Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Widmo inwazji nad Ukrainą

Komentarze

Dodaj komentarz

Trzymajmy kciuki

za powodzenie misji pana Balcerowicza!
PRAWDZIWY MATERIALISTA DIALEKTYCZNY

autor: bolo, data nadania: 2015-02-03 08:20:03, suma postów tego autora: 4522

Balcerowicz tam nie ma co rozwalać

Gospodarkę Ukrainy rozwalono w latach 90., kiedy to PKB i produkcja przemysłowa spadły tam o 50%
Ówcześni reformatorzy byli tam bardziej dogmatyczni niż Balcerowicz. Poza tym pozwolono nielicznym wzbogacić się na licznych w skali, w której nikomu się w Polsce nie śniło. Wywołało to spadek siły nabywczej ogółu społeczeństwa, czego konsekwencją były własnie katastrofalne wyniki gospodarcze Ukrainy w latach 90.

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2015-02-03 09:22:32, suma postów tego autora: 1690

Cisza

Takie obrazki, jak ten na Ukrainie, to tamtejsza codzienność. Są wielokrotnie częstsze niż w Polsce. Do tego wszystkiego nie trzeba było tam Balcerowicza.
Warto powiedzieć jeszcze, że tzw. Plan Balcerowicza został wymyślony w kręgach zachodniej finansjery, zaakceptowany przez cały niemal Sejm (w tym przez ówczesną opozycję) i wdrożony przez rząd (który nie składał się tylko z Balcerowicza). Kwestia odpowiedzialności za negatywne następstwa tego planu dla społeczeństwa spada więc na całą gamę polityków, z których część jest obecna w życiu politycznym również dzisiaj. Trzeba powiedzieć także, że nawet bez tego planu, wejście w kapitalizm i tak przyniosłoby negatywne skutki. Plan był ostry przede wszystkim z powodu swej antyinflacyjności, a jak wiadomo z historii, walka z inflacją przeważnie wywołuje dodatkowy wzrost bezrobocia. Taka jest niestety zależność w systemie kapitalistycznym (krzywa Phillipsa), gdzie zatrudnienie wynika z zapotrzebowania, przeważnie, sektora prywatnego. Walka z inflacją oznacza wysokie stopy procentowe, a co za tym idzie, cięcia w firmach, które zwalniają pracowników.

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2015-02-03 09:34:05, suma postów tego autora: 1690

U schyłku ZSRR Ukraina i Polska były na jednym poziomie

Teraz Polska jest trzy razy bogatsza od Ukrainy.
To pokazuje, kto poszedł właściwą drogą.

autor: west, data nadania: 2015-02-03 16:47:00, suma postów tego autora: 6703

W co jesteśmy bogatsi?

Notabene asz ulubiony wskaźnik PKB w Białorusi jest wyższy niż w Ukrainie o 150%....

autor: szczupak, data nadania: 2015-02-04 00:24:16, suma postów tego autora: 3747

Drobne pytanie na dobranoc:

Czy aktualne protesty włościan pozostają poza polem zainteresowania lewicapeel? Możecie sobie na to pozwolić?

autor: szczupak, data nadania: 2015-02-04 00:26:48, suma postów tego autora: 3747

@west

To pokazuje, że Ukraina powinna była iść drogą z czasów ZSRR a co najmniej drogą Białorusi.

autor: mlm, data nadania: 2015-02-04 08:37:34, suma postów tego autora: 4284

***

każda bzdura i każde uproszczenie się przyda jeśli trzeba odwrocić uwagę od skutków polityki zagranicznej adolfa putina

autor: nikyty, data nadania: 2015-02-04 11:29:23, suma postów tego autora: 3572

Światowa Federacja Związków Zawodowych o sytuacji w Doniecku

Światowa Federacja Związków Zawodowych (WFTU) reprezentująca ponad 90 milionów robotników ze 126 krajów potępia mającą miejsce w Doniecku sytuację, która ma dramatyczny wpływ na życie tysięcy ludzi.

Potępiamy antypracowniczy i niedemokratyczny rząd w Kijowie, który działa jako marionetka pod dyktando Stanów Zjednoczonych, NATO i ich sojuszników.

Konfrontacja pomiędzy Unią Europejską i USA a Rosją powoduje ciągłe doświadczanie negatywnych skutków przez zwykłych ludzi.

Zapowiedź rządu USA, który wyraził gotowość do wysłania dodatkowego sprzętu wojskowego, aby wspierać reakcyjny rząd Kijowa - którego kontynuowany atak doprowadził do śmierci kilkudziesięciu cywili - jest bardzo niepokojąca.

WFTU wzywa do zakończenia konfliktu i do ochrony ludności.

Wyrażamy naszą internacjonalistyczną solidarność z robotnikami, którzy mieszkają i pracują we wschodniej Ukrainie, oraz z całą ukraińską ludnością, i potwierdzamy raz jeszcze, że aktywnie stoimy po stronie ludności zamieszkującej ten region.

