Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Jakubowski: Polska na tarczy

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Zagrożenie

To prawda, że Syria, Iran i Korea Płn nie dysponują obecnie bronią rakietową zdolną zagrozić Ameryce czy Europie. Jest jednak na Bliskim Wschodzie państwo, które posiada balistyczne rakiety dwustopniowe i, wprawdzie nieoficjalnie, arsenał głowic nuklearnych. Na początku roku Izrael pochwalił się udaną próbą wystrzelenia rakiety balistycznej, a rzecznik armii dodał, że ta broń jest w stanie dosięgnąć dowolnego punktu na Ziemi.
Wobec tego może jest tak, że amerykańska tarcza antyrakietowa wymierzona jest w Izrael, a jej lokalizacja w Polsce wynika z polskiego, słynnego na cały świat, antysemityzmu???

autor: Andrzej_B, data nadania: 2008-02-01 11:34:31, suma postów tego autora: 145

Jakś nie zauważyłem

Żeby Rosjanie czepiali się głównie radaru.

autor: J.K, data nadania: 2008-02-01 13:16:54, suma postów tego autora: 948

Polska Zbrojna

niech lepiej zwróci uwagę na problem prawie że głodowych pensji pracowników cywilnych w wojsku.
No ale rozumiem ich złą wolę.
Lepiej się przysłużyć propagandzie światowego, kapitalistycznego imperializmu.

autor: Paweł Marels Lencki, data nadania: 2008-02-01 13:23:34, suma postów tego autora: 333

Hmmm...

"Jeżeli antyrakiety mają stanowić ochronę czegokolwiek - bez względu czy będą to Stany Zjednoczone, kraje europejskie, czy radar w Czechach to z pewnością będą zmuszeni podnieść znacząco skuteczność tego systemu. Niestety jest tylko jedna tego możliwość a mianowicie zamontowanie na antyrakietach głowic atomowych."

Nieskuteczność antyrakiet nie wynika z tego, że nie niszczą rakiet wroga, tylko nie trafiają w nie w ogóle i zamontowanie ładunków wybuchowych, konwencjonalnych lub jądrowych, na nic się w tej sytuacji przyda. To, że Amerykanie wydają lekką ręką miliardy dolarów na system, który nie wiadomo, czy w ogóle zostanie użyty, i czy zadziała -zgoda, ale to w sumie jest ich problem, nie nasz.

autor: Vanzetti, data nadania: 2008-02-01 14:04:47, suma postów tego autora: 139

Dodam jeszcze, że

pierwotna, krótsza wersja tego tekstu ukazała się już 2 lata temu w "faszyzującym" i "propisowskim" Obywatelu.

autor: Durango 95, data nadania: 2008-02-01 15:58:31, suma postów tego autora: 3848

Kolejny dowód

faszyzacji polskiej lewicy - publikacja na lewica.pl tekstu autora zdemaskowanego jako przebiegły współpracownik faszystów i organizator Kongresu Opozycji Antysystemowej. No pasaran :-)

autor: Durango 95, data nadania: 2008-02-01 15:48:06, suma postów tego autora: 3848

Durango,

chyba zmyślasz.
Przecież ja wiem z dobrego źródła, że pro-PiS-owscy faszyści z Obywatela - osobliwie Okraskowicz, Swolkiewicz i Tomaszka - kochają soldateskę amerykańską, działającą pod dyktando hegemonicznego dyskursu neokolonialnego.
CHERWONY WYGA

autor: ABCD, data nadania: 2008-02-02 01:44:26, suma postów tego autora: 20871

Tarcza itd.

Kapitalizm dostaliśmy od Wielkiego Brata za dwa Noble, a tarczę pewnie dostaniemy za Oskara ?

autor: gutek, data nadania: 2008-02-02 12:13:22, suma postów tego autora: 14

Tarczę, gutku dostaniemy nie za oskary i noble i nawey cezary, ale za

gotowość bojową polskich szwejów...
Tak im dopomóż bóg, psiakrew ...

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-02-02 12:28:55, suma postów tego autora: 5956

Durango, wyście serio publikowali coś podobnego?

