Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Iran: Największe zamieszki od ponad 10 lat

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

I to jest cały porzytek z tej tak zwanej demokracji

w krajach socjalistycznych podobno nie było demokracji, ale jakos byly wybory i był porządek, po wyborach zamiast zamieszek pochody i demonstracje radosnych ludzi teraz to samo sie dzieje w postepowych krajach ameryki lacinskiej i afryki, mysle ze to my powinnismy sie uczyc od nich a nie zmuszac ich do przyjmowania naszych chorych wartosci

autor: 3rdWorldAvenger, data nadania: 2009-06-13 18:23:22, suma postów tego autora: 58

Brawo Mahmoud Ahmadineżad!

Myślę że dla światowej lewicy ten wybór to dobre rozwiązanie.

autor: AntykapitalistA, data nadania: 2009-06-13 20:58:28, suma postów tego autora: 306

Avenger,

do "postępowych krajów afrykańskich" zaliczasz bardziej dzisiejszą Somalię, Rwandę połowy lat 90. czy Ugandę Idi Amina?

autor: Czerwony, data nadania: 2009-06-13 21:38:17, suma postów tego autora: 111

Nie rozumiem tego zdania:

"Istnieją podejrzenia, że wybory zostały sfałszowane, z uwagi na [...] frekwencję, która zdecydowanie faworyzowała jego przeciwnika."
Chodzi o tezę, że wysoka frekwencja (i wysoki udział młodzieży w głosowaniu) sprzyja reformistom. Opiera się ona na milczącym a nieudowodnionym założeniu, że młodzież "z natury rzeczy" MUSI sprzyjać reformistom. A przecież zarazem młodzież jest na Bliskim Wschodzie bazą ruchów fundamentalistycznych. Może antyamerykańska i antyizraelska retoryka Ahmedineżada podoba się młodym?
Wdzięczny będę za wyjaśnienia - autora albo pazghula.

autor: Angka Leu, data nadania: 2009-06-13 21:47:21, suma postów tego autora: 3102

Te uliczna demostracje...

a nawet walki z policją potwierdzają, że czują się współgospodarzami swojego kraju. Nam przeciwnie, wszystko zwisa... Nietylko nie demonstrujemy ale nawet nie idziemy do urn. Czy właśnie na tym polega wyższość naszej demokracji?

autor: steff, data nadania: 2009-06-13 21:50:36, suma postów tego autora: 6626

Ps.

Może jeszcze przypomnę, że w poprzednich wyborach w USA wysoka frekwencja też dała zwycięstwo Republikanom.

autor: Angka Leu, data nadania: 2009-06-13 22:10:44, suma postów tego autora: 3102

AntykapitalistA


Jeśli, jak sądzisz, "dla światowej lewicy ten wybór to dobre rozwiązanie" (choć dla irańskiej - rzecz paradoksalna - bynajmniej...), to warto by było zastanowić się, czy nie pora w ogóle rozwiązać wszystkie partie lewicowe i zlecić - jako swego rodzaju outsourcing - wszelkie zadnia lewicy rozmaitym ajatollahom. Co o tym sądzisz?

Przekładając twoje wnioski na nasze polskie podwórko, należałoby cieszyć się w razie przejęcia tu władzy np. przez LPR, czy wręcz o. Rydzyka. To logiczne, prawda?

autor: krik, data nadania: 2009-06-13 23:43:25, suma postów tego autora: 1649

angka

tam akurat jak slusznie zauwazyles jest raczej podzial nie ze mlodzi sa jacys "reformistami",z tego co czytalem to tam podzial materialny ma wplyw.obecny prezydent ma poparcie biedoty i to potezne.dlatego tez wygral zeszle wybory jako burmistrz teheranu o ile pamietam.z tym wielkimi wynikami musawi to raczej bylo zyczeniowe.bez poparcia straznikow i rady jak sadze nie mial szans na wygranie wyborow.po drugie mniejszosci poparly obecnego prezydenta a one tez maja duzy wplyw w iranie obecnym.po trzecie "reformisci" chcieli wyjac pare resortow spod wladzy straznikow a ci chetnie zabawek nie oddaja.po czwarte gdzies za kulisami obecny prezydent dostal zielone swiatlo :)ja iran slabo znam,my sie nie lubimy i moje oceny sa bardzo subiektywne :)ale czytajac komentarze specow od iranu w prasie mozna bylo sie posmiac.