Światowa Federacja Związków Zawodowych konsekwentnie popiera prawo ludności do swobodnego decydowania o swojej teraźniejszości i przyszłości, bez imperialistycznych inwazji.

Sekretariat WFTU
http://wftu.org.pl/

autor: Bartek, data nadania: 2015-02-04 16:24:06, suma postów tego autora: 2550

Rzecznik SP w liscie do Poroszenki poszedł jeszcze dalej,

bo stwierdził, że Balcerowicz w niszczeniu jest skuteczniejszy niż rosyjskie armaty. Coś w tym musi być, skoro nawet prawica przed nim przestrzega. W każdym bądź razie PKB to miernik aspołeczny, bo nie przekłada się na ilość miejsc pracy, chleba i mieszkań. A dla lewity tylko to się powinno liczyć a nie to, jak puchną łupy na kontach. Pod tym zaś względem Polska stacza się do lat powojennych, Ukraina również. Balcerowicz tylko to przyspieszy. Cisza ma rację.

autor: steff, data nadania: 2015-02-04 17:29:44, suma postów tego autora: 6626

steff

Idą wybory, to i SP rusza Balcerowicza. To próba zdobycia skrajnie prawicowego, antyelitarnego elektoratu, dla którego istotą nie są poglądy gospodarcze Balcerowicza, ale jego elitarność, pewien internacjonalizm czy uniwersalizm w myśleniu ekonomicznym czy też kojarzenie go z Okrągłym Stołem itp. Tu chodzi o budowanie mitu zdrady, choć żadnej zdrady nie było. Była wcześniejsza decyzja Gorbaczowa o przejściu do kapitalizmu, do której inne post-sowiety się dostosowały i w wielu krajach zdrada była. W Polsce jej nie było bo po stronie opozycyjnej kapitalizmu jak na Zachodzie chciało wielu ludzi związku zawodowego Solidarności, a z drugiej strony nomenklatury PZPR, która nie mogła sobie poradzić z takim ustaleniem cen, aby nie było pustych półek (jednak Niemcy z NRD, Czechosłowacy czy Węgrzy jakoś nigdy takich problemów nie mieli).

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2015-02-05 10:36:25, suma postów tego autora: 1690

tomasz-rysz

Dużo jest prawdy w tym, co napisałeś. Gorbaczow rzeczywiście chciał uwolnić Rosję od sojuszników, bo ją za dużo kosztowali a na bazie ideologicznej było to niemożliwe. Godził się więc na to, co życie samo niosło. Mnij to po prostu kosztowało. Nadszedł jednak czas, kiedy musimy powiedzieć temu stop i zmienić kierunek. Na nasze szczęście w niektórych krajach Europy już zaczynają to robić, czyli cieszyć się niszczeniem przez zaciskanie.

autor: steff, data nadania: 2015-02-05 17:22:42, suma postów tego autora: 6626

Cisza jak zwykle dowcipnie i celnie

co doprowadza do białej gorączki neoliberałów i rusofobów-oszołomów

autor: polak17, data nadania: 2015-02-07 10:54:38, suma postów tego autora: 1290

Ukraina to część Rosji

i powinna być nią zjednoczona w formie związkowego państwa radzieckiego

kijowską juntę należy zlikwidować, a gospodarkę ukraińską i rosyjską znacjonalizować

kluczem do dobrobytu jest budowa nowych hut, kopalń i przemysłu ciężkiego w ogóle

rolnictwo należy także znacjonalizować i wprowadzić rdzennie rosyjskie metody upraw i hodowli dostosowane do lokalnych warunków

autor: igor.uk, data nadania: 2015-02-10 20:08:25, suma postów tego autora: 4

Uśmiałem się

@Bartek
Pamiętaj tylko, że kiedy robotnicy w pewnej donieckiej kopalni rozpoczęli protest, to zaraz pojawili się panowie z tymi śmiesznymi wstążeczkami i wytłumaczyli górnikom, że nie powinni brać zbyt poważnie słowa LUDOWA w nazwie ich republiki.
Ciekawe, że ten śmieszny związek, który tu reklamujesz, jest tworzony przez związki zawodowe związane z reżimami Wietnamu i Chin, znanymi z przestrzegania praw pracowniczych oraz demokracji.

Co do rozwoju Ukrainy, to była klasyczna oligarchiczna kleptokracja ale z drugiej strony po upadku ZSRR kryzys ogarnął gospodarki tej części Europy proporcjonalnie do powiązania z gospodarką rosyjską. Nawet Finlandia zanotowała gigantyczne spadki ale potem odbiła się i poszybowała wysoko. Także radziłbym zbytnio nie podniecać się modelem radzieckim, bo zawsze był model fiński a Ukraina w 91 roku miała wskaźniki rozwoju społecznego ( liczba lekarzy na 100tys mieszkańców, wykształcenie ) powyżej polskich.

autor: lbk, data nadania: 2015-02-14 13:07:03, suma postów tego autora: 6

Dodaj komentarz