Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Górnicy za strajkiem

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Tęsknota za wspólnym kotłem.

A mówiłem, nie trzeba było obalać jedynie słusznego ustroju.
Ciekawe czy ktoś sumiennie obliczył ile kosztuje polskiego podatnika to fedrowanie ?

autor: Adrem63, data nadania: 2007-01-19 19:05:20, suma postów tego autora: 2307

hehe

moj kumpel chodzil do szkoly z poncyliuszem, juz wtedy chlopak mial przerabane, wszyscy sie z niego smiali :)

autor: Marek, data nadania: 2007-01-19 19:12:00, suma postów tego autora: 1715

Strajkować! Proszę Szanownej Braci Górniczej!

Do skutku! Do pierwszych mrozów!

To wprawdzie wymroci tyłki "roboli", ale oni i tak przywykli do siedzenia "po ciemku" i przy krupnioku na zimno...
EŁropa patrzy na wypaczonych PiSdzielców, więc macie szansę na utarcie kaczych neoliberalnych dziobów.
Powodzenia!
(Mój ślubny całe szczęście nie jest górnikiem, ale cało rodzina fedruje albo fedrowała, winc czimia kciuki).

autor: Hyjdla, data nadania: 2007-01-19 21:25:33, suma postów tego autora: 5956

Bezpieczeństwo energetyczne

Podobno Putin tylko dyszy by nam odciąć gaz. Czy nie lepiej zamiast kupować droższy gaz z Norwegii i przepłacać 2 mld nie utworzyć jakiejś spółki z udziałem skarbu państwa, która zajęła by się przetwarzaniem węgla kamiennego na gaz i ropę ( powyżej 40$ wartości ropy jest to podobno opłacalne). Spółka ta gwaranotwała by stały odbiór i ceny, pozwalała by nie zsyłać na Śląsk kolejnej klęski społecznej, a kapitał i tak został by w kraju, a nie był wywieziony za granicę. Węgla mamy dużo , dla narodu starczy.

autor: J.K, data nadania: 2007-01-20 01:41:03, suma postów tego autora: 948

Sprywatyzowac i przestac się męczyc!

Nikt nie zmuszał górników do ich profesji. Nikt im teraz nie zakazuje znaleziena sobie innej pracy. Każdy się wyśpi tak, jak sobie pościeli - a zwolennicy górniczych przywilejów niech sami je sfinansują.

autor: Abaddon, data nadania: 2007-01-20 03:36:56, suma postów tego autora: 66

Gornicy

Tych ktorzy majacza cos o nielegalnym strajku grzecznie pytam i uprzejmie prosze o odpowiedz Kto nam przypomni jeden legalny strajk w polsce? Wylaczajac te strajki ktorych organizatorem byl pan W jego banda i w perfidny sposob oszukani robotnicy Bo o legalnosci lub nieb tych dzialan nigdzie nie czytalem -HIPOKRYZJA

autor: MM, data nadania: 2007-01-20 08:51:20, suma postów tego autora: 490

Górnicy chcą stajkować

Górnicy chcą stajkować dlatego, ze w proponowanych zmianach jest zapis aby powiązać płace z wydajnością. To sie górnikom nie podoba. Logika górników jest więc prosta: do tej pory sie opieprzalismy i dostawaliśmy pensje i inne przywileje i dalej tak chcemy. Chcemy aby każdy Polak dokładał do naszych pensji. Chcemy byc pasozytami, którzy nie maja zamiaru sami zarobić na siebie. W ciągu ostatnich 15 lat w górnictwo wsadzono ponad 50 mld zł dotacji.

autor: kwak, data nadania: 2007-01-20 09:33:12, suma postów tego autora: 1207

Cisza

Z tego co wiem, to górników nikt nie zmuszał, aby pracowali na przodku. To była ich suwarenna decyzja. A więc, moga się i zwolnić jeśli chcą, jeśli im robota nie pasuje. Pewnie ich praca jest ciężka i niebezpieczna, chociaż wcale nie najniebezpieczniejsza, ale czy z tego powodu, każdy z nas ma sie dokładać to tony urobku. Przecież to absurd.

