Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Skura: Religia, statystyka, czyli fotografia

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

polski katolicyzm to karykatura katolicyzmu

nie jestem sympatykiem oficjalnego katolicyzmu ale jego polska odnoga to kuriozum.
gdzie nam w zaścianku do ruchu teologii wyzwolenia

autor: czewony, data nadania: 2007-06-20 18:26:18, suma postów tego autora: 350

Polacy

Polacy niestety w ogromnej większości czerwony nie byli by Ci w stanie odpowiedzieć co to w ogóle jest teologia wyzwolenia, na czym ona polega. Rzeczywiście polski katolicyzm to kuriozum. Biorąc pod uwagę zaściankowość kleru, ich konserwatyzm należy dodać że są też często po prostu pasibrzuchami których odurzeni swoistym opium ludzie karmią czy wręcz w nich "inwestują". Te ładne bryki Rydzyka czy Gocłowskiego trochę kosztowały przecież;). W Polsce też na siłę media próbują stworzyć podział w kościele. Iz jest ten "liberalny", otwarty "dzidziusia" co przybył z Vaticano i ten zamknięty złodzieja z pewnego miasta gdzie znajduje się cokół Kopernika. Podział ten jest tak naprawdę sztuczny, i nawet jeżeli przyjąć iż taki podział kreowany przez media iż istnieje to oba te kościoły są w ścisłych powiązaniach z kapitałem i burżuazją. Polska to nie Niemcy, gdzie ksiądz może być robotnikiem, może należeć do lewicowego związku zawodowego, może odwoływać się w swoje działalności do spuścizny Karola Marksa.

autor: CHErwony, data nadania: 2007-06-20 22:11:41, suma postów tego autora: 1000

Polska to też nie Niemcy,

gdzie nawet neoliberał potrafi być człowiekiem uczciwym, a u nas neoliberałowie - to głównie "Disco Olo" "Alek" "Magister" "Orlen" Kwaśniewski i "Polisa" "Beza" Kwaśniewska

autor: ABCD, data nadania: 2007-06-20 22:47:25, suma postów tego autora: 20871

Jak słyszę słowa

"kościelne nauczanie w sprawie seksu" to robi mi się niedobrze. Po pierwsze jak nauczanie może być kościelne (przecież kk nie ma nic wspóólego z nauką), a po drugie niech cie funkcjonariusze tej instytucji trzymają się z dala od łóżek obcych ludzi. Obrzydliwe jest to, że ci grubi podstarzali faceci z tej organizacj chcą mówić ludziom co mają robić w swoim osobistym życiu. Przecież słuchanie tych facetów może doprowadzić do jakichś chorób.

autor: Getzz, data nadania: 2007-06-21 08:24:05, suma postów tego autora: 3554

JPII

Cytuję:
"Znaleźliśmy się w takiej pułapce. Instrumentalizacja imienia JP II przez część sceny politycznej skutkuje, iż niezwykle trudno będzie go odzyskać."
Zapytam: a co tu odzyskiwać? Po 25 latach rządów Wojtyły zostały pomniki, kremówki i zadłużenie budżetów gmin po jego trasach koncertowych. Zostało jeszcze jedno puste zdanie: "odnowić oblicze..." - zapytajcie znajomych katolików czy znają np. papieskie encykliki, he he, zapytajcie chociaż o jeden tytuł encykliki!
Albo zapytajcie, czy wiedzę jakie jest drugie imię tego "największego PolOka"... ROTFL!

autor: abangel666, data nadania: 2007-06-21 08:36:04, suma postów tego autora: 411

...