autor: pazghul, data nadania: 2009-06-14 01:06:17, suma postów tego autora: 1489

Karrubi

Jako jedyny miał plakaty z Mosadekiem, co budzi wobec niego moje pozytywne emocje :-) Reszta ograniczała się do posterów z Chomeinim :-)

autor: Berdysznick, data nadania: 2009-06-14 01:33:13, suma postów tego autora: 247

pazghul

bo to sa spece od propagandy =:)

autor: dyzma_, data nadania: 2009-06-14 01:38:48, suma postów tego autora: 2960

kulisy "reelekcji" Ahmadineżada

http://www.juancole.com/2009/06/stealing-iranian-election.html

autor: kalwejt, data nadania: 2009-06-14 02:42:31, suma postów tego autora: 64

kriku,

rozwiązanie, o którym piszesz byłoby złe, ale lepsze niż rządy PO.
Co powiesz na taką ocenę?

autor: ABCD, data nadania: 2009-06-14 07:45:37, suma postów tego autora: 20871

tytuły komentarzy

na stronach francuskich i angielskich - zwyciestwo ahmadinejada a pod spodem cos o zamieszkach. Tytuly komentarzy w 3RP - zamieszki, aresztowania w teheranie, o tym ze ktos ma wiecej glosow ani slowa. Ubawilo mnie tez zakwalifikowanie Ahmadinejada jako "skrajnie konserwatywnego" a jego przeciwnikow jako "reformistow" czyli w domysle: on jest be a jego przeciwnicy cacy co kazdy normalny czlowiek wiedziec powinien.

autor: kontras, data nadania: 2009-06-14 09:07:37, suma postów tego autora: 1774

Dobre umiarkowany islamista uznany za "reformiste"

Widać jankesy i ich pieski zdają sobie sprawe że na powrót potomków szacha nie mają co liczyć

ps. wśród demonstrantów byli członkowie partii SUMKA perscy nacjonaliści,narodowi socjaliśći,którzy marzą o odrodzeniu imperium perskiego,do tego antysemici i wielbiciele 18.
To tak jak w Turcji przeciwników obecnego rządu przedstawia się jako "demokratów" mimo że są tam Szare Wilki czy skrajni kemaliści

autor: czerwony93, data nadania: 2009-06-14 11:10:33, suma postów tego autora: 2702

Ja bym chciał wiedzieć tylko

Kto finansuje tą tzw.wolną opozycje?
Mam przypuszczenie że stoją za tym mosad CIA i inne gady niby demokratyczne.

autor: Czerwony Adam, data nadania: 2009-06-14 11:34:47, suma postów tego autora: 1003

Kirk

Przejęcie władzy przez np Rydzyka, nie oznaczało by wcale katastrofy lewicy. Może się to niektórym nie podobać, ale jest w nim znacznie więcej "lewicowca" niż u Tuska. LPR to inna sprawa - oni po przygodzie UPR skompromitowali się już na wszystkich polach. Wracając do Iranu, to liczy się tu jeszcze kwestia międzynarodowa. Jak wiadomo Iran jako jeden z niewielu krajów opiera się w dalszym ciągu wpływom imperialistów z Izraela i USA wchodząc w koalicję np z Chavezem.

autor: AntykapitalistA, data nadania: 2009-06-14 12:06:28, suma postów tego autora: 306

Lewica

Polska lewica nigdy nie udowodniła, że jest bardziej lewicowa ( w sensie egalitarna) niż Rydzyk czy Ahmadineżad...