autor: kwak, data nadania: 2007-01-20 09:36:48, suma postów tego autora: 1207

Mój głos

Za górnikami,
Przeciw PPPolitykierom.

autor: ABCD, data nadania: 2007-01-20 11:09:44, suma postów tego autora: 20871

kwak, Abaddon

idąc dalej waszą (i swoją drogą nie tylko waszą) kretyńską logiką można powiedzieć, że nikt nikomu nie każe pracować, ba! nikt nikomu nie każe żyć na tym świecie! Więc do was też to można powiedzieć: nikt wam nie nakazuje cierpieć i narzekać z powodu strajku górników, więc k**** rzućcie się pod pociąg albo skoczcie z wieżowca!

autor: RRRadykał, data nadania: 2007-01-20 11:42:29, suma postów tego autora: 1084

Brawo Górnicy -jednyna solidarna grupa ludzi w Polsce

Tylko tak można walczyć z chętką neoliberałow dalszego prywatyzowania i kolesiowskiego rozkradania majątku narodowego. pod "hasłem restrukturyzacji górnictwa" a kto nie wierzy niech zapyta się tych co uwierzyli i dostali po parę tysięcy na "Swój biznes", a teraz jako bezrobotni pracują za psie pieniądze u cwaniaka. WidzE że i tu wkradają się rózne szumowiny neoliberałow i straszą wspólnym kotłem ale co , jak co,to dupowłazow wladzy w tym kraju nigdy nie brakowało.Brawo górnicy WY jesteście awangardą klasy robotniczej w walce o prawo dla człowieka w Polsce. Bo poza wami zniszczono razem z zakładami pracy solidarność klasową.Polska robotniczo - lewicowa jest z Wami

autor: Jakub Szela, data nadania: 2007-01-20 11:55:18, suma postów tego autora: 172

Popieram RRRadykała!

To naprawdę celna propozycja! Zamiast chrzanić tu swą niedorzeczną mantrę - zróbcie coś ze sobą, nie nudźcie. RRRadykał napradę dobrze wam radzi i jest to rada adekwatna do waszych smętnych wynurzeń.

autor: krik, data nadania: 2007-01-20 12:08:30, suma postów tego autora: 1649

Kriku,

Takie rady pod palcami rewolucyjnego humanisty!!! Co powiedzieliby na to Karol, Fryderyk, Iljicz i Dawidowicz!?

autor: ABCD, data nadania: 2007-01-20 12:41:27, suma postów tego autora: 20871

RRRadykał,

Ależ oczywiście, ze nikt nikomu nie każe pracować ani żyć. To jest proste i chyba się z tym zgodzisz. I dokładnie dotyczy to również mnie. Problem w tym, ze strajk górników zwisałby mi dokładnie. Zwisłaby mi, gdyby chodziło o konflikt między pracodawcą, a pracownikami. Ale w tym przypadku nie chodzi o to. Strajk górników mnie uderza bezpośrednio, bo postulaty strajkowe związane są z tym, abym między innymi i ja dalej żywił górnicza brać. A na to mojej zgody nie ma. Ty uważasz, ze powinienem się rzucić z wieżowca, bo żądam aby górnicy nie żyli z ręka w mojej kieszeni. Niech górnicy pracuja tak, aby zarobili swoja pracą na swoje życie. Wstyd, ze tego nie potrafią zrobić, ba, nie chcą.

autor: kwak, data nadania: 2007-01-20 12:51:47, suma postów tego autora: 1207

Jakub Szela

Jakubie zwróć uwagę, na nielogiczność swojego wywodu. Uważasz, ze państwo (podatnicy) powinni dotować górnictwo. Bo uważasz, ze takie jest prawo górników. Państwo aby dotować górników musi skąds wziąć pieniądze. Bierze je od innych pracowników. mamy więc sytuacje, ze aby zaspokoić prawo górników do wyskoich pensji, ograniczasz prawo do takich pensji innym pracownikom. Można wyobrazic sobie, ze podatki ściąganie z firmy A powodują jej upadek i zwolnienia, podatki z tej firmy ida do górników. Mamy więc sytuację, że sukces górników kosztował innych pracę. To jest właśnie socjalizm. Sukces górników powinien zależeć od ich pracy, wydajności itd. W USA górnictwo wydobywa 2 razy więcej węgla, a pracuje w nim 2 razy mniej górników.