Cenię ludzi, którzy potrafią bronić swoich przekonań. W polityce tylko takich poważam. Niestety w polityce gotowość do obrony własnych przekonań jest odwrotnie proporcjonalna do zachowań korupcjogennych i nepotyzmu. Im więcej agnostyk "magister DISCO OLO" kolekcjonował zegarków, tym bardziej na zewnątrz stawał się katolicki, co znajdowało specyficzne ujście choćby w przejażdżce papamobile z "Umiłowanym Ojcem Świętym".

autor: Paweł Kończyk, data nadania: 2007-06-21 09:26:55, suma postów tego autora: 2157

ABCD

masz jakąś opsesje na punkcie ex SLDowców?To czy neoliberał jest uczciwy czy nie to sprawa wtórna,neoliberalizm to ideologia antyludzka i to jest sprawa podstawowa.A czy to Balcerowicz,JKM czy ktoś inny ją firmuje to nie ma większego znaczenia.
PS.Co do podziału na liberałów i konserwatystów w polskim KK to jest to podział sztuczny kreowany przez GW.W polsce Ruch Księży Robotników z taką mętalnością kleru i wiernych nigdy by nie powstał,gdzie nam do Francji.

autor: czewony, data nadania: 2007-06-21 09:40:26, suma postów tego autora: 350

moze i Ksiezy Robotnikow

nie ma , ale jest mnostwo ksiezy, ktorzy sami wiecej pomagaja ludziom, niz cale lewactwo polskie do kupy wziete. taka jest smutna prawda. CHoc zgadzam sie ze takich ksiezy jest najwyzej 1 na 10.

autor: wojtas, data nadania: 2007-06-21 13:22:47, suma postów tego autora: 4863

Pewnie wojtas

tzw. lewaków należy "wystrzelać", gorsi są od księży mówię Ci to a nawet pisze.

autor: CHErwony, data nadania: 2007-06-21 15:32:42, suma postów tego autora: 1000

tachej 1 na 10 000

A co takiego kler robi w Polsce,Caritas.A cała ta ultraska otoczka,szowinizm,ksenofobia,kumanie się z bogaczami,poparcie dla polskiej okupacji w Iraku

autor: czewony, data nadania: 2007-06-21 17:46:02, suma postów tego autora: 350

bronienie kleru...

..."bo niektorzy ksieza pomagaja ludziom" to tak jak chwalic US Army bo jakis zolnierz dal irackiej dziewczynce czekoladke. Pojedyncze ( nawet szczerze umotywowane ) odruchy mniejszosci urzednikow opresyjnej instytucji, nie czynia jej bardziej ludzka.

autor: Mao Tan Wen, data nadania: 2007-06-22 11:39:05, suma postów tego autora: 368

CHErwony

brawo! jak zwykle nie zawiodles mnie piszac swoj wywazony i sensowny post na temat. Ja tu narzekam, ze lewica nic nie robi, a Ty z tego wniosek o rozstrzeliwaniu lewicy :-)))

czewony- jakie poparcie dla polskiej okupacji? co ty pleciesz?

Mao - fiu fiu tolerancja przez Ciebie przemawia. Zauwaz, ze ta "opresyjna" instytucja "przesladuje" jedynie tych, ktorzy sobie tego wyraznie zycza, nie tylko slowem , ale i czynem i sami, niekiedy nawet z przyjemnoscia chodza na seanse grozy i tortur w kazda niedziele. Tobie nikt tego nie kaze robic.

autor: wojtas, data nadania: 2007-06-22 11:50:10, suma postów tego autora: 4863

wojtas jak zwykle

mija się z prawdą,a czym jak nie poparciem są wypowiedzi oberkapelana WP,a głosu sprzeciwu polskiego kleru nie słyszałem,a może oświecisz mnie i podasz przykłady polskich "autorytetów" KK wypowiadających się przeciw wojnie i okupacji w Iraku,a to że 1 polski ksiądz na 10 000 innych polskich księży ma jakiś moralny odruch to zamało jak na hipokryzje kleru polskiego

autor: czewony, data nadania: 2007-06-22 16:22:36, suma postów tego autora: 350

wojtas

O konkordacie nie slyszales ? O religii w szkolach, presji wywieranej na lekarzy i wymiar sprawiedliwosci ? Promowaniu antykobiecej polityki na szczeblu panstwowym i antykobiecych postaw w spoleczenstwie( swietosc rodziny ) ??? Ile kobiet jest codziennie bitych i gwalconych przez mezow bo ksiadz z ambony powiedzial, ze rozwod to grzech a policja odmawia ingerencji w wewnetrzne sprawy Rodziny ( ktora jest wieksza wartoscia niz zycie, zdrowie i godnosc jednostki )? No tak, ale dla ciebie to zapewne "temat zastepczy"...
Lewicowiec broniacy reakcyjnego, kapitalistycznego imperium watykanskiego - gratuluje!