Hi hi, ja bym się nie przyznawał :-) Odkładając na bok "za i przeciw" instalacji wojskowych USA w Polsce, jeżeli autor proponuje Amerykanom zaczekać z budową systemów obronnych, aż wreszcie przeciwnik skonstruuje rakiety o odpowiednim zasięgu...kwestionuje (teoretyczną nawet) efektywność systemów obrony przeciwrakietowej (a skuteczne próby poligonowe takich systemów np. w Związku Radzieckim prowadzono już w latach 60-tych)...wpada w panikę na myśl o użyciu głowic nuklearnych w antyrakietach (do wiadomości autora: to standardowe wyposażenie systemów obrony przeciwlotniczej np. w Rosji; zakładam, że i w USA też)...fakt strat bojowych w czasie wojny (Strykery) uważa za dowód, że używany sprzęt to złom...to miejscem jego publicystyki nie powinny być lewica.pl., ani Obywatel. Bardziej pasowałaby gazetka ścienna pacjentów jakiegoś szpitala dla nerwowo chorych.

autor: west, data nadania: 2008-02-02 12:32:40, suma postów tego autora: 6717

west,

skąd ta rewelacja o skutecznych próbach z obroną antyrakietową w ZSRR lat 60-tych?

autor: ABCD, data nadania: 2008-02-02 13:32:38, suma postów tego autora: 20871

ABCD, zerknij np. tutaj (link)

http://pvo.guns.ru/russia/index13.htm

autor: west, data nadania: 2008-02-02 13:57:28, suma postów tego autora: 6717

West,

pamiętasz, co pisałem o "imperializmie w internacjonalistycznym kostiumie"? Chodziło mi o takie własnie poglądy, jakie ty reprezentujesz. Tobie płaci Heritage Fundation czy ty tak sam z siebie?

autor: Angka Leu, data nadania: 2008-02-02 14:57:59, suma postów tego autora: 3102

Żeby jeszcze

ten link działał

autor: ABCD, data nadania: 2008-02-02 14:58:15, suma postów tego autora: 20871

ABCD, nie wiem czemu cen...tfu, redakcja nie puściła mojej

odpowiedzi. Spróbuj tak: http://www.pvo.su/abm/systema_a.htm

autor: west, data nadania: 2008-02-02 17:39:32, suma postów tego autora: 6717

west

Twój poprzedni post był nieczytelny. Zamiast liter były "krzaki".

autor: SzymonM, data nadania: 2008-02-02 17:42:27, suma postów tego autora: 915

Angka Leu, gdzie tu wyrażałem POGLĄDY?

Wskazałem na absurdy i błędy w omawianym tekście.
Osobiście opowiadam się za neutralnością Polski.

autor: west, data nadania: 2008-02-02 17:42:41, suma postów tego autora: 6717

Dzięki, Szymon. To się nazywa cyrylica :-)

Żartuję oczywiście. Pewnie coś był nie tak z kodowaniem.

autor: west, data nadania: 2008-02-02 17:44:29, suma postów tego autora: 6717

west

Cyrylicy to akurat nie przypominało ;)

autor: SzymonM, data nadania: 2008-02-02 17:45:56, suma postów tego autora: 915

West, pomyśl czasem...

Obronna funkcja tarczy to utopia techniczna. Może nie perpetum mobile, ale...powiedzmy...niezatapialny liniowiec w 1912. Przy czym postęp techniczny nie pomoże, bo atakujący:
- może równolegle uderzyć na tarczę
- może nastukać więcej rakiet, w tym wiele bez cennych głowic atomowych i w ten sposób położyc tarczę ekonomicznie
- może obejść tarczę. Iran np. może odpuścić USA i odwet wziąć na Izraelu. Na tak krótkim dystansie może wypuścic duuuzo pocisków...

Amerykanie nie są głupi i coś pewnie kombinują.

Zauważmy, że wszystkie opisane w artykule (poza tarcza) ekstrawagancje to projekty narodzone w czasach zimnej wojny. Nie tłumaczyłbym budowy tarczy jedynie plutokracją komplesku przemysłowo-zbrojeniowego. Oni planują jakieś super świństwo.

autor: Panek, data nadania: 2008-02-02 23:36:17, suma postów tego autora: 896

c.d.

do tytułu poprzedneigo posta, bo wyszło bez sensu.