autor: kwak, data nadania: 2007-01-20 12:57:58, suma postów tego autora: 1207

wiecie co

a co tam jestem za tym aby dać górnikom i każdej innej grupie która się upomni i mrówkom i słoniom i co tam jeszcze w tedy ten cały kraj szlak trafi. i można będzie zacząć od nowa

autor: J H W H, data nadania: 2007-01-20 13:32:23, suma postów tego autora: 530

Kwak pleciesz bzdury nikt nie dotuje górnictwa

Gdyby górnicy sami mogli sprzedawać swój węgiel mie4liby nie liche dochody a nie utrzymywać setki urzędasów na dole i górze ę mafijną ministerswa. Kolego zatrzymałeś się w rozwoju z okresy PRL bo wtedy państwo dotowało górnictwo w celu obniżenia kosztów w innych działach gospodarki , która jest naczyniem sprzęzonym.i połączonym.Górnicy swój węgiel w obecnych czasach mogą sprzedać gdzie chcą jak nie wiesz to przyjezd do Bogdanki/Lubelskie/ i zobaczysz jakie można mić zyski . I dlatego szumowinu neoliberałow chcą kopalnie sprywatyzować

autor: Jakub Szela, data nadania: 2007-01-20 13:47:40, suma postów tego autora: 172

Jakubie

Kto jest włascicielem Bogdanki? Państwo w ciagu 15 lat dotowało kopalnie kwotą ponad 50 mld złotych. Jak nie były to dotacje, to co to było? Wczoraj ktoś z szefów jednej z kopalni powiedział, ze trzy dniowy strajk spowoduje tyle strat, ze kopalnie nie będzie miała szansy na zysk nawet w kwocie 1 zł. A powiem ci szczerze, ze nawet byłbym skonny oddać kopalnie górnikom aby sami w nich gospodarowali. Ale wtedy wara od państwa i od pieniędzy innych podatników.

autor: kwak, data nadania: 2007-01-20 14:53:51, suma postów tego autora: 1207

Kwak bredzisz nie obrażaj inteligencji górników

Kopalnia Bogdanka dawno spłacila swoje długi i jest od lat na zysku a ty nie wciskaj kitu. Zadzwoń do kopalni Bogdanka to zwykły stróz ci to powie, bez potrzeby angażowania dyrekcji . Ponciliusz chciał Bogdankę podłączyć do jakiejs zdychającej spólki i elektrowni by to wszystko sprywatyzować ale górnicy wywieżli go na taczce bo Lubelskie zna tego liberała- cwaniaczka.

autor: Jakub Szela, data nadania: 2007-01-20 15:35:30, suma postów tego autora: 172

Brawo bohaterscy górnicy

Górnicy zaczęli walkę o swoje elementarne prawa. Jak wszyscy pracownicy, mają oni prawo pracować w bezpiecznych warunkach, za godne płace. Bez ciągłego strachu przed utratą pracy. Mają też prawo protestować przeciwko planom zamykania kopalń i redukcji zatrudnienia. Mają prawo sprzeciwiać się planom obniżenia realnych płac, co będzie skutkiem przyjęcia rządowej strategii dla górnictwa. oraz: Ani władza, ani nikt inny nie ma prawa traktować górników jak coraz bardziej wydajne maszyny. Władza nie może zrywać rozmów z górnikami i decydować o losach setek tysięcy ludzi ponad ich głowami. Dlatego popieramy protest górników

autor: Jakub Szela, data nadania: 2007-01-20 15:40:47, suma postów tego autora: 172

No właśnie, Kwak poruszył ciekawą kwestię...

Dlaczego jedni pracownicy - w tym wypadku górnicy - mają byc ciężarem dla innych "ludzi pracy"? Czyżby faktycznie było tak jak we "Folwarku Zwierzęcym", gdzie niby "wszystkie zwierzęta są równe, lecz jedne są równiejsze od innych"?

autor: Abaddon, data nadania: 2007-01-20 16:17:42, suma postów tego autora: 66

Abaddonie...