autor: Mao Tan Wen, data nadania: 2007-06-22 16:42:07, suma postów tego autora: 368

wojtas

No cóż to Ty zasugerowałeś że tzw. lewactwo jest gorsze w swoim funkcjonowaniu od "dobrych" hierarchów KK. Zresztą bardzo mnie ciekawi o kim piszesz mając na myśli lewactwo?

autor: CHErwony, data nadania: 2007-06-22 17:50:32, suma postów tego autora: 1000

moi drodzy, po kolei:

czewony: oficjalne stanowisko kosciola katolickiego bylo przeciwne wojnie. To Ty rzuciles zarzut wiec udowodnij, ze kosciol katolicki mial inne zdanie i poparl oficjalnie ten konflikt.

Mao: skad ty sie urwales? Tak czesto bywasz w kosciele ze slyszales jak ksiadz z ambony popiera bicie kobiet? Czy moze wkurzony jestes bo mama kaze co niedziele do kosciolka? hahaha Kosciol ma rozne oblicza i tyle. Ma , jak to okresliles "reakcyjne" ale ma i postepowe. I tyle. Jak chcesz prawie miliard ludzi na swiecie wrzucac do worka z napisem "reakcja" to prosze bardzo, komentowac tego nie zamierzam

CHErwony: napisalem tylko, ze ludzie w polsce wiecej zawdzieczaja tym nielicznym ksiezom, ktorzy staraja sie cos robic dla spoleczenstwa, niz lewicy (do ktorej sam sie zaliczam), ktora zajmuje sie albo autopromocja, albo wciskaniem ludziom niesmiertelnych teksto sprzed 200-100 lat. Sa oczywiscie i chlubne wyjatki nie przecze. Ale jak ty odczyujesz tutaj jakies nawoluwania do rzosztreliwania to smiech na sali :-)))

autor: wojtas, data nadania: 2007-06-22 19:14:46, suma postów tego autora: 4863

ja mówie o postawie polskiego katolstwa

Wiem że we Francji,Niemczech ,włoszech ,hiszpani,stow.katolickie brały udział w akcjach przeciw wojnie,wielu hierarchów z tych państw również wypowiadało się przeciw wojnie.Prosze wskazać jedną wypowiedz lub akcje polskich katolików

autor: czewony, data nadania: 2007-06-23 11:37:20, suma postów tego autora: 350

wojtas

Niestety nie znam przedstawicieli polskiego KK którzy by tak przejęci byli dolą biednych. Być może są wyjątki ale to naprawdę bardzo nieliczne. W moim przekonaniu polskie katolstwo znaczy się księża to z reguły nadziani panowie którzy prędzej otumaniają ludzi biednych niż ich wyciągają z biedy. Polscy księża, szczególnie ci z górnej półki ale ci mali także są też znieczuleni na organizację prawdziwie lewicowe i nie słyszałem aby z nimi współpracowali. Z ambony można usłyszeć więcej tekstów politycznych pod adresem rzekomej "lewicy" z $LD, nawoływania aby głosować na "odpowiednich" polityków prawicowych i różne uwagi natury światopoglądowej np. o aborcji. Inaczej się przedstawia sytuacja w Europie i w Ameryce Łacińskiej, ale Polska zakłamanymi ludźmi stoi i większość księży w ten klimat zakłamania się wpisuje.

autor: CHErwony, data nadania: 2007-06-23 14:08:22, suma postów tego autora: 1000

czewony, ale prosze bardzo!

Chociaz, jesli zdajesz sobie sprawe, ze Kosciol Katolicki jako calosc potepil wojne, to, jesli twierdzisz, ze polski kosciol popiera wojne, to wlasnie Ty powinienes udowodnic, ze istnieje taki dokument lub wypowiedz. No ale zebys niepotrzbnie sie nie trudzil, bo czegos takiego nie ma (oprocz osobistych wypowiedzi, np refktora KULu). A sa np dokumenty Rady Wspolnej Katolikow i Muzulmanow w Polsce (ks. Z. Bielecki) zdecydowanie przeciwko wojnie, czy np pierwszy z brzegu przyklad: "Z bólem i smutkiem przyjął informację o rozpoczęciu działań zbrojnych w Iraku Episkopat Polski. Rzecznik Episkopatu ojciec Adam Schulz powiedział, że uczucia te potęguje fakt, iż jeszcze cztery dni temu Ojciec Święty Jan Paweł II zwracał uwagę, że jest czas i przestrzeń na rozwiązania pokojowe. Komentując atak Stanów Zjednoczonych na Irak, sekretarz generalny Episkopatu Polski ks. bp Piotr Libera wyraził ubolewanie, że rozpoczęto wojnę "mimo tylu wysiłków dyplomatycznych, mimo tylu zabiegów Stolicy Apostolskiej i Ojca Świętego". Zwrócił uwagę, że apelu Jana Pawła II nie posłuchano. - Papież dzieli tu los proroków. Prorocy Starego Testamentu wołali, prosili, ukazywali zagrożenia, wskazywali ludziom tamtych czasów, co może przynieść nieposłuchanie głosu serca, dobrej woli, lecz zostali zignorowani." Wojne potepily media katolickie i liberlnae jak Tygodnik Powszechny (Boniecki, a zwlaszcza Musiał), jak i bardziej tardycjonistyczne - Niedziela.
Nie jest tez tak, ze to wsteczny kosciol katolicki polski jestw tyle za postepowym kosciolem zachodu. Jedyny znany mi episkopat, ktory ugial sie pod Bushem de facto (choc chyba nie oficjalnie) to amerykanski, wyjatkowo modernistyczny. To wlasnie np. Radio Maryja ciagle mialo audycje na temat, jesli chcesz to sprawdz na ich stronie. W czasie najwiekszej z demosntracji antywojennych w Warszawie, na ktorej bylem, pelno bylo. tzw. "moherowym beretow" z portretami papieza i krzyczacych cos przeciwko wojnie. A dzien pozniej Rzeczpospolita i Wyborcza obsmarowala demosntracja, a Nasz Dziennik napisal entuzjastyczny tekst. WIec chyba sprawy nie sa tak czarno-biale, jak Ci sie wydaje.

autor: wojtas, data nadania: 2007-06-23 18:56:10, suma postów tego autora: 4863

CHErwony

a wielu znasz tych ksiezy w ogole? Ja tam nie mam przesadnych znajomosci w tym swiatku, choc troche ksiezy znam i jakas czesc z nich angazuje sie w dzialalnosc spoleczna niezwykle poswiecajac sie i caly swoj wolny czas. To co piszesz, ze chocdzi im o kase, ze nie troszcza sie o biednych itp to sa banaly niczym nie podparte.
Obawiam sie moj drogi ze dla Ciebie swiat ma tak prosta budowe, jak dla aktywisty partyjnego A.D. 1950 w Kraju Rad. Wszystko motywujesz ideologicznie, a wszystko nie jest tak proste. I u lewicowcow znam pelno palantow i balwanow dbajacych tylko o siebie, jak i wsrod ksiezy. Ale sa i odwrotne postawy tu i tu. Jak w zyciu. Smiem tez twierdzic, ze dlugo minie zanim lewica bedzie w stanie konkurowac z kosciolem w dzialalnosci prospolecznej. A to da sie wymiernie zmierzyc.

autor: wojtas, data nadania: 2007-06-23 19:00:46, suma postów tego autora: 4863

Łyżka dzięgciu

Wojtas - masz dużo racji w tym, co piszesz, jednak Twój obraz kościoła polskiego jest mocno wyidealizowany. Przykład? Bardzo proszę: Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów w Polsce ma jedynie kościelnego asystenta/nadzorcę (obecnie jest nim bp Tadeusz Pikus). Radzie współszefują islamski imam (Selim Chazbijewicz; polski Tatar, a do tego - o ile wiem - również członek PPS) i Zdzisław Bielecki, żaden ksiądz, a jedynie katolicki działacz organizacji charytatywnej DOM. Zupełnie inna była sytuacja w Polskiej Radzie Chrześcijan i Żydów, której przez lata przewodzili ksiądz (prof. Michał Czajkowski) oraz świecki Żyd (dr Stanisław Krajewski).

autor: Zoran, data nadania: 2007-06-23 19:20:41, suma postów tego autora: 49

wojtas

Paru zam i nie mam o nich najlepszego zdania bo widzę jak postępują i nie wynika to tylko z moich ideologicznych przesłanek stosunku wobec KK.

autor: CHErwony, data nadania: 2007-06-23 19:58:03, suma postów tego autora: 1000

wojtas

Jak jako lewicowiec możesz się powoływać na gazetę która szczuje przeciwko lewicy szczególnie w ostatnich latach przeciwko tej radykalnej. Czy sprawia ci to przyjemność. Gazeta ta co jakiś czas lubi się zajmować radykalną lewicą pisząc że jej działacze to jacyś wyimaginowani terroryści i tu odsyłam do numeru 135 z 12 czerwca 2006 roku. Często na jej łamach można przeczytać różne przestrogi jak to "straszne" organizacje takie jak KPP czy GPR promują ideologię komunistyczną. Na dodatek na łamach tego dziadostwa pisze Bender antysemita i nietolerancyjny ultrakatolik, popierający wprowadzenie stanu wojennego który okazał się pierwszym etapem restauracji kapitalizmu w Polsce i propagator antysemityzmu, tu aż zacytuje jego wypowiedź: "Oświęcim nie był obozem zagłady, lecz obozem pracy. Żydzi, Cyganie i inni byli tam niszczeni ciężką pracą; zresztą nie zawsze ciężką i nie zawsze byli niszczeni".

autor: CHErwony, data nadania: 2007-06-23 20:39:28, suma postów tego autora: 1000

wojtas

"Komentowac nie zamierzasz", za to probujesz mnie obrazic...
Co do okupacji Iraku to szef KK jakis tydzien temu spotkal sie z G.W.Bushem...i co ? Gowno! Wiec podtrzymuje swoja opinie ze pojedyncze, nic nie znaczace gesty niektorych urzednikow tej instytucji nie zmieniaja jej opresyjnej natury. Co do porownywania rzeczywistej pomocy bieednym, moze warto by przesledzic to w kategoriach wzglednych, tzn. porownujac materialne, ideologiczne, medialne itp zasoby obydwu srodowisk ( KK i polskiej radykalnej lewicy ) i jak duzo proporcjonalnie z nich wykorzystyuwane jest na dzialalnosc spoleczna.

autor: Mao Tan Wen, data nadania: 2007-06-24 12:31:26, suma postów tego autora: 368

..............

Zoran - faktycznie masz racje, moja wina i moja niewiedza. Nie zmienia to jednak faktu, ze nie mozna oskarzac poslkiego kosciola o popieranie wojny w Iraku, bo nie ma ku temu zadnych postaw.

CHErwony - po raz n-ty nie potrafisz zrozumiec dosc prostego tekstu pisanego. Przypominam, ze dyskusja dotyczy rzekomego poparcia udzielanego przez kosciol katolicki w Polsce atakowi na suwerenne panstwo. Nie trzeba byc geniuszem, aby zauwazyc, ze Nasz Dziennik, czy Radio Maryja sa przykladem wrecz odwrotnej postawy.

