytamy, że "MSWiA nie posiada jednak żadnych informacji co do skali tego zjawiska". Czyli nawet dokładnie nie wiemy ile kosztuje nas utrzymywanie osób duchownych we wszelkich instytucjach państwowych. Możemy wnioskować, że kwota ta oscyluje w granicach 7 miliardów złotych rocznie. Czy naprawdę nie mamy w Polsce pilniejszych potrzeb? Według najpierw rządów Prawa i Sprawiedliwości, a teraz Platformy Obywatelskiej pojęcia katolicyzm i polskość są ze sobą nierozerwalnie połączone, a religijny światopogląd społeczeństwa jest jednolity.

Mamy nadzieję, że następująca właśnie przemiana naszego kraju w państwo wyznaniowe zaistnieje w końcu w debacie politycznej. Nasze stanowisko powinno być jasno i otwarcie sformułowane. NIE dla wyznaniowej Polski.