ZSRR majacy w latach 60 skuteczną tarczę to bujda na resorach. Protezowali niską celność ICMB wielkim ładunkami (do 20-50MT), a zestrzeliwać rakiety przeciwnika potrafili? Coś tu nie gra. :)

autor: Panek, data nadania: 2008-02-02 23:39:24, suma postów tego autora: 896

Panek, słyszałeś kiedyś o układzie ABM?

Czego dotyczył i który to był rok?
Dane dotyczące celności, jak i mocy głowic zainstalowanych w międzykontynentalnych pociskach balistycznych są ogólnie dostępne, więc nie ma potrzeby puszczać wodzy fantazji. Nie wiem co prawda co ma wspólnego celność rakiet balistycznych z celnością rakiet używanych w systemach obrony przeciwrakietowej, ale pewnie i w tym przypadku Amerykanie cyt. "coś knują". Taka już, widać, ich jankeska natura.
Natomiast muszę podziękować za argument ekonomiczny. Iran, wykańczający ekonomicznie Stany Zjednoczone wyścigiem zbrojeń, dostarczył mi paru minut szczerej zabawy.

autor: west, data nadania: 2008-02-04 20:55:08, suma postów tego autora: 6717

Strasznie tendencyjne

1.) Syria rakiet globalnych nie posiada - i nikt nie twierdzi, że posiada, więc Autor walczy z chochołem własnego wyrobu.

2.) Iran rakiet globalnych nie posiada - ale zamierza je posiadać przed upływem trzech lat. Wiedza ta nie jest żadnym tajemnym domniemaniem, ale wynika z jawnego, publicznie ogłoszonego programu kosmicznego Iranu, który zakłada przed końcem 2011 wystrzelenie własnego satelity. A nie da się inaczej wystrzelić satelity niż za pomocą rakiety o zasięgu globalnym właśnie.

3.) Iran broni atomowej nie posiada - ale twardo zmierza do jej posiadania, czego dowodem jest brak zgody na skontrolowanie przez MAEA urządzeń do wzbogacania uranu. Dla celów energetycznych wystarczy bowiem wzbogacić uran do kilku procent, dla celów militarnych konieczne jest znacznie droższe wzbogacenie do kilkudziesięciu procent. Po prostu nie można się więc pomylić, jeżeli się tylko wszystko zobaczy na własne oczy. Nie ma zatem innego wytłumaczenia faktu nie wpuszczania inspekcji niż to, że Iran pragnie zbudować broń atomową (jeżeli Autor zna jakieś inne wytłumaczenie, to chętnie się zapoznam).

4.) Korea Pn. sama twierdzi, że rakiety globalne posiada, co nie do końca jest prawdą, gdyż pierwsze testy rakiet Taepodong-1 (1998) i Taepodong-2 (2006) zakończyły się niepowodzeniem. Tym niemniej samo przeprowadzanie takich testów świadczy o tym, że rakiety o zasięgu globalnym mają oni na wyciągnięcie ręki. Zaś głowice atomowe Korea Pn. posiada z całą pewnością.

5.) Głowice atomowe i rakiety balistyczne (choć na razie o
niewystarczającym zasięgu) posiada także Pakistan, w którym sytuacja jest coraz bardziej zamieszkowo-rewolucyjna.

6.) Fakt, że tarcza nie jest w stanie powstrzymać zmasowanego ataku rakietowego nie jest żadną tajemnicą i nikt nigdy tego nie twierdził. Nie jest też i nigdy nie była przeznaczona do zestrzeliwania rakiet wyposażonych w MIRV i cele pozorne, więc raczej nic dziwnego, że się takich prób nie przeprowadza.

> W prasie specjalistycznej można odnaleźć doniesienia, iż
> Amerykanie w ostatnim czasie wznowił prace nad takimi głowicami.

W prasie specjalistycznej nie można oczywiście odnaleźć żadnych takich doniesień, ponieważ nic takiego nie ma miejsca, ponieważ instalowanie głowicy atomowej na
przeciwrakiecie nie miałoby dziś żadnego sensu (obecnie używają takich tylko Rosjanie, i to w niewielkiej już ilości).

Pozdrawiam

autor: kapitan.kirk, data nadania: 2008-02-10 10:44:57, suma postów tego autora: 1

Dodaj komentarz