Książki to ty czytujesz zapewne do góry nogami? A może tylko bryki? Prawda? Twój wywód po części oparty na "Folwarku zwierząt" w całości to potwierdza.

autor: krik, data nadania: 2007-01-20 17:27:07, suma postów tego autora: 1649

ABCD...

Liberalizm w stanie zidiocenia, prezentowany tu przez dwóch dyskutantów jest jedynie kontynuacją wywodów bodaj tych samych mędrców na temat niegdysiejszej broni masowego rażenia w Iraku. Tokowali wówczas równie mądrze, "wnikliwie" wywodząc to i tamto, krótko mówiąc - pieprząc trzy po trzy - równie sensownie co teraz w sprawie górniczej. Jedyne, co może zastanawiać, to cel tych wysiłków. Ja go nie widzę, stąd rada RRRadykała wydaje mi się najbardziej stosowna. Daje im przecież wolny wybór :)

autor: krik, data nadania: 2007-01-20 17:34:48, suma postów tego autora: 1649

Ciezko jest byc bogiem we wlasnym kraju...

i pewnie dlatego bozkowi tak lekko stuka sie w klawisze o "dawaniu upominajacym sie gornikom". Pal diabli szychte i przodki, niestraszne wybuchy metanu - maniakalne trzaskanie wpisow w internecie o formie i tresci odpowiedniej dla neandertalczyka to harowa jak cholera!

autor: _Michal_, data nadania: 2007-01-20 19:53:13, suma postów tego autora: 4409

Brawo bohaterscy górnicy- bez kopalń i górników kaczoland padnie

Brawo górnicy przodująca sila klasy robotniczej
Bronią honoru ludzi pracy , narodu i swych miejsc pracy. Nawet największy gamoń w Posce wie ze Polska na węglu stoi ,bo żaRNOWIEC NIE WYPALIŁ. gÓRNICY mając kopalnie na własność byliby milionerami i płacili by podatek . Neoliberałowie uknuli intrygę o dopłacaniu /ale chyba rządowym urzędasom / Od 17 lat usiłuje się zniszczyć górnictwo i okraść kopalnie/sprywatyzować/ Pożal się boże fachowcy od górnictwa robią wszystko by naród kupił ich bajeczki i są tam by przeszkadzać górnikom , porobili społki i spóleczki by wpychać się tylnymi drzwiami do kopalń.Kazdy kto mówi inaczej to wróg klasy robotniczej i górników .Typowy przykład złodziejstwa było z hutami. Ministrowie robili wszystko by zniszczyć Polskie huty stali a teraz okazuje się ,ze właściciel /złodziej ma milionowe zyski . dlaczego bo nie płaci podatku i stal poszła w górę a ludzie na bruk stuknij się w czoło neoliberale i to ma być ten wasz kapitalizm dla jednostek.

autor: Jakub Szela, data nadania: 2007-01-20 20:28:24, suma postów tego autora: 172

Odwagi panie Michale !

Jak się zdaje posiada pan wiedzę ekonomiczną większą niż inni na tym forum.
Słuszne oburzenie już pan wyraził, proszę zatem wypowiedzieć się co do meritum.
Rację ma pan Poncyliusz czy górnicy. Słyszałem, że KW cienko przędzie. Czy ktoś ustalił prawdziwe koszty górnictwa w Polsce?
Nadmieniam, że sam musiałem w życiu dwukrotnie się przekwalifikować nie z własnej winy.
Czy górnicy muszą być zawsze równiejsi, może dlatego, że jest ich dużo ?

autor: Adrem63, data nadania: 2007-01-20 23:11:08, suma postów tego autora: 2307

.

Z tego co wiem, bilansu przychodow i kosztow publicznych z gornictwa nikt nie przeprowadzil. Znane sa tylko dane dot. sprzedazy wegla jak rowniez zatrudnienia w kopalniach - na ogol sa to trwale trendy spadkowe.