autor: Postsocjalista, data nadania: 2009-06-14 15:05:08, suma postów tego autora: 1953

Ach tak

a Rydzyk rzecz jasna nie jeździ Maybachem :) "Practice what you preach"!

autor: Majrys, data nadania: 2009-06-14 15:31:44, suma postów tego autora: 230

Jeżeli

nim jeździ, to na niego zarobił.

autor: ABCD, data nadania: 2009-06-14 18:11:35, suma postów tego autora: 20871

Majrys

A czym ma jeździć? Na kobyle?

autor: Bury, data nadania: 2009-06-14 18:26:27, suma postów tego autora: 5751

Bury

na osiolku:)

autor: dyzma_, data nadania: 2009-06-14 18:35:00, suma postów tego autora: 2960

.


"KAŻDY LIBERAŁ JEST DURNIEM, A KAŻDY DUREŃ - LIBERAŁEM".

To słowa Tadeusza Rydzyka (albo prałata Jankowskiego).

autor: Bury, data nadania: 2009-06-14 18:37:01, suma postów tego autora: 5751

ABCD

Cenię na ogół twoje komentarze, ale czasami przesadzasz w cierpkości. Dobrze wiesz, jako człowiek inteligentny, ze nie każdy sposób zarabiania na życie jest uczciwy, nawet jeśli jest zgodny z prawem

To że Rydzyk jeździ Maybachem zawdzięcza babcim, które wysyłają mu ostatnie złotówki z emerytur

Znasz zapewne przykład libertarian z Wiltem Chamberlainem- każdy z nas ma prawo zrobic ze swoimi dochodami co chce, a więc to że Wilt zarabia jako gwiazdor koszykówki miliony dolców, jest uczciwe, bo ludzie dają mu pieniądze z własnej woli itd...

Czyli Rydzyk to taki Chamberlain, a ty jesteś libertarianinem?

Stac się na większą finezję, niż populizm w rodzaju ,,Jeśli nim jeżdzi to znaczy że na niego zarobił''

autor: Postsocjalista, data nadania: 2009-06-14 18:39:11, suma postów tego autora: 1953

Informacja o maybachu Rydzyka była zdaje się dementowana

A nawet gdyby była prawdziwa - cóż z tego? Skromny w życiu prywatnym Gomułka jeździł mercedesem i nawet najbardziej nawiedzeni prawicowcy mu tego nie wypominają.

autor: west, data nadania: 2009-06-14 20:03:57, suma postów tego autora: 6708

a propos Rydzyka...

Ktoś widział kiedyś tego niesławnego maybacha? Czy to tylko pieprzenie mainstreamowych mediów? Z tego co pamiętam sprawa nie była taka oczywista, ale może się mylę.

autor: bolo, data nadania: 2009-06-14 20:04:16, suma postów tego autora: 4522

..

Widze, ze jak mozna dokopac Rydzykowi, to nie szkoda powtarzac nawet najbardziej glupich bzdur TVN-owsko-liberalnych. Gazeta Pomorska, ktora o tym napisala, WYCOFALA sie ze wszystkiego. Swego czasu w Auto Swiecie czytalem artykul o Maybachach w Polsce, byly wymienione raptem trzy (o ile dobrze pamietam), a ich wszyscy wlasciciele w imienia i nazwiska, wsrod nich ani Rydzyka, ani nikogo z nim zwiazanego NIE BYLO.

autor: wojtas, data nadania: 2009-06-14 20:27:01, suma postów tego autora: 4863

..

Swoja droga w podobnych kregach funkcjonowala plotka, ze Beta, ktora sie rozbil Podrzycki, to byla jakas super wypasiona, a nie stara trojka.

autor: wojtas, data nadania: 2009-06-14 20:32:48, suma postów tego autora: 4863

Brawo! Wielki sukces konserwatysty Ahmadineżada

Wsparcie ajatollaha pomogło - nic dziwnego, że polska lewica się cieszy.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-06-14 21:14:21, suma postów tego autora: 6194

maybach

wy serio w to wierzycie????? z tego co ja wiem to on jezdzi roznymi samochodami, ktore daja mu do dyspozycji rozni ludzie, czasem bogaci. on jest pod ciaglym obstrzalem i musi dzialac jak na wojnie - dlatego zreszta ma wyniki.
natomiast czy jest lewicowcem gospodarczym? To nie jest takie pewne niestety. na poczatku swojej dzialalnosci bardzo pozytywnie wyrazal sie o PRL teraz to juz zmienil. Ale w porownaniu do PO i SLD to na pewno lewicowiec cala geba.

autor: kontras, data nadania: 2009-06-14 21:44:25, suma postów tego autora: 1774

Sumienie Narodu

cyniczny do bolu :)

moze jednak to sukces demokracji, a nie koniecznie lewicy, ta frekwencja, ponad 85%, jest olbrzymia. gdyby w polsce taka byla, to nie dawalbym donkowi zbyt wielkich szans. co za ironia, iranczycy znaja wartosc demokracji, a polacy niosa wszedzie na lufach wraz z jankesami, chca wszystkich pouczac, nawet iranczykow, a sami nie bardzo doceniaja demokracje.

autor: dyzma_, data nadania: 2009-06-15 01:40:39, suma postów tego autora: 2960

dyzma - po prostu cieszę się, że światli lewacy przywiązują tak dużą

wagę do opinii przywódców religijnych. To znaczy, że zdanie Rydzyka też ma dla nich wielką wagę a kandydaci radiomaryjni są kandydatami lewicy. I właśnie tej lewicowej konsekwencji biję brawo ...

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-06-15 11:24:01, suma postów tego autora: 6194

Sumienie

A Ty teraz, jak Rydzyk nie wskazal Kaminskiego jako kandydata godnego zaufania, to juz Rydzyka i moherow nie lubisz?

autor: wojtas, data nadania: 2009-06-15 12:18:18, suma postów tego autora: 4863

wojtas - nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek ich lubił

a na Kamińskim w końcówce kampanii się zawiodłem i na niego nie głosowałem. Także 2 pudła, brachu :)

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-06-15 13:52:25, suma postów tego autora: 6194

wojtas

Nie dziw się. Sum dostał nowe instrukcje.

autor: Bury, data nadania: 2009-06-15 14:24:16, suma postów tego autora: 5751

Bury - podaj może jakieś konkretne przykłady wypowiedzi, z których wynikałoby

że lubię Rydzyka. Ja rozumiem, że Tobie trudno jest przyjąć do wiadomości to, że istnieją prawacy-ateiści, ale postaraj się. Niektóre Twoje wypowiedzi zdradzają śladową inteligencję, więc może załapiesz i nie będziesz się posługiwał, jakże użytecznymi, stereotypami.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-06-15 14:41:11, suma postów tego autora: 6194

AntykapitalistA


Nadal jednak otwarte pozostaje pytanie, czy nie czas już zrezygnować z partii lewicowych, zlecając realizację dążeń lewicy wszelkim ajatollahom, papieżom czy pastorom.

Warto też byłoby rozważyć, czy teoria Marksa i napisany przezeń "Kapitał" mają jakikolwiek sens, skoro znacznie wcześniej powstały już zarówno Pięcioksiąg, Nowy Testament, czy Koran.

No i w ogóle - po co ten cały socjalizm, nie mówiąc już o jakiejś tam lewicy, skoro wszelakie nauki religijne wystarczą?

Zgodnie z twoją optyką, mówienie niegdyś o zbrodniach stalinizmu służyć by miało... imperializmowi? Tak jak dziś o koreańskiej autarkii? No, no... daleko zaszliśmy.

W kontekście powyższego - nie pytam nawet na kogo głosowałeś w kilku ostatnich wyborach...

ABCD:
Trochę to jak wybór między gównem kurzym a kaczym, ale nie jest to pozbawione sensu, jeśli... No właśnie - jeśli ma się jakąś partię lewicową z prawdziwego zdarzenia i nie poprzestaje na kibicowaniu formacjom jedynie mającym zręby jakiegoś programu społecznego. Jak to niektórzy tu proponują.

autor: krik, data nadania: 2009-06-15 16:11:43, suma postów tego autora: 1649

Ja myślę,

że prawaków-ateistów jest dużo więcej, niżby się mogło wydawać. Z pełnym cynizmem posługują się religią jako instrumentem politycznego rozszerzania wpływów. Ot, taki fetysz dla maluczkich. W końcu każdy sposób jest dobry by urwać parę głosów i załapać się na mandat albo nawet - daj Boże - jakieś stanowisko.

autor: Angka Leu, data nadania: 2009-06-15 16:49:29, suma postów tego autora: 3102

Angka Leu - myślę, że podobnie jest z lewakami, którzy udają

zafrasowanych sytuacją polskich gejów, a w głębi serca uważają homoseksualizm za zboczenie. Cynizm nie jest przypisany ani do prawicy, ani do lewicy na wyłączność.

autor: Sumienie Narodu, data nadania: 2009-06-15 17:27:14, suma postów tego autora: 6194

Sumienie Narodu

Lepiej mieć inteligencję na poziomie małpy niż to, co ty i tobie podobni za inteligencję uważają.

autor: Bury, data nadania: 2009-06-15 18:18:50, suma postów tego autora: 5751

SN

Być może są i tacy lewacy, jakich opisujesz. Mnie to nie dotyczy. Ja nigdy nie ukrywałem swojego poparcia dla heteronormatywności. :)

autor: Angka Leu, data nadania: 2009-06-15 18:19:31, suma postów tego autora: 3102

Anka Leu

I tu masz rację. "Świętą" rację. Czasem mam nieodparte ważenie, że dotyczy to równie stanowisk w obrębie samego kościoła.

autor: yona, data nadania: 2009-06-15 18:21:00, suma postów tego autora: 1517

rację

Masz Angka Leu oczywiście w poprzednim komentarzu, nie w swoim nieukrywanym "poparciu dla heteronormantywnosci". Tak teraz wygląda myląco, a jak dodawałam swój komentarz to tego z "normatywnością" jeszcze nie było. :)

autor: yona, data nadania: 2009-06-15 18:53:04, suma postów tego autora: 1517

..

Swoja droga co bystrzejsi na prawicy tez to dostrzegli, np. R. Matyja w tym artykule: http://www.dziennik.pl/dziennik/europa/article336096/Jak_ideologia_rodziny_na_swoim_zabila_polska_prawice.html

Opisuje skok na stanowiska pokolenia pampersow zainteresowanych WYLACZNIE kasa i karierami. Zeby sie odroznic od postkomunistycznych aparatczykow w kolko wycierali sobie geby Jezusem i Kosciolem, zeby jakkolwiek sie odroznic od bezideowych karierowiczow.

autor: wojtas, data nadania: 2009-06-16 10:41:04, suma postów tego autora: 4863

wojtas generalnie w ogole lepsi

i mniejgrozni dla otoczenia sa "karierowicce bezideowi" od "karierowiczow ideowych" maja czasem poczucie humoru, nie sa wewnetrznie zaklamani, krwawi, zakompleksieni i msciwi.
ja jak mam do czynienia z karierowiczem ideowym zawsze lapie sie za portfel albo oczekuje jakiejs podlosci, natomiast z bezideowym mozna czasem przynajmniej ciekawie pogadac.

autor: kontras, data nadania: 2009-06-16 17:41:39, suma postów tego autora: 1774

ciekawa opozycja

ortodoksyjnie mułłowie contra proamerykańscy kontestatorzy. Jak rozumiem dla części dyskutantów to jedyny wybór. Wiem, że po "rewolucji Chomeiniego" Tudeh się skompromitował i w zasadzie zanikł, ale czy naprawdę tylko tyle zostało lewicy? I czy nie ma to innych, międzynarodowych konsekwencji?

autor: altstettiner, data nadania: 2009-06-17 09:42:11, suma postów tego autora: 1511

Altstettiner


Członkowie Tuteh w Teheranie otwierali parasole, gdy deszcz padał
w Moskwie. Stąd też w ramach "walki z imperializmem amerykańskim", dla wspierania w tym Chomeiniego w Iranie starzy komuniści zaczęli pokornie parę razy dziennie wychodzić na dachy domów w Teheranie, wypinali tyłki w niebo i zawodzili "Allahu akbar".
Zanim stalinizm złamał irańskim komunistom ideowy kręgosłup byli potęgą, i to mimo ciosów zadanych im przez Rezę Chana, który - wspierany przez Brytyjczyków - ogłosił się tam szachem Persji.
Sprawy potoczyły dokładnie tak samo jak w wypadku komunistów chińskich w 1926 r. - pod dyktando "oszukanego" Kremla porwali się w 1949 r. na zamach stanu i dostali po łbie.
Później - znów, pod światłym kierownictwem Kremla - postawili na Mossadeka. Nie byłoby to najgłupsze, gdyby nie było to poparcie w istocie bezwarunkowe.
Późniejsza miłość "obozu socjalistycznego" do Pahlawiego, do niedawna "psa łańcuchowego imperializmu", pozwoliła irańskim komunistom zrozumieć jaką to "klasową" politykę w istocie realizują (przed wizytą szacha w Moskwie całe KC Tudeh wysłano - w istocie internowano - w NRD).
Mimo to, komuniści jednak w Iranie sporo ważyli. Już samodzielnie stawali dęba, i mimo że Breżnież pijał z Pahlawim szampana - ten ostatni wsadzał ich do swych sławetnych więzień. Gdy wybuchła rewolucja - znów jednak posłuchali instrukcji z Moskwy - i poparli mułłów. Tyle że rozwiązany Savak wkrótce zastąpili pasdaranowie, i komuniści wraz z mudżahedinami ludowymi trafili do tych samych więzień, a wszyscy członkowie KC Tudeh, którzy nieopatrznie na czas nie opuścili Iranu zostali rozstrzelani.
A teraz czytam, że należy bezwarunkowo i "antyimperialistycznie" wspierać ich zabójców.

autor: krik, data nadania: 2009-06-17 11:34:27, suma postów tego autora: 1649

altstettiner: mullowie kontra neoliberalowie?

no tak wychodzi na to ze taka na dana chwile jest realna opozycja, jak czlowiek patrzy na Polske: Rydzyk kontra liberalowie - to jest spor, podcas gdy jak myśli PO kontra SLD chce sie człowiekowi smiać. Gdzie jeszcze na swiecie jest w miare racjonalna lewica przez troche wieksze L: na kubie, w wenezueli, ale oni tez z mullami zyja calkiem dobrze rozumiejac gdzie jest najgorszy wrog, a z drugiej strony mullowie wiedza gdzie jest "najwiekszy szatan" - Chommeini zawsze wolal ZSRR od USA. Coś z takiego myslenia w kategoriach etapu czy mniejszego zla bylo też u Lenina. Tymczasem lewica w Polsce i Europie za najwiekszego wroga uwaza wlasnie "mullow" i to jest przyczyna jej slabosci (nawiasem mowiac "mullowie" polscy dzialaja tu podobnie nieracjonalnie), z drugiej strony agenci kapitalu i imperializmu rozumieja ze dopoki zasadnicza os sporu przebiega w taki sposob ich hegemonia nie jest zagrozona i spor ten podsycaja.

autor: kontras, data nadania: 2009-06-17 17:20:20, suma postów tego autora: 1774

Dodaj komentarz