Mao - o czym tam sobie z Benedyktem gadali to ja nie wiem. Ale kosciol inwazji na Irak nigdy nie poparl i chocbys nie wiem jak kombinowal dialektycznie to nic innego nie udowodnisz. przychylam sie entuzjastycznie natomiast do postulatu porownywania dzialalnosci w zestawieniu z zasobami. Porownajmy dzialalnosc Caritasu, albo jeszcze lepiej pojedynczych proboszczy. Sam sluze proboszczem biednej parafii, ktory robi wiecej niz cala lewic razem wzieta, bez powaznyc srodkow - po prostu chodzac i zebrzac. A i uwzglednij rzecz jasna liczbe granty i dotacje na ktore lewica, anwet i ta radykalna bardzo moze liczyc. I zastanow sie czemu pewien odlam uawazajacy sie za radykalna lewice robil konferencje w najdrozszym hotelu w Lodzi?

autor: wojtas, data nadania: 2007-06-24 15:08:39, suma postów tego autora: 4863

wojtas

Ochłoń człowieku i nie udawaj przemądrego bo widać po twoich postach na tym forum że brak Ci wyczucia a także zwykłej refleksji nad tym co czytasz. Wypowiedziałem się na temat Naszego Dziennika gdyż dla mnie ta gazeta jest miało wiarygodna w kontekście wielu ataków tej gazety na radykalną lewicę. Moja wypowiedź miała związek z twoją wypowiedzią że Nasz Dziennik napisał jak to określiłeś "entuzjastyczny" tekst o antywojennym proteście. Kolejny raz dowodzisz wojtas że chodzi Ci tylko o to aby dyskusję sprowadzić do roli zwyklej internetowej pyskówki.

autor: CHErwony, data nadania: 2007-06-24 19:14:45, suma postów tego autora: 1000

wojtas

Ja znam księży którzy się modlą za "udaną" misję naszych żołnierzy w Iraku i twoje tutaj przejaskrawienie podobno jakiejś antywojennej postawy prezentowanej przez kler jest bezapelacyjne.

autor: CHErwony, data nadania: 2007-06-24 19:25:46, suma postów tego autora: 1000

CHErwony

obojetnie co rozumiesz przez brak wyczucia i refleksji, to za to Ty w zupelnie uniwersalnym rozumieniu masz problemy z czytaniem tekstów i to elementarnych. za kazdym razem wyczytujesz w nich zupelnie co innego, niz chce przekazac.
Swoja droga wspiales juz sie na szczyty dialektyki. Dlaczego Nasz Dziennik jest malo wiarygnodny? Bo nie jest lewicowy, stad wniosek z tylko lewicowe pisma moga byc wiarygodne. Interesujace tez, dlaczego piszesz o wiarygodnosci pisma w kontekscie opisu demonstracji antywojennej przez Nasz Dziennik. Jesli uwazasz ich za malo wiarygodne pismo, to w takim razie ich pozytywna ocena tegoz wydarzenia jest mocno naciagana i racje miala Wyborcza z rzeczpospolita piszace o bandzie rozwrzeszczanych debili. Ewentualnie uwazasz ze Nasz Dziennik faktycznie zamieszcza mase tekstow przeciwko wojnie, ale robi to z sobie wiadomych podstepnych powodow, a w istocie tylko knuje jakby to pognebic bardziej Ikrakijczykow.

Obawiam sie takze, ze z Twoich szerokich znajomosci wsrod ksiezy nic nie wynika. Podobnie jak nic nie wynika z faktu, ze znam lewicowcow, ktorzy postuluje fizyczna eksterinacje polowy populacji w czasie rewolucji. To sa gleboko subiektywne obserwacje jednostkowe, nic wiecej. Poza tym, jak sadze kseza owi modla sie po prostu o bezpieczny powrot zolnierzy do domu, co nie jest modeleniem sie o jak najdluzsza okupcaj iraku albo tez oznacza poparcia dla faktu okupacji.

autor: wojtas, data nadania: 2007-06-25 14:55:25, suma postów tego autora: 4863

Pleciesz wojtas pleciesz

Nie będę ponawiał apelu o dokładne czytanie bo i tak to już niema sensu. W papugowaniu to ty jesteś najlepszy o tzw. elementarnym rozumowaniu tekstu. Jeżeli nie wiesz czemu uważam że Nasz Dziennik jest mało wiarygodny to już twój problem na pewno nie mój.

autor: CHErwony, data nadania: 2007-06-25 20:55:34, suma postów tego autora: 1000

Dodaj komentarz