Polskie gornictwo ma wiele patologii (brak transparencji spolek weglowych podwieszajacych sie pod kopalnie, niejasne powiazania spolek i kopaln z firmami audytorskimi, czesto tez kuriozalne i szkodliwe dla ogolu, bo procentujace prowizorka uklady dyrekcji i zwiazkowych bonzow itd.), ale redukcja kosztowa przeprowadzana w najprymitywniejszy sposob (po kosztach pracy, jakby w kopalnianej ksiegowosci nie bylo znacznie wiekszych pozycji) to samoboj nie tylko dla branzy, ale i kraju.

autor: _Michal_, data nadania: 2007-01-21 01:19:48, suma postów tego autora: 4409

Strategia dla górnictwa

No właśnie tak też myślałem, najważniejszego nie wiemy. Do orginalnego tekstu > Strategii dla górnictwa.. nie dotarłem. Myślę jednak, że propozycje zamykania nierentownych kopalń,
gdzie wydobycie jest nieopłacalne lub niebezpieczne zmierzają w dobrym kierunku nawet jeśli to się wiąże z redukcją zatrudnienia. Całkiem intuicyjnie zakładam, że górnictwo polskie powinno być państwowe podobnie jak i energetyka, co nie wyklucza rachunku ekonomicznego z określonymi założeniami co do wyników. Mieszanka prywatnego z państwowym nie jest dobra dla państwowego.

autor: Adrem63, data nadania: 2007-01-21 14:58:21, suma postów tego autora: 2307

Panowie Michale i Adrema nie wymyslajcie koła

Napiszcie do zzefa Nowej Lewicy z Bogdanki Pana Jarosława Niemca i on Wam wszystko wyjaśni . dlaczego kopalnia Bogdanka ma zyski i jak broni się przed reformami Poncyljusz ,który też się broni ale przed prokuratorem.Pozdrawia Jakub

autor: Jakub Szela, data nadania: 2007-01-22 16:47:34, suma postów tego autora: 172

Jakub,

jeżeli Niemiec jest w Nowej Lewicy, to dlaczego kandydował do samorządu z listy PPP? Partie mu się pomyliły?

autor: ABCD, data nadania: 2007-01-22 17:57:52, suma postów tego autora: 20871

Podatki

Pamiętaj kwaku, że górnicy także płacą podatki, które idą na innych pracowników publicznych. Podatki płacą też przedsiębiorcy oraz właściciele firm i spółek, którzy posiadają pieniądze w większości niewypracowane przez nich samych. Pamiętaj, że Ciebie także utrzymywali inni obywatele, zapewniając Ci -z podatków właśnie- bezpłatną edukację i darmowe leczenie.
A gdybyś na górników nie płacił z podatków, bo górnictwo byłoby sprywatyzowane i nie dotowane z budżetu, to musiałbyś płacić większe rachunki, bo prywatni inwestorzy kierują się chęcią zysku, a i pracownikom coś tam muszą zapłacić.

autor: RRRadykał, data nadania: 2007-01-23 15:02:10, suma postów tego autora: 1084

Nie było zadnej pomyłki- ale sojusz partii prawdziwej lewicowych

Tylko sojusz przedwyborczy PPP.KPP i Nowej Lewicy. PPP udostępnila swoje listy wyborcze dla kandydatow z prawdziwej Lewicy, z których chętni korzystali z pożytkiem dla wszystkich . Ale ty klechowski prawiczku nie na temat i nie z gruszki ni z pietruszki . Pan Niemiec wyjaśni ci sukcesy kopalni Bogdanka a nie swoje osobiste w wyborach . TY abcdih jakiś nie swój niemiaszek czy gruzin.

autor: Jakub Szela, data nadania: 2007-01-23 17:50:50, suma postów tego autora: 172

Jak neoliberałom w dziubku górnicy zwyciężyli jak zwykle

Pokazali jak zwyciężać mamy prawicowych złodzieji od prywatyzacji- wyautowali Pancyliusza/kryminalnego/

autor: Jakub Szela, data nadania: 2007-01-23 17:54:11, suma postów tego autora: 172

Dodaj